Jízda na vznášedle: divoké zatáčky s pusou plnou prachu

  16:00aktualizováno  16:00
Silná auta, to je odvěká vášeň mnoha mužů. Proč ale skončit jen u nich – a proč se omezovat jen na silnici či lesní cesty? Na takovém vznášedle můžete řádit bez ohledu na to, zda je pod vámi pole, louka nebo vodní hladina. Žádné hranice, zato práce se zatáčením, unavené ruce a bolavá kolena. Nemluvě o špíně od hlavy až k patě. Ale i tak to stojí za to!

Chcete si splnit klukovský sen? Zkuste si osedlat vznášedlo.

Pro nápad ochutnat jízdu na vznášedle jsem bratra nadchl okamžitě: jdeme do toho! Hledám na internetu a se zážitkovou agenturou, v jejíž nabídce vznášedlo je, se domlouvám hladce. S termínem není problém, stačí, když nebude moc špatné počasí.

A tak si jen den předem potvrzujeme, že je vše v pořádku a dohoda platí. Místo, kde se na vznášedle jezdí – nebo spíše létá, je navíc kousek za Prahou, nemusíme se kvůli adrenalinu harcovat kdovíkam.

Malý, ale ďábelský

Máme štěstí. Od rána je hezky a teplo, takže nadšeně vyrážíme. Navigace nás vede mezi vesnicemi k louce, kde na nás čeká instruktor a současně majitel vznášedla. Vznášecí stroj stojí vedle něj, ještě se do něj dolévá benzin.

Jízda na vznášedle

Musím říct, že mě hned překvapilo, jak je tohle vznášedlo malé (cca dva a půl metru na délku). Čekal jsem nejméně dvakrát takové. To ty americké filmy...

Převlékáme se do sportovního a posloucháme rady, jak vznášedlo ovládat, kam se smí a kam ne. Před námi je louka dlouhá asi dvě stě metrů, široká tak sto, od polí kolem oddělená naskládanými pneumatikami. Skoro uprostřed louky je uměle vyrobené obdélníkové jezírko – evidentně největší atrakce pro pilota vznášedla.

Dostávám helmu, která je připoutána k vypínači motoru. Kdybych ze vznášedla spadl, motor se vypne a vznášedlo se během chvilky samo zastaví. Do stroje si mám kleknout – to prý proto, abych mohl lepšímu zatočení pomáhat celou vahou těla.

Beru do ruky řídítka, která jsou pochopitelně bez brzdy, a beru za plyn. Poprvé příliš prudce, takže vznášedlo jen poskočí. Na druhý pokus už pozvolna... a rozjíždím se! Posouvám se o pár centimetrů dopředu, abych zvedl předek vznášedla. Beru za plyn víc a nabírám poměrně vysokou rychlost.

Let nad vodou vede

Svištím přes louku a přichází první zatáčka. Je pro mě velkým překvapením, že zatáčení není tak jednoduché jako ve stroji na čtyřech kolech. Vznášedlu se totiž do zatáčky moc "nechce“.

A tak opisuji příliš velký oblouk. Chce to prostě jiný grif.

Jízda na vznášedle

Na dva pokusy se nakonec otáčím a letím zpět, připravený vybrat druhou otočku daleko lépe.
Podle rad instruktora teď do zatáčky netočím pouze řídítka, ale nahýbám se celým tělem, tlačím na levé koleno. Při vjezdu do zatáčky ubírám plyn, téměř při zatočení plyn přidávám, ze zatáčky vystřeluji a už letím nadšeně zpět – tentokrát přímo nad vodní plochu.

Jakmile se ocitám nad hladinou, stříká voda všude kolem. Křičím nadšením. Let nad vodou je neskutečně hladký, čistý a přitom rychlý.

Lituji, že tu není pořádný rybník nebo řeka. Tohle jezírko má tak pět metrů na délku a tři na šířku, takže ho člověk přesviští za dvě vteřiny.

Ale i tak se po zbytek mého řádění se vznášedlem stává mou nejoblíbenější atrakcí. Na louce opisuji osmičky, menší a menší oblouky a cestou z jednoho konce na druhý nikdy neopominu přeletět nad hladinou.

Kdo se špíny nebojí

Bratrovo nadšení z letu je dokonce ještě větší než moje. Prolétává těsně kolem mě jak namydlený blesk a ječí jako blázen. Když ho fotím, jak letí nad vodou, pochopitelně si neodpustí, aby projel tak blízko, že mě pokropí. Třikrát jsme se na vznášedle vystřídali a hodina je pryč. Veselí, trochu polámaní a špinaví se těšíme na čisté oblečení a na sprchu.

Pobavilo mě, když po nás přijel na louku starší pán s mladou manželkou či milenkou. Ne, nejde o věk ani o povahu jejich vztahu: oba měli světlounké čisté oblečení a nic na převlečení.

Do vznášedla tak důstojně nasedá nastrojený šedesátník v béžových kalhotách a světle zelené košili s vestičkou... jak asi bude vypadat za půl hodiny, říkám si v duchu s úsměvem na tváři.

Jízda na vznášedle

TIPY:
- cena hodiny na vznášedle přijde na 3 – 4 000 korun
- vyplatí se vybrat si provozovatele v blízkém dosahu, jet přes celou republiku kvůli hodině zážitku se nevyplatí
- myslete na sportovní oblečení, které si můžete umazat, vezměte si pohodlné pevné boty
- je na místě vzít si s sebou vodu a mýdlo na omytí
- nejezděte hned od začátku za každou cenu co nejrychleji, při rychlosti 50 km za hodinu může být nehoda více než bolestivá
-  do zatáček pomozte stroji náklonem celého těla, zatočit řídítka nestačí
- najděte si ve vznášedle ideální polohu, budete-li klečet příliš vpředu, budete drhnout předkem po zemi a naopak

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Dlouhodobé cvičení zastaví stárnutí. Dejte si ho jako předsevzetí

Začnu pravidelně cvičit. Ideální novoroční předsevzetí

Pokud váháte, s jakým pozitivním plánem vyrazit do nového roku, zvolte cvičení. A pokud vám k němu schází důvod, měla...

Porazte sedavý styl života: zdraví prospěje pár výběhů do schodů

Je to dobrá zpráva, včlenit funkční pohyb do všedního života je snazší, než...

S vervou si ráno, v poledne a navečer vyběhnete pár pater a víte, že máte odcvičeno. Aktuální studie opěvuje zdravotní...

VIDEO: Chci být nejsilnější powerlifter světa všech dob, říká Čech

ÓČKO DRIVE - Petr Petráš

Na australský závod Big Dogs pozvali jen patnáct nejlepších silových trojbojařů z celého světa. Obrovitánský Čech Petr...

Najdete na iDNES.cz