Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidským maximem je 83 hot dogů za 10 minut, spočítal vědec

Kolik hot dogů dokáže člověk sníst během deseti minut? Ona otázka je bezpochyby důležitá. Především v Americe, která je kolébkou soutěží v konzumaci tohoto jídla. Nyní již svět ví, jaké jsou v oné disciplíně hranice lidského výkonu. Za deset minut dokáže člověk spořádat maximálně 83 párků a žemlí, zjistila zásadní studie.
Je to možné? Ano. Ve Spojených státech je soutěž v pojídání hot dogů stále...

Je to možné? Ano. Ve Spojených státech je soutěž v pojídání hot dogů stále populárnější. Nezdravá, ale stále populárnější. | foto: Getty Images

Nejprve postupné, pomalé zlepšování výkonu. Žádné výrazné, skokové rekordy. Lidé se s disciplínou seznamují, posunují se kousek po kousku. Jak se však přidává víc a víc lidí, jak se zvyšují finanční pobídky, jak se stává normou trénink a stále pečlivější, promyšlenější příprava, začínají výkony létat do nebes. Pak docházejí svého limitu.

Tak popisuje trend, jímž procházela většina sportovních odvětví, od maratonů po sprinty, James Smoliga, který se zabývá sportovní medicínou a sportovními výkony na americké High Point University. Právě jeho přitom napadlo prozkoumat, zda onen vývoj kopíruje i tak bizarní soutěžení, jakým je pojídání hot dogů.

„A hle, odpovídá to onomu scénáři naprosto přesně,“ prozrazuje.

Dynamika výkonů extrémních jedlíků

Podivný „sport“ si přitom nevybral tak docela nepřípadně. V roce 1984 zvítězila na Nathan´s Hot Dog Eating Contest, dnes nejslavnějším americkém turnaji jedlíků párků v žemli, sedmnáctiletá Brigit Feldmanová. Německá judistka prý předtím nikdy americký hot dog nejedla, vyhrála však s výkonem devět a půl kousku za deset minut, jak připomíná server Inverse.

V roce 2001 v soutěži zvítězil japonský borec Takeru Kobajaši, za dvanáct minut spořádal padesát hot dogů. Od roku 2007 turnaji dominuje pan Joey Chestnut, kromě roku 2015 zvítězil každý rok. Letos vysekl světový rekord, pětasedmdesát hot dogů za deset minut. Není tedy divu, že se James Smoliga rozhodl působivé dynamice oněch výkonů podívat na zoubek.

Data k dispozici měl, souměřitelné hodnoty výkonů nabízí web jedlíkovské soutěže od roku 1980 do roku 2019. Smoliga z nich seznal, že oněch devětatřicet let přineslo enormní nárůst počtu hot dogů, které dokázali vítězové, ale i vítězky zkonzumovat. Více než sedminásobný. „Za posledních sto let jsme přitom nezaznamenali ani dvojnásobný nárůst rychlosti běhu na sto metrů nebo maratonu,“ porovnává vědec.

Zatímco obžerské závody za necelých čtyřicet let vynesly sedmisetprocentní zlepšení, běžné sporty zažily od doby, kdy se začaly uznávat světové rekordy, což je ve většině sportů zhruba rok 1922, „pouze“ čtyřicetiprocentní progres.

Neznámé sporty

Podle Smoligy je to tím, že pojídání hot dogů je relativně novou disciplínou. Proto přišla po letech, kdy se s ní závodníci seznamovali, kdy byla ryze legračním podnikem a kdy se výkony šouraly nahoru jen amatérsky a ostýchavě, docela jiná fáze. Fáze rapidního zlepšování. Jak se stávala soutěž slavnou, navzdory své povaze vlastně prestižní, jak přitahovala peníze a masy závodníků, jak se součástí jejich rutiny stával trénink, skákaly rekordy strmě vzhůru. Ona fáze začala v druhé polovině devadesátých let.

A zdá se, že se ono skokové zlepšování výkonů zpomaluje. Po roce 2015 už nad sebe raketově neskáčou. Jedlíci se, zřejmě, blíží svému maximu. A Smoliga ho ve své studii vydané v magazínu Biological Letters dokonce vyčíslil.

Tréninkem na cestě k limitům

K ruce si přitom vzal podle serveru ScienceMag.org matematický model Marka Dennyho, biologa ze Standfordské univerzity. Ten ho původně vyvinul k odhadování maximální možné běžecké rychlosti psů, koní a lidí. Soudí, že na základě dat o rekordech a jejich časovém vývoji dokáže s použitím matematického vzorce predikovat výkonnostní limit.

Obžerství jako práce. Profíci soutěží v pojídání majonézy i hot dogů

Molly Schuylerová a Bob "Notorious B.O.B." Shoudt patří ke světové špičce...

Ničí si zdraví, mnohdy jen pro potlesk publika a bizarní šampionský titul, jindy ovšem pro peníze. Profesionální pojídači se ládují vším možným – od červů přes hořčici až po chilli papričky.

S pomocí Dennyho modelu a další matematické analýzy Smoliga podle serveru High Point Enterprise spočítal, že maximální míra konzumace jídla je pro člověka 832 gramů za minutu. To je více, než na co dosáhne grizzly, ten se chlubí hodnotou 798 gramů za minutu, ale méně než 1 119 gramů za minutu, které náležejí vlkovi. Když se lidské maximum přepočítá na váhu párků a žemlí, vydá to na 83,2 hot dogu snědených za deset minut. A máme limit.

Smoliga přitom není jediným vědcem, kdo se na jedlíkovské závody a stále cílenější trénink jeho protagonistů zaměřil. Již v roce 2007 popsal, jak velké expanze dosáhne žaludek profesionálního jedlíka, ve studii David Metz, gastroenterolog z Pennsylvánské univerzity. Právě v tom totiž spočívá klíč k jejich výkonům. Zatímco netrénovaný člověk vypije za dvě minuty nanejvýš nějaké dva litry, jedlík „upgradovaný“ tréninkem za onu dobu zvládne 4,5 litru.

Metz však upozorňuje, že ve hře jsou i psychologické faktory a že ani fyziologie profesionálních jedlíků není dostatečně prozkoumaná. S tím, jak nezdravé závody přitahují víc pozornosti, však bude růst konkurence i tréninková přísnost.

Ostatně, třiaosmdesát hot dogů si podle Smoligy bude muset počkat na zatím neznámého pokořitele. Současný král jedlíků Joey Chestnut jím podle jeho úsudku nebude. „Myslím, že dokáže sníst 77, možná 78, ale roztáhnout se od 75 k 83, to je trochu příliš,“ soudí a poznamenává: „Už ve svých výkonech nejde tak rychle jako kdysi.“

Kolik párků v rohlíku jste snědli nejvíc?

celkem hlasů: 379

Rovněž záleží na fyzických dispozicích, třiaosmdesát hot dogů podle Smoligy vyžaduje člověka vyšší postavy, který se nejen věnuje specifickému tréninku, ale který se též narodil s velkým nebo flexibilním žaludkem.

Sám Smoliga zůstává pokorným, byť zvědavým vědcem. Do jedlíkovských soutěží se pustit rozhodně nehodlá. Má za to, že jeho maximum by představovalo sedm hot dogů za deset minut. Nikdy to ale nezkoušel, ani zkoušet nehodlá. „Rád si užívám to, co jím,“ říká.

Autoři:
  • Nejčtenější

Proč říkáme OK. Na začátku byl před 185 lety novinový žert, co se splašil

9. dubna 2024

Jako by tu s námi byl odjakživa. Krátký, sdělný, srozumitelný napříč generacemi i kontinenty. Jenže...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Znáte shilajit? V Himalájích je brán jako elixír síly a vitality

15. dubna 2024

Advertorial Shilajit, mumio, horská pryskyřice, slzy hor. Názvů pro shilajit existuje celá řada. V Asii je tato...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...