High Jump: Skočil jsem do lomu z dvanácti metrů. Proti závodníkům jsem žabař

  10:00aktualizováno  10:00
Náraz do vodní hladiny odnesl nejvíc nos a zadek, po několika vteřinách jsem už ale zase nahoře a plavu ke kraji lomu. Ne zcela svižně, jsem otřesený, motá se mi hlava a než dosáhnu břehu, narážím do potápěče záchranáře. Cítím se ale jako vítěz. Na mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump jsem se vrhnul do lomu z dvanácti metrů a překonal sám sebe.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump | foto:  David Neff, MAFRA

V Hřiměždicích, kde se šampionát již po jedenácté konal, to dobře znám. Zatím jsem tu ale skočil z metru a půl, nanejvýš ze dvou. Odvážlivce vrhající se z nejvyššího bodu skály, potažmo z můstků postavených jen při závodech High Jump, jsem v hloubi duše obdivoval.

Než skočíte, poraďte se s Googlem

Když jsem se koncem června v redakci přihlásil, že si na vlastní kůži zkusím, co znamená vyšplhat po speciální konstrukci a skočit do lomu, trvalo ještě další měsíc, než mi došlo, co jsem slíbil.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

"Budeš skákat z dvanácti, nebo šestnácti metrů?" ptá se mě organizátor High Jumpu a propagátor cliffdivingu, tedy skoků ze skály, Petr Vančura pár dní před závody. "Asi ze šestnáctky," kasám se. "Máš představu, co to je?" mrká na mě Vančura spolu s Belmondem, které má vytetovaného na rameni. Nemám, přiznávám po pravdě a domlouváme se, že skočím z dvanáctky.

Mám jednu špatnou vlastnost. Valnou většinu věcí nechávám na poslední chvíli. Takže přestože mi dal Petr mobily na několik předních českých skokanů do vody, abych s nimi svůj pokus probral, nezavolal jsem ani jednomu.

Jen v sobotu ráno, asi hodinu před nastartováním auta směr Hřiměždice, jsem nechal Google zpracovat dotaz "Jak bezpečně skočit do vody?". Vyjelo mi několik praktických rad typu "Neskákejte do neznámé vody" a "Nevrhejte se do vody opilí".

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

Obojí jsem mínil dodržet. "To ti jistě pomůže," prohodila ironicky přítelkyně.

Fotograf mě podržel: nezdržuj a skákej

Krátce po třinácté hodině jsem šplhal po žebříku na můstek. Pod ním se šklebí můj kolega fotograf David a moderátor akce DJ Lucky Lucaso. "Máme tu dalšího odvážlivce, uvidíme, jakým peklem nás zabije, než začne kvalifikace," křičí do mikrofonu. "Peklo" je v hantýrce milovníků adrenalinu "skok" či "akce", "zabít" znamená "odvážné provedení".

Rozhlédnu se po lomu. Je už slušně obsypán lidmi. Někteří si zabírají místa, aby měli co nejlepší výhled, další využívají poslední možnost ke koupání.

"Není to tak hrozný, zespoda to vypadá hůř," bleskne mi hlavou na skokanském můstku. "Neboj se a skoč. Dělej, za chvíli začínají závody, ať je neblokuješ," povzbuzuje mě fotograf David.

Mávnu na něj, udělám pár kroků dozadu, lehce se rozeběhnu a padám. Celý skok trvá zhruba dvě vteřiny. Ve vzduchu stačím párkrát zamávat rukama, jak mě David nabádal, a už je křížím na prsou, cítím pecku do zadku a do nosu.

V nesoutěžní části jedenáctého ročníku otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump si zaskákal i redaktor MF DNES Pavel Eichler

Za několik sekund už plavu na hladině. Uff, dobrý, zvládnul jsem to. Trochu se mi motá hlava. Než se zorientuji a najdu nejbližší břeh, srazím se s potápěčem záchranářem.

Ven se ale drápu s vědomím, že jsem překonal sám sebe. Culím se a těším na obdivné pohledy na břehu, na poplácávání po ramenou.

Nic z toho se však nedostavilo.

Když jsem viděl výkony skutečných závodníků, rychle mi došlo proč. Já srabácky skočil po nohou, odvážil jsem se jen ke "včelímu" zamávání rukama. Ti, kdo se ucházeli o prize money 40 tisíc korun, se do lomu vrhali po hlavě, ze stojky, ti nejšílenější dokonce placákem.

Jedenáctý ročník otevřeného mistrovství republiky ve skocích do vody High Jump

Příští rok skočím ze šestnáctky. A možná se přihlásím do závodů. I s vědomím, že mě stoprocentně porazí i Honzík Slánský, jemuž bude příští rok teprve dvanáct let, přesto je však matadorem High Jumpu.

To vůbec nevadí, jde o to porazit sám sebe. Začínám těm chlápkům, o kterých jsem si do tohoto víkendu myslel, že jsou "bezmozci", rozumět.

Autoři: ,
  • Nejčtenější
Premium

Největší průšvih byl, když mluvil potichu a pomalu, vzpomíná Gottův tajemník

Přes třicet let byl blízkým spolupracovníkem Karla Gotta. Rozhovor proběhl pár hodin po zpěvákově skonu. Na Janu...

Sex podle profesí: farmáři ho mají nejvíc, nejméně pak novináři

Na povolání záleží, i pokud jde o frekvenci sexu. Tvrdí to aktuální výzkum výrobce erotických pomůcek Lelo. Zjistil, že...

Šílené plány: operace druhé světové války, které se naštěstí neodehrály

Kdo je přítel, o tom neměly za druhé světové války spojenecké síly dlouho jasno. Francouzi a Britové připravovali útok...

Skleněné rakve. Jak se stala Amerika obětí touhy po vznešeném odpočinku

Byl to podvod na druhou. Samotný výrobek neexistoval, nikdo ho nevyráběl. A falešné byly i akcie, které tahaly peníze z...

OBRAZEM: Krásná dobrodružka je expertkou na přežití v divoké přírodě

Ovládá primitivní technologie přežití v divočině, slaňuje, potápí se, rozumí nožům, rybaří, loví. Je ekologickou...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ruply pode mnou tři postele, říká mistr světa v silovém trojboji

Při výšce 188 centimetrů váží 155 až 157 kilogramů. Postel proto musí mít z masivu, protože už tři rozlámal, a myšlenek...

Šílení Norové: skoky do vody na vikinský a dělnický způsob bolí

Zapomeňte na předpisová salta, čisté vruty, ukázkovou akrobacii. Dobrodruzi praktikující norské skoky do vody se...

Už jsem v MMA, ale pořád věřím v karmu, říká bojovník Matouš Kohout

V thaiboxu dosáhl téměř všeho. Stal se mistrem Evropy a nejvyšší titul získal i na domácí půdě. Před dvěma lety však...

Úspěch se rodí v bolestech, vzkazuje Cyprián. Motorka mu vzala slezinu

Jednadvacetiletý endurák David Cyprián drtí s motorkou ty nejprudší kopce. Na prestižním závodě Red Bull Romaniacs...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz