VIDEO: Mladé pušky. Dvanáctiletí bikeři sjeli s Gasperottim tři sopky

  • 1
Stromboli, Vulcano, Etna. Tři sopky, tři výzvy. Sirné páry, sypký štěrk. Právě tam vzal český jezdec Richard „Gaspi“ Gasperotti dva mladé, dvanáctileté bikery. A ve třech všechny tři výzvy pokořili.

Onen nápad vznikl před několika lety. „Uvědomil jsem si, že pokud nebudeme dělat něco pro podporu mladých talentů, budeme tu mít jen jednu velkou smutnou díru zacpanou teenagery, kteří čumí do mobilů s otráveným ksichtem, že jim jdou pomalu data,“ vzpomíná Richard Gasperotti.

Proto vznikl projekt youGuns na podporu začínajících bikerů. Jenže brzy usnul stejně jako plán sjet na kole ikonickou sopku Stromboli v Tyrhénském moři. Nakonec se oba staré plány spojily. Ke Stromboli se v itineráři přidaly i sopka na ostrovu Vulcano a Etna, do týmu vzal Gasperotti dvanáctileté mlaďase Adama France a Vojtu „Klokana“ Klokočku.

„Dali jsme Stromboli!“

První kemp rozbili ve stínu sicilské Etny pod městečkem Biancavilla, kde během druhé světové války zuřila lítá bitva mezi wehrmachtem a jednotkami chrabrých Skotů. „I přes nánosy rezivějících nábojnic a šrapnelů je to tady freerideový ráj,“ líčí Gasperotti.

„Několik následujících dnů jsme trávili seznamováním se s lávovým terénem pod Etnou, aby se kluci sžili s ježděním po suti, na kterou dosud nebyli zvyklí,“ popisuje, „na sypkém, ostrém štěrku se nedá moc dobře zatočit, natož zabrzdit, ale kluci zvládali všechno na jedničku.

V den D se vstává ve 2:30 ráno, následuje trajekt a výstup na sopku Stromboli pod dohledem vulkanického průvodce. Trvá tři hodiny. „Čím víc se blížíme k vrcholu, tím častěji náš průvodce volá vysílačkou do centra pro kontrolu sopečné činnosti v okolí kráterů. Sopka je v posledních dvou tisících letech trvale činná a výtrysky lávy je v době nejvyšší aktivity možné pozorovat i dvakrát až třikrát za hodinu,“ vysvětluje Gasperotti.

Pak už čekalo trio riderů jízda dolů. „Kluci jsou trochu nervózní, ale po pár zatáčkách a několika freeridových lajnách se zklidní a jedou čím dál rychleji,“ rekapituluje Gasperotti a přibližuje radost pod sopkou: „Konečně můžeme říct: Yes, dali jsme Stromboli!“

Tím to ale nekončilo, v dálce už čekal ostrov Vulcano, který dal jméno všem sopkám světa.

V horké síře

Jeho vrchol Monte Aria má 499 metrů. „Na okraji kráteru se nacházejí furmaroly, jimiž na povrch vystupují sirné páry, horké až 1 000 stupňů Celsia, kterými máme projíždět. Kluci mají ze začátku strach, ale když vidí fotografa Mílu Štáfka s cigaretou v puse uprostřed čadící síry, jdou do toho. A další sopka je za námi, i když jsme kompletně utahaní a dehydrataci pociťujeme až do druhého dne,“ líčí Gasperotti.

Poslední výzva byla nejvyšší. Etna leží ve 3 329 metrech, i když se ze samotného vrcholu jet nedá. V současné době je sopka činná v podstatě nepřetržitě. „Pokusili jsme se přiblížit vrcholu až do bezpečného pásma, které leží v oblasti věčného ledu. Po sjetí strží, prašných cest a několik menších kráterků jsme se dostali na lokální trail, který nás dovedl až do cíle v obci Zafferana. V pořadí třetí aktivní sopka byla za námi!“ shrnuje Gasperotti.