Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Freestylové šílenství: co vše se dá dělat s frisbee?

  19:00
Podobně jako na letním festivalu to před pár dny vypadalo ve volejbalové hale v pražských Petřinách. Přítomní mohli za doprovodu našláplé muziky sledovat těžko pochopitelné triky, kterými je zásobovali žongléři, mistři yo-yo, footbagu nebo beatboxeři. To všechno bylo ale jenom doplňkem toho hlavního: návštěvníci byli nejvíc zvědaví na otevřené Mistrovství České republiky ve freestyle frisbee Frisbeer Cup.

Na Frisbeer Cupu se představila světová elita kouzelníků s frisbee: takhle válel Jan Soerensen

Jeho velmi kvalitní zahraniční účast totiž slibovala nevídanou podívanou.

A také ji nabídla.

Když jsem v neděli 17. února dorazila do haly na Prahu 6, můj první dojem byl trochu rozpačitý. Na ploše, kterou jsem sledovala z ochozu v prvním patře, pobíhaly skupinky kluků v trenýrkách a vytahaných tričkách, kteří si navzájem házeli létajícím talířem.

Uprostřed stál štáb bafuňářů z České televize a točil rozhovor. Proti věkem zešedivělým, důležitě se tvářícím pánům vypadal drobný dreadatý freestyler Štěpán Materna jako z jiné planety.

Jak mi ale bylo po chvíli vysvětleno, jednalo se jen o trénink; ostrý start finále ale proběhl už po pár minutách.

Pořadatel Frisbeer Cupu Kuba Zahradníček si velmi pochvaloval účast. Podle něj se totiž do Prahy sjela světová elita.

A speciálně vyzdvihl hlavně přítomnost americko-italského páru Leitner-Senna.

„Tahle dvojice budí opravdový respekt. Zatímco mladý Ital Febio Sanna je současnou jedničkou, jeho partnerem je freestylový veterán Tommy Leitner, který hraje už déle než 25 let,“ řekl o adeptech na vítěze ještě před finále Jakub.

A nepletl se – byli to právě oni, kteří si z Prahy odvezli pomyslné zlato.

I když je tahle dvojice největším freestylovým diktátorem, do Prahy ji podle Jakuba nebylo těžké dostat, Tommy tu byl navíc už podruhé.

„Fabio Sanna je obrovský milovník piva, navíc je velmi aktivní a účastní se mnoha turnajů. Tommy Leitner už byl na minulém Frisbeeru loni v zimě a byl naprosto fascinovaný, k jakému posunu v Česku za ten rok došlo. Oba dva nás přijeli především podpořit v rozvoji tohoto sportu u nás. A samozřejmě tady pořádně zapařit, což se povedlo,“ poodkrývá bujaré zákulisí komunity český freestyler.

Právě v Americe, ze které pochází Tommy (v současnosti ale žije v Itálii – pro freestyle frisbee jsou tam totiž lepší podmínky), tento sport vznikl.

Bylo to v 60. a 70. letech v komunitě hippies, která se poflakovala po amerických plážích, kde si původně s létajícím talířem, stejně tak jako u nás, házela ve dvojicích nebo skupinách.

Pak ale jednoho dne ležela celá komunita v odéru zeleného listu pod palmami a kromě jednoho z nich se odmítala hnout.

Po chvíli přemýšlení, co by mohl podniknout, si onen mobilní hippie s létajícím talířem začal hrát sám, a dal tak základy nail delay, základnímu triku, od kterého se v tomhle sportu nebo zábavě odvíjí všechno ostatní.

Na Frisbeer Cup se představil i Jakub Koštěl

Jedná se vlastně o točení disku na nehtu ukazováčku (moderní freestyleři si naštěstí nenechávají přerůstat nehty na ruce, ale používají speciální hmotu podobných vlastností, jako má přírodní nehet): s diskem zkušení freestyleři poté žonglují, podávají si ho z jedné ruky do druhé, za zády nebo s ním pohazují vzduchem.

Postupem času se připojily i efektivní výskoky a další akrobatické kousky.

Z hippie komunity se sport postupem času přesunul i mezi konzervativnější část americké populace a stal se z něj velmi úspěšný sport.

„Soutěže ve freestyle frisbee byly jednu dobu v Americe skoro stejně populární jako zápasy ve fotbale,“ říká Kuba Zahradníček. „Závodníkům tleskaly tisíce lidí na přeplněných stadionech a zvlášť v 70. letech musel mít frisbee každý americký teenager i dítě.“

Masová popularita frisbee freestylu ale začala opadávat v půli 80. let. Důvod byl celkem zřejmý: hippies odrostli, začali žít normálním životem, na povalování po pláži už neměli tolik čas a následovníků se nedostávalo.

Nová půda pro frisbee vznikla po pár letech v Evropě. Největší freestyloví šampioni současnosti pocházejí z Německa a Itálie, s čím dál větší vehemencí se ale o slovo začínají hlásit i závodníci ze střední a východní Evropy.

Dobře se to projevilo i na letošním Frisbeer Cupu, kde ve finále předvedlo famózní show duo z Maďarska. Balu Nemeth a Geri Major nakonec dostoupali jen na stříbrnou příčku, technicky téměř bezchybná sestava s mnoha skočkami a triky, které nikdo jiný nepředvedl, ale sklidila bezkonkurenčně největší aplaus.

Balua a Geriho do Prahy přivezla babička, jakou si asi ve skrytu duše všichni přejeme. Nejenže vypadala správně ulítle, navíc to byla právě ona, kdo v publiku skandoval úplně nejvíc.

„Kluci z Maďarska jsou naprostý fenomén, jenom je škoda, že neumí ani slovo žádnou jinou řečí než maďarsky. Ovšem jejich cit pro frisbee je mimořádný a i přes svoje mládí mají nakročeno ke špičce,“ mluví o slibné budoucnosti Maďarů Zahradníček.

Oldschool: takhle se kouzlilo s frisbee v americké kolébce téhle disciplíny v polovině 80. let

Ani Češi ale mezi státy střední a východní Evropy nezůstávají pozadu. I když tu freestyle frisbee začalo žít teprve před pár lety, má Česko v současnosti jedno z největších zázemí tohoto sportu na světě.

„Naše parta se z prázdna, které tu vládlo před dvěma třemi lety, vyšvihla na třetí největší komunitu v Evropě,“ říká Kuba Zahradníček, pořadatel a závodník v jedné osobě.

„Je tu kolem osmi hráčů, kteří objeli už dost zahraničních soutěží a zabodovali, celkem se freestyle frisbee věnuje kolem dvaceti lidí. Kdo chce být v tomto sportu skutečně dobrý, musí velmi aktivně trénovat, a to mnoho adeptů odradí. Ovšem v naší partě panuje velmi zdravá soutěživost, která nás žene vpřed.“

Češi si na Frisbeer Cupu nakonec vysloužili páté (Pavel Baranyk a Jan Soerensen z Dánska) a šesté místo (Jakub Hošek a Jakub Koštel). Kvalitu českých závodníků na svých internetových stránkách po návratu do Itálie pochválil i freestylový guru Tomy Leitner.

„Turnaje se zúčastnilo několik nových českých závodníků, kteří se freestylu věnují míň než rok a už se svým stylem začínají dotahovat ty nejlepší. Když navíc zvážím, jak moc se zlepšili čeští závodníci, kteří se účastnili už minulého Frisbeer Cupu, nebojím se říct, že se Praha oficiálně zařadila na mapu jako Mecca freestylu.“

K tomu, abyste s freestyle frisbee mohli začít, nebudete potřebovat žádné nákladné pomůcky, jako je tomu u většiny jiných freestylových sportů.

Stačit vám totiž bude profesionální létající talíř, který pořídíte zhruba za 500 korun. A pak už jen trpělivost: základní trik nail delay byste podle Kuby měli zvládnout za pár týdnů.

„Když budete denně zkoušet točit frisbee na prstě dvacet minut, za dva tři týdny ho udržíte. Jakmile vás to tady chytne, už vás to nepustí!“

Frisbee Cup: Bianka Strunz

Podobně začínal před pár lety i on sám.

„Začal jsem si házet s nekvalitním plastovým diskem z hračkářství, a pak jsem náhodou na internetu objevil stránky o freestyle frisbee. Tak jsem si koupil první kvalitní frisbee a začali jsme s bráchou chodit do parku pravidelně hoblovat, zkoušet nové věci a zlepšovat se."

„Největší impulz byla nejspíš návštěva Amsterdamu v létě roce 2006 a první setkání s evropskými a americkými freestylery. Od té doby jsem v tom,“ komentuje začátky Jakub.

Z letošního ročníku je nadšený, nejvíc asi z množství fanoušků, kteří se do haly přišli podívat.

„Byla to vynikající záležitost, která naprosto předčila naše očekávání, jak co se týká účasti hvězdných zahraničních hráčů, tak zájmu veřejnosti a médií. Světová jednička Fabio Sanna mi říkal, že to byla jedna z nejlepších akcí, jakých se kdy účastnil,“ podotýká Jakub.

Pochvalami na adresu Frisbeer Cupu na svých stránkách nešetřil ani Fabiův kolega Tommy Leitner.

„Nemůžu si pomoct, ale myslím, že víkend v Praze něco odstartoval, trochu jsem měl pocit, jako že jsem se znovu ocitl na prvním úspěšném závodě na Paganellu (pláž v Rimini, kde se už mnoho let konají největší závody ve freestyle frisbee, pozn. aut.)."

„Jednoho dne si možná Frisbeer Cup 2008 budeme připomínat jako závod, který odstartoval freestylové hnutí ve východní Evropě!“

Autoři:
  • Nejčtenější

Myslím, že jsem někoho zabil, řekl sjetý producent Spector. Nemýlil se

Premium Phil Spector, vyšel s pistolí v ruce z ložnice svého luxusního panství, odkud se krátce předtím ozval výstřel. Byl...

Zrzky mají kouzlo, jsou jedinečné a nejvíc sexy, směje se MOgirl Estelle

Za sebou má vysokou školu v Amsterdamu. Aktuálně žije v Oxfordu, kde studuje mezinárodní obchodní management a...

Vraždila mlýnkem na maso. Poté svého manžela celou noc porcovala

Premium Holínky se jim bořily do měkké hlíny, kterou před chvílí skropil vydatný říjnový déšť. Švitořily a smály se. Chlápek...

OBRAZEM: Lézt nahá po skalách je osvobozující, říká Američanka

Pracuje v kasinu v New Jersey, ale její vášní je lezení po skalách. A již celé roky se na ně vydává nahá, částečně nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi a porno fetiše. Svádí nás tenisky, mimozemšťané a rusovlásky

Zajímají nás fetiše ženských nohou, mimozemšťanů, ale taky animovaných poníků. Vůbec nejvíc ze všeho však rusovlásky....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Prostřelená mícha a hlava v oprátce. Vrah zabil svého kamaráda kvůli džínám

Premium Chvíli přešlapoval na rohožce, pistole zastrčená za kalhotami ho tlačila do zad. Chce ty věci, potřebuje je. Nebo aspoň...

Kurz přežití očima redaktorky: spaní pod širákem, pokora k přírodě a červi

Premium „Doufám, že se tenhle časopis pak nebude muset přejmenovat,“ vtipkovala redaktorka Ženy a život Adéla Skřivánková, když...

Torpédový útok i požár na palubě ponorky. V simulátoru je atmosféra věrná

Premium V simulátoru ponorky z druhé světové války jsme zažili požár na palubě i torpédování, vodní průsaky do zlověstně...

Nic pro klauny. Bojové žonglování přináší i díl agresivity

Hbité ruce, tanec kuželů v prostoru, koordinace, souhra. Ale také jasné zadání: zaútočit a zničit. Cílem bojového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...