El Clásico, víc než zápas. Deset důvodů pro fotbalový orgasmus

  15:00aktualizováno  15:00
Asistence u porodu manželky, je-li to její výslovné přání. Let na Měsíc, pokud nejde přebukovat. Pro fotbalové fanoušky existuje jen málo polehčujících okolností, proč v sobotu 21. dubna nesledovat největší zápas z největších. El Clásico aneb Barcelona proti Realu.

Takhle se umějí radovat z výhry. Lionel Messi vlevo, Cristiano Ronaldo vpravo. | foto: Profimedia.cz

Čeká nás žhavá bitva o čelo španělské ligy, žhavá bitva dvou nejúžasnějších hráčů planety a samozřejmě žhavá bitva o prestiž. Blížící se utkání na barcelonském Nou Campu hypnotizuje celý fotbalový svět, horečka stoupá. A to z následujících deseti důvodů.

1. Messi vs. Ronaldo

El Clásico v přímém přenosu

Velkolepý duel vysílá živě v sobotu 21. dubna od 20:00 televizní stanice Sport1.

Jistěže je fotbal kolektivní hrou. Vojenská bitva je též "hromadnou kratochvílí", než se do ní vloží Alexandr Veliký nebo Napoleon... Kdo rozhodne El Clásico? Barcelonský driblér Lionel Messi, či Cristiano Ronaldo, nagelovaný hrdina Realu?

Bude to přímá konfrontace dvou fotbalových gigantů (zapomeňte na Messiho výšku), kteří svou kanonádou a tvorbou gólů porážejí soupeře a vstupují do historie. Bilance obou v této sezoně bere dech, takže se nadechněte a posuďte sami. Oba dali v sezoně víc gólů, než mají odehraných zápasů – Messi skóroval třiašedesátkrát za třiapadesát utkání, Ronaldo dvaapadesátkrát v osmačtyřiceti duelech.

Soutěžte

"Jaké jméno nese stadion, na němž hraje Barcelona?" Tak zněla otázka v soutěži o dvě trika, polokošili a mikinu s kapucí v barvách Barcelony. Každý z produktů čekal na tři vylosované.

Cena číslo 1: Dres Barcelona Away Hollowman Dresy pro sezonu 2011/2012 jsou

Cena číslo 1: Dres Barcelona Away Hollowman Dresy pro sezonu 2011/2012 jsou vyrobeny z PET lahví. Jsou o 13 procent lehčí než předchozí model, aktivně regulují teplotu těla zaručují neustálý pocit sucha a svěžesti pomocí technologie Nike Dri-FIT.

Cena číslo 2: Dres Barcelona Home Hollowman Recyklací se tak ročně využije

Cena číslo 2: Dres Barcelona Home Hollowman Recyklací se tak ročně využije téměř 100 milionů PET lahví, které by jinak skončily na skládce.

Cenou číslo 3 byla klasická FC Barcelona mikina AW77, číslem 4 bylo polo triko. Bližsí info o produktech firmy Nike, které se váží k Barceloně, najdete tady.

Odpovědi jste posílali do 20:00 hodin v úterý 24. dubna. A jak dopadlo losování ze správných odpovědí? Cenu číslo 1 vyhrála Daniela Náplavová, Daniel Byrtus a
Martin Kubát, cenu číslo 2 Marek Selinger, Pavel Zelinka a Luděk Brázda, cenu číslo 3 František Nováček, Jakub Stárek a Andrea Konrádová, cenu číslo 4 Karel Volek, Adéla Míčová a Jakub Opršal. Gratulujeme!

V lize mají shodně jednačtyřicet zásahů za – panebože! - třiatřicet vystoupení. "Ronnie je nejlepší na světě," tvrdí José Mourinho, kouč Realu. Barcelonský obránce Dani Alves oponuje: "Na Lea nikdo nemá, v každém zápase se těším na to, co úžasného předvede."

Těšíme se též.

2. Boj o titul

Real má jistotu, že i když prohraje, Barcelona mu bude dál z druhé příčky leštit boty. "Barcelona na nás vytváří tlak, ale stále máme náskok," říká právě Cristiano Ronaldo.

Jenže náskok královského klubu se v případě porážky scvrkne na jeden jediný bod a do konce soutěže budou zbývat čtyři kola. Tato matematika v boji o titul se dá ale pochopitelně i otočit: zvítězí-li Real, odskočí na sedm bodů a může už začít rozesílat pozvánky na mejdan na oslavu španělského titulu. Kvůli Barceloně na něj čeká od roku 2008.

3. Rivalita

Vztah mezi Vítem Bártou a Karolínou Peake je idylkou bez mráčků ve srovnání se vztahem dvou ohromných rivalů. Vzájemná zášť plyne už z toho, že Barcelona je pýchou Katalánska, jež se ostře vymezuje proti všemu, co přichází od "byrokratů" z Madridu.

Tradiční nenávist pak vyhrotilo několik dalších věcí, kupříkladu skutečnost, že Real byl protěžován fašistickým režimem generála Franka. A pak je tady půvabná historka (tedy půvabná výhradně pro Real) s přestupem Alfreda di Stéfana, jednoho z nejlepších hráčů v dějinách. O jihoamerický supertalent se rvali právě zarputilí rivalové a ve stejnou dobu oba hrdě oznámili: "Di Stéfano je náš!"

El Clásico je zárukou urputných soubojů.

Real se dohodl na přestupu s kolumbijským Millionaros a Barcelona s River Plate, nebylo totiž možné příliš rozsoudit, kterému klubu vlastně Argentinec patří. V zamotané situaci bylo kuriózně určeno, že útočník bude hrát jednu sezonu za Barcelonu a druhou za Real. Di Stéfano ale začal v Barceloně tak bídně, že ho katalánský klub konkurentovi ochotně přepustil. A hádejte, komu dala nová posila o čtyři dny později hattrick? Správně, přispěla k vítězství 5:0 nad Barcelonou.

Na portugalskou hvězdu Luise Figa zase v derby před deseti lety přilétla z barcelonského kotle prasečí hlava, protože si – Jidáš! – dovolil přestoupit do Realu. Mají v Portugalsku rádi ovar?

4. Bilance

Výňatky z pravidel fotbalu, šitých speciálně pro španělskou ligu: na každé straně stojí jedenáct mužů, nesmí se hrát rukama, góly nesmí padat z ofsajdů a utká-li se Barcelona s Realem, Barcelona pokaždé zvítězí.

Fotogalerie

Ano, jistě, Real dokázal porazit konkurenta v loňském finále Španělského poháru (což mu mimochodem Barcelona oplatila letošním čtvrtfinálovým vyřazením), ale teď je řeč čistě o lize.

V ní Real naposledy Barcelonu porazil v květnu 2008, od té doby jen jednou remizoval a šestkrát prohrál, včetně ponižujících výsledků 0:5 a 2:6. Znamená to, že Mourinho v domácí soutěži Barcelonu ještě neporazil, jeho přezdívka "Special one" by se tak měla měnit na "Special two", což dává jeho egu zabrat asi ještě víc než egu pravověrných rockerů existence Petra Koláře. Co z toho, že Mourinho slyší chválu, jak Real pozvedl – i kdyby s ním triumfoval v lize, bez výhry nad Barcelonou nebude zcela legitimním králem.

5. Góly

Útočník nynějšího španělského lídra Gonzalo Higuaín říká: "Góly jsou jako kečup. Někdy ho nemůžete dostat z lahve, ač s ní třesete sebevíc, jindy se vyvalí celý, sotva odšroubujete víčko."

Barcelona i Real už víčko zpět ani nedávají, ke všemu mají bezedné lahve, góly nezadržitelně tečou a tečou... Real dosud nastřílel 107 branek, Barcelona 96. Pro srovnání: třetí nejproduktivnější tým – Valencie – má 50 tref, jen Messi s Ronaldem mají dohromady o 32 "kousků" víc.

Ve střelbě gólů Real Barcelonu ještě předčí: nemusí se totiž spoléhat výhradně na Ronalda, pálí i Higuaín (21 gólů) a Karim Benzema (18), zatímco v Barceloně je za Messim desetibrankový Alexis Sánchez. V sobotu ale budou podle všeho padat góly, žádný strach, opak by postrádal logiku. Kečupu je dost.

6. Ronaldovy přímé kopy

Nejprve si před míč stoupne jako pistolník před soubojem na divokém západě, široce rozkročené nohy, spuštěné ruce, kolty proklatě nízko. Pak Cristiano Ronaldo poruší přírodní zákony! Přímé kopy jsou v jeho podání větší originály, než které visí v madridské galerii Prado - obrazy lze falšovat, dráha míče, již vykouzlí Ronaldova pravačka, je nenapodobitelná.

Střela prudce vylétne nahoru a pak se stejně prudce snese dolů, řízená raketa zničujícího dopadu. Autor tohoto textu si troufá říct, že toho viděl ve fotbale hodně, ale jen Ronaldovy přímé kopy jsou pro něj naprosto nepochopitelnou věcí. Zvlášť jeden, který dal hvězdný hráč ještě za Manchester United za záda nebohého Davida Jamese z Portsmouthu. Když se autor textu jednou ptal Petra Čecha, co lze s takovým přímákem dělat, uslyšel výstižnou odpověď: "Snad leda zatleskat..."

7. Vyhecovanost

Divoký obránce Pepe je nejvážnějším kandidátem na sobotní vyloučení: zavřete oči a představte si, jak tento holohlavý chlapík v dresu Realu přejede se šíleným výrazem krutě Messiho, možná to bude bolet i vás. V zápase to bude jiskřit, na to vemte jed.

I oslavy vítězství jsou na hřišti bouřlivější než při jiných zápasech.

Je pikantní, když v mnoha vypjatých scénách vidíte účinkovat reprezentanty Španělska, kteří pak společně kráčí od jednoho úspěchu ke druhému. "Musel jsem už jednou promluvit k hráčům obou týmů, aby se snažili trochu krotit vášně, jinak by to mohlo atmosféru negativně ovlivnit," přiznal reprezentační trenér Vicente Del Bosque. Hráči mu tenkrát slíbili polepšení, jenže to je stejné jako s věřícím proutníkem: stokrát se kaje, stokrát odříkává otčenáš, pak ho ale zase zaslepí neovladatelná vášeň. V sobotu ji nebude nikdo krotit.

8. Atmosféra

O ní v souvislosti s takovým zápasem netřeba mluvit. Ve stotisícovém kotli Nou Campu bude pochopitelně spousta japonských turistů s blikajícími fotoaparáty, kteří se budou usmívat za každého stavu, ostatní se ale budou radovat či nervovat podle vývoje utkání. Elektrizující atmosféra na vás aspoň částečně dýchne i z televizního přenosu a dýchla by ještě víc, kdyby... viz další bod.

9. El Clásico v obýváku

Je určitě bezva, že lze zápas prostřednictvím kanálu Sport 1 sledovat v Česku. V obýváku se sklenkou červeného vína z oblasti Rioja či ve sportbaru u půllitru, tam všude si půjde vychutnávat kličky a finesy, které vám jako bonus mnohokrát zopakují.

Jen jedna prosba: milý Sporte 1, když se před kabinami zdraví soupeři s výrazy, které jsou plny napětí, nerušte tyto velkolepé obrazy grafikou ostatních zápasů! Koho v tu chvíli sakra zajímá, jak hrál třeba Gijón a Santader?! Stejná prosba platí i po utkání: nechte doznít v živém přenosu emoce, objímání, podávání rukou, hádky. Tabulka ligy či upoutávka na zápas maďarské ligy jistě ještě malou chvíli počká.

Ano, muž se sice jde po orgasmu okamžitě osprchovat nebo rovnou usne, ale fotbal je zjevně jiný případ. Jde si ho užít i po závěrečném hvizdu (nehledě na to, že zápas si jistě nenechá ujít spousta rozněžnělých fanynek).

10. Reklama na fotbal

"Ti kluci opálený, ti by nás sfoukli jako svíčku," takto mluvil Ivan Horník ke svým kumpánům do telefonu o Barceloně a v tomto případě měl recht. Pokud k vám náhodou přiletí v těchto dnech ufon a bude chtít vědět, co je to fotbal, neříkejte nic, jen ho nechte v sobotu v osm se dívat.

Na svou galaxii si pak bude odvážet jedinou věc, fotbalový míč (jistě, člověk by mu do létajícího talíře rád přibalil kupříkladu i Pavla Béma, ne-sběrače lejn vlastních psů nebo všechny díly seriálu Rodáci, ale to by byly věru kruté dary).

El Clásico, jiný level fotbalu, se blíží. Až vypukne, bude platit víc než kdy jindy: Život je fotbal, vše ostatní jsou maličkosti.

Autor:

Nejčtenější

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Nejbezpečnější skok. Letíte tunelem z výšky 4 000 metrů

Díky brýlím si člověk připadá, že letí k zemi.

Zažít seskok z letadla s padákem je lákavé, ale nebezpečné. Virtuální realita vám nabídne řešení, pocity jsou stejné,...

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

VIDEO: Musíte mít rychlost, sílu, ale i štěstí, říká sportovní dřevorubec

ÓČKO DRIVE - Martin Komárek

Šest disciplín, a to velmi mužných. Timbersports, sportovní dřevorubectví, je náročnou aktivitou, vyžaduje fyzickou...

Najdete na iDNES.cz