I silný dech se dá a má cvičit.

I silný dech se dá a má cvičit. | foto: Getty Images

Cvičte na gauči. Dechový trénink sníží krevní tlak, prokázala studie

  • 9
Je intuitivní jako tlukot srdce, nad dýcháním přemýšlíme snad jen při potápění. Jenže obdobně jako se dají cvičit tricepsy nebo hýžďové svaly pro větší sílu, můžeme cvičit svaly pro dýchání. Prospějeme tím i svému krevnímu tlaku, říká studie.

Výdech, nádech, a tak pořád dokola. Jenže jakkoli se zdá onen mechanismus prosťounký, je za ním celý orchestr, a každá jeho součást musí být sehraná – a silná. Trénink bránice a dalších svalů, které se na oné operaci podílejí, dokáže posílit dech, zlepšit zdraví srdce i snížit vysoký krevní tlak.

Onomu cvičení dala věda název vysoko-odporový silový trénink inspiračních svalů. Jeho základem je zařízení, které brání nadechování, vybízí tedy k silnější práci dýchacích svalů. Na trhu je takových trenažérů několik.

Autoři studie, která vyšla v magazínu Journal of Applied Physiology, prověřili, jak efektivní dokáže být.

Efekt jako léky

K ruce si vzali skoro 130 zdravých lidí, bylo jim od osmnácti do dvaaosmdesáti let, a autorům výzkumu se upsali na šest týdnů. Části dobrovolníků a dobrovolnic vědci předepsali vysoko-odporový trénink, zbytku nízko-odporový, píše server Inverse. Obě skupiny prováděly s „pomocí“ trenažéru třicet nádechů denně. Po pěti šesti nádeších si mohly dopřát minutu volného dýchání bez odporu zařízení.

Podle vedoucího studie Daniela Harrisona Craigheada z Coloradské univerzity přinesl vysoko-odporový trénink lepší fungování dýchacích svalů po jednom až dvou týdnech. V téže době přineslo cvičení podle serveru Prevention pokles krevního tlaku. A to rychlejší pokles, než jakým se chlubí konvenční cvičení. Následující týdny vykazovaly další vylepšení hodnot krevního tlaku.

Autoři výzkumu přitom nabízejí i vysvětlení ozdravného účinku. Zaprvé zklidňuje, tlumí činnost sympatického nervového systému, který se mimo jiné podílí na poplachové fázi vykonávané činnosti, která má tělo připravit na „boj, nebo útěk“. Lidé s vysokým tlakem mívají onen systém přemrštěně aktivizovaný, techniky hlubokého dýchání ho pomáhají zklidnit. Zadruhé trénink zlepšuje zdraví buněk cévního endotelu, šest týdnů zlepší jejich fungování o 45 procent, a to rovněž přispívá ke snížení krevního tlaku.

Ideální hodnota krevního tlaku dospělého člověka je 120/80 mmHG. Pokus přitom odhalil, že třicet nádechů denně po dobu šesti týdnů sníží systolický krevní tlak o zhruba devět mmHg. To je přitom podle Michaela Joynera z Kliniky Mayo významné. „Takové snížení obstarají léky na krevní tlak,“ cituje Joynera server NPR. Snížení o 10 mmHg přitom souvisí s 35procentním poklesem rizika mrtvice a 25procentním snížením rizika srdečních chorob.

Craighead zdůrazňuje, že silové dýchání nemá ambice substituovat cvičení. Ani nemá být náhražkou medikace u lidí, jejichž tlak je velmi vysoký a hrozí riziko infarktu nebo mrtvice. Je však podle jeho slov skvělou dodatečnou intervencí.

Souhlasí s tím i jednašedesátiletá Theresa D. Hernandezová, která se pokusu zúčastnila. „Bylo překvapivé, že něco tak prostého může mít tak hluboké dopady,“ míní.