Většinu cest na oba vrcholy pokrývá sníh a led.

Většinu cest na oba vrcholy pokrývá sníh a led. | foto: Expedition Double 8

Unikátní expedice skončila smrtí dvou horolezců. Zabila je lavina

  • 12
Jejich cílem bylo zdolat dvě nepálské osmitisícovky za sedm dnů. Ambiciózní a unikátní expedice nebyla hazardem nováčků, všichni její účastníci byli skvělými horolezci a skialpinisty. Příroda však dokázala, že bývá nebezpečný soupeř. Dva členy mise Sebastiana Haaga a Andrea Zambaldiho zabila před pár dny mohutná lavina.

Trasa výpravy Expedition Double 8 měla vést nejprve k hoře Šiša Pangma, po zdolání jejího vrcholu ve výšce 8 027 metrů se měli horolezci na kole vydat na pouť dlouhou 170 kilometrů k druhé výzvě, 8 201 metrů vysoké hoře Čo Oju.

Tragédie je zastihla už na první metě, těsně pod vrcholem.

Německý lezec Benedikt Böhm a Švýcar Ueli Steck vyrazili 23. září ze základního tábora (5 600 metrů nad mořem), druhý německý horolezec Sebastian Haag vyšel z tábora číslo jedna (6 300 metrů nad mořem), Ital Andrea Zambaldi z tábora číslo dvě (6 800 metrů nad mořem).

Všichni čtyři se potkali 24. září v jednu hodinu v noci zhruba ve výšce 7 100 metrů. Deset minut před sedmou hodinou ranní nepálského času byli asi jen sto metrů pod vrcholem hory Šiša Pangma. "Morálka a motivace byly vysoké, tým skvěle spolupracoval, postupoval stejnou rychlostí. Byli si jistí, že vrcholu dosáhnou v osm hodin," uvádí zpráva výpravy.

Pět minut před sedmou však Zambaldiho a Haaga smetla ve výšce 7 900 metrů lavina. Řítili se s ní šest set metrů po strmém ledovci. Zbývající dva horolezci ihned informovali základní tábor a sestoupili k lavině, snažili se k ní dostat po více než čtyři hodiny. Neúspěšně.

Tak vypadal plán celé sedmidenní mise.

Název Šiša Pangma znamená "Hřeben, který se rozkládá nad travnatými rovinami", a hlavní vrchol sahá do 8 027 metrů nad mořem. Většinu horolezecké cesty vzhůru pokrývá sníh a led, zbytek vede skalnatými úbočími. Čo Oju je šestá nejvyšší hora na zemi, její jméno znamená „Tyrkysová bohyně“ a klene se do výšky 8 201 metrů. I cestu na její vrchol, který leží mezi Nepálem a Čínou, ztěžují sníh a led a průměrně stoupá v náklonu padesát stupňů.

Účastníci expedice byli elitní rychlostní horolezci-skialpinisté. V roce 2005 Benedikt Böhm a Sebastian Haag pokořili rychlostním stylem karakorumské a himálajské vrcholy. Nikdy nepoužívali dýchací přístroje i proto, aby byli co nejlehčí a mohli postupovat co nejrychleji. Andrea Zambaldi se stal v roce 2008 nejmladším Italem, který zdolal osmitisícovku, byla to přitom právě Šiša Pangma. Dva roky předtím byl členem expedice na Makalu a ještě o rok dříve vystoupal na Aconcaguu, nejvyšší vrchol obou amerických kontinentů.