Práce vyšla v prestižní magazínu Lancet, stojí za ní sedmadvacet předních světových odborníků na demenci. „Mnoho lidí po celém světě má za to, že demence je nevyhnutelná. Jenže není. Naše zpráva shrnuje, že šance na to, aby se nemoc nerozvinula nebo aby se potlačila na svém počátku, jsou obrovské,“ uvedl vedoucí autor studie Gill Livingston listu The Guardian.
Má přitom ještě jeden apel a povzbuzení současně. „Rovněž je velmi zásadní zdůraznit, že zatímco máme silnější důkazy než dřív o tom, že dlouhodobější vystavování se riziku s sebou nese větší následky… není nikdy ani příliš brzy, ani příliš pozdě,“ podtrhl. Znamená to, že kroky pro snížení nebezpečí rozvoje choroby, na kterou stále není lék, nebo alespoň pro její vykázání na co nejpozdější roky životy, můžeme začít podnikat jako děti, jako dospělí i ve velmi pokročilém stáří.
Současná studie přitom navazuje na předchozí práci z roku 2017, která určila devět rizikových faktorů, a z roku 2020, která identifikovala další tři. Dohromady mají být podle vědeckého týmu podepsané pod celkem 36 procenty případů demence. Jenže odborný panel doložil, že je můžeme ovlivnit – že jsou našimi preventivními opatřeními. Aktuální práce k nim doplňuje ještě další dvě, ty hrají stejnou roli v dalších devíti procentech případů. Celkem můžeme prevencí čelit pětačtyřiceti procentům případů demence, vzkazuje odborná inventura.
Rizikové menu, které vědci předkládají a které je zároveň návodem, jak by měli lidé změnit své návyky a nač by měla dávat pozor společnost jako celek a státy, obsahuje následujících čtrnáct položek.