Následky působení „špatného“ cholesterolu, jak přezdíváme lipoproteinu s nízkou hustotou neboli LDL cholesterolu, známe. Dovede se dostat do cévní stěny, kde se v podobě tukových hmot usazuje. Kupící se plak poté způsobuje arteriosklerózu, kornatění cév. Cévní stěny tuhnou, zužují se, ztrácejí pružnost. Celý proces omezuje průtok krve k tkáním a orgánům.
Hromadění „zlého“ cholesterolu přitom může zhoršit jeho oxidace. „Když oxiduje, ukládá se rychleji. Oxidace rovněž způsobuje, že vrstvy plaku jsou zanícenější. A pak jsou nebezpečnější, mohou prasknout, následkem může být kardiovaskulární onemocnění,“ vysvětluje Roberto Elosua z výzkumného oddělení barcelonské nemocnice Hospital del Mar.
Se svým týmem se rozhodl zaměřit právě na oxidační proces cholesterolu. Cílem jejich studie bylo prověřit, zda se dá omezit cvičením. „Že tělesná aktivita dovede redukovat špatný cholesterol, zvýšit hladiny dobrého cholesterolu, snížit krevní tlak, kontrolovat hmotnost, to již víme,“ vypočítává Elosua v listu La Vanguardia. S kolegy a kolegyněmi se proto rozhodli zjistit, zda cvičení zvládne dokonce i potlačit oxidační proces, který škodlivé působení LDL cholesterolu zvyšuje.
K ruce si vzali data víc než tří tisícovek mužů a žen, sledovali jak jejich hladiny LDL, tak jejich tělesnou aktivitu. Výsledky ukázaly, že fyzickou činností se dá množství „zlého“ cholesterolu významně snížit. A doložily, jakou aktivitou a kolik času bychom jí denně měli věnovat.
Jejich doporučení nepředstavují nic nemyslitelného, nepožadují nic, co by se nemohlo stát docela bezbolestnou součástí našeho denního režimu.