Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

VIDEO: Reportér přespal na náměstí. Zachraňovali ho bezdomovci

Vžít do role bezdomovce se na jednu noc pokusil reportér Matěj Smlsal. Ačkoli od dětství nesnáší spaní pod širákem, ustlal si rovnou před kostelem na Strossmayerově náměstí v Praze 7. Bylo však evidentní, že nemá moc zkušeností, takže se k němu seběhli místní bezdomovci a začali mu pomáhat.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Přespáním na náměstí jsem se připojil k akci Noc venku. Tu pořádá sdružení Bezdomovci, lidé jako my. „Cílem je osvěta ohledně tematiky bezdomovectví. Chceme zprostředkovat běžným občanům jiné úhly pohledu na bezdomovectví,“ říká mi spolupořadatelka akce Josefína Schneiderová.

Do typické modré tašky z obchodního domu s nábytkem jsem si sbalil oblečení, do druhé spacák. To je, řekl bych, základ. „Já jsem spacák vždycky měla. V centrech pro bezdomovce mají šatníky, kde se spacáky dají pořídit. Většinou však nejsou úplně zadarmo, stojí například 30 korun, a máte nárok na jeden za měsíc maximálně. Takže když vám ho někdo ukradne, musíte čekat do dalšího měsíce. A někdy už bývají hodně použité a pak tolik nehřejou,“ vypráví mi ještě předtím, než se vydám na náměstí, čtyřiačtyřicetiletá paní Edita.

Ta nejdřív začala přespávat venku kvůli těžké práci a dlouhému dojíždění. Jezdila totiž za prací z Děčína do Prahy. „Přes dvě hodiny tam, přes dvě hodiny zpátky. Dělala jsem směny, dělala jsem noční. A protože jsem byla z oné práce hodně fyzicky vyčerpaná, tak jsem si říkala, že ušetřím trochu času, když se vyspím někde v okolí,“ vzpomíná.

Fotogalerie

Začala přespávat v lesíku, na poli, různě. Jako malá jezdila na vandry, takže byla zvyklá ležet venku. Jenže pak se jí začalo rozpadat manželství, rozvedla se a nakonec jí už opravdu zbyla jen ulice.

Beru si od ní cenné rady a vydávám se na Strossmayerovo náměstí, na místo, kde tuto noc přespím. Nemám však nic pod sebe, na co bych si lehl. Obcházím proto místní kontejnery s papírem.

Ale kolik krabic potřebuji? A které jsou nejvhodnější? Vůbec netuším. Zachraňuje mě kamarád Honza, který strávil na ulici několik let. Volám mu v půl jedenácté večer. Nejdřív nechápe, co se děje. Ale poradí. A také mě vyvede z omylu.

Mám s sebou spoustu oblečení, což on označuje za chybu. „Spacák funguje tak, že když si do něj lehneš, máš mít na sobě co nejméně oblečení,“ říká mi. „Aha. Mám s sebou troje ponožky, termotriko, normální triko, mikinu, bundu, termokalhoty, normální kalhoty, kuklu, šátek, šálu, kulicha a rukavice,“ oznamuji mu. Opět nechápe.

Tahat ty tašky a k tomu ještě krabice, které se nedají pořádně uchopit, je dost vysilující. A lidé bez domova musí vše neustále nosit s sebou. „Hodně dělá to, že když je člověk otužilý nebo se otužovat začne, postupem času, i když je zima, nemusí být tolik oblečen a nemusí tahat tolik věcí. Pak chodí v zimě i v kraťasech, bez ponožek. Organismus se přizpůsobí. Ovšem neplatí to úplně u všech,“ prozradila mi Edita. Tento experiment dnes raději zkoušet nebudu.

Bezdomovci mi pomáhají

Jakmile si na náměstí dotáhnu krabice, přichází první místní bezdomovec. Beru ho jako další záchranu, dává mi rady, jak přespat, kam si dojít na záchod, jak se nenechat okrást, například tašku je třeba dát si pod hlavu, jinak ji už ráno neuvidím. 

Sám mi pak rozkládá krabice a připravuje mi lože. To už přichází další „místňák“ a přináší jiné užitečné rady. Jde mi dokonce vyrobit polštářek, ať nespím na tvrdém. Pak dorazí ještě jeden bezdomovec a řekne, ať mu dám na pivo.

Ke spánku se ukládám po půlnoci. Spolu se mnou i dalších několik lidí, kteří se do akce Noc venku připojili. 

Usnout mi nejde. Nikdy bych nevěřil, jak nepříjemný zvuk vydávají tramvaje typu Škoda 15T, když koly brousí koleje. Zvláště když máte hlavu u země.

Pročítám si tedy ještě zprávy od kolegů a kamarádů, kteří vědí, že nocuji venku. Nejčastěji mi posílají fotky hořícího krbu či nohy pod dekou.

Jsem zachumlaný ve spacáku. Musím říct, že mi opravdu není zima. Když však konečně přestanou jezdit denní tramvaje a je klid, začne skupinka několika lidí zpívat. Zabrat se mi daří až ve dvě ráno. V pět mě však budí neskutečná potřeba jít čůrat. Rezignuji, nikam vylézat nebudu, rozhodnu se rezolutně. Nakonec musím.

Vylezu, běžím na svoje místo dolů k nájezdu na magistrálu a vracím se do spacáku. Pak se mi zase podaří usnout. V půl sedmé už mi však není dopřáno spát dál. Jakási paní má potřebu stoupnout si na schody kostela a povídat si. Sama, nahlas. Vede i dialogy, hádá se sama se sebou a pak i s ostatními, které vzbudila.

Hrozné ráno

Spal jsem celkem asi čtyři hodiny, řekl bych. Jsem rozlámaný. A teď mám jít do práce? Bezdomovec, který mi pomáhal s rozložením krabic, odjel na brigádu do firmy v Říčanech ještě za tmy.

Neuvěřitelně mi ráno chybí zázemí domova. Jít si vyčistit zuby, osprchovat se, otevřít skříň, vybrat si čisté oblečení a v teple se u stolu nasnídat. Proto obdivuji pracující lidi bez domova, kteří takový komfort nemají, a přesto chodit do zaměstnání zvládají.

Je u nich totiž vidět vůle. Například paní Edita s novým partnerem už přebývá v obytné buňce. Konečně se jí podařilo najít si práci, ač zatím na poloviční úvazek. „Je to dost velký posun k lepšímu,“ říká odhodlaně a doufá, že se jí bude dařit už jen líp a líp.

A já doufám s ní. Zažil jsem venku jen jednu noc, rozhodně jsem tedy nemohl prožít to, jak se lidé, co jsou na ulici dlouho, cítí. Ale od té noci si mnohem víc vážím toho, že mohu každý večer usínat doma v teple.

Autor:
  • Nejčtenější

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

VIDEO: Havel, Zeman, Klaus. Grafoložka líčí, co o prezidentech říká písmo

Tři podpisy, tři prezidenti. Tři osobnosti se svými dominantními vlastnostmi. Grafoložka Hana Hašková popisuje, co o...

Sex je fajn. Nejčastější důvod milování se s expartnerem je prostý

Udržet vztah, užít si, vypořádat se s emocemi. To jsou tři skupiny důvodů, pro něž bývalí partneři vstupují na tenký...

Zbavte mě vytetovaného pravítka u rozkroku, žádal mladík

Na začátku bylo bratrské soupeření, na konci strašlivý nápad. A Nick si pro jeho realizaci doběhl do tetovacího studia...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nejsem ďábel, říká rekordman v tělesných modifikacích. Má i rohy

Do čtyřiceti let ho prý nezajímalo ani tetování. Dnes má 516 tělesných modifikací, včetně dvou růžků na čele, inkoust...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Copak je to za vojáka? Reportér si na vlastní kůži vyzkoušel armádní výcvik

Premium Možná si neuvědomujete, nakolik vojna, na které většina z nás ani nebyla, prostupuje naši řeč. Kdo žije sám, klidně se...

Máme tolik snů a život je krátký, říkal raketový muž. Zemřel při tréninku

Díky tryskovým křídlům z uhlíkových vláken přeletěl nejvyšší budovu světa, baletil vzduchem ve formaci s obřím...

Vidět štiku pod vodou je zážitek, říká nejstarší český aktivní potápěč

Čtyřiaosmdesátiletý Jaroslav Penc se v neděli jako nejstarší český aktivní potápěč dostal do České knihy rekordů. Asi...

Nové sporty: fúze mezi ping-pongem a fotbalem je továrnou na hlavičky

Zrodil se docela náhodou, jako žertík, jímž si parta kluků krátila čas. Dnes ho hrají desetitisíce lidí po celém světě....

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....