VIDEO: AR-15 se stala legendou a součástí americké kultury

  • 22
Je nejprodávanější útočnou puškou ve Spojených státech. Kladívka jejího spoušťového mechanismu si dokonce fanoušci přidávají ke klíčence jako otvíráky na pivo. Zbraň AR-15 je ikonou.

Americká samonabíjecí útočná puška AR-15 neboli ArmaLite model 15 je civilní verzí legendárních pušek M16 a M4. Navrhl ji Eugen Stoner právě pro firmu ArmaLite, ta však v roce 1959 prodala práva slavné firmě Colt. Dnes již pušku vyrábí celá řada jiných firem po celém světě, licenčně nebo jako kopie s jiným názvem. Celosvětově je to nejprodávanější systém civilních útočných pušek současnosti. Pušky typu AR-15 vyrábí například i česká firma Pavel Vosádka nebo Perun Arms.

Zbraň je odlehčenou verzí pušky AR-10, která byla poměrně těžká a používala až příliš silný náboj 7,62 x 51 NATO. AR-15 používá menší náboj ráže 5,56 x 45 NATO, který je v rámci Severoatlantické aliance smluvním jednotným střelivem pro útočné pušky. Střelivo přitom bylo při vývoji zkonstruováno přímo pro tuto zbraň. Použitím menšího náboje byla celá zbraň odlehčena, zmenšil se zpětný ráz a došlo i na zvětšení kapacity standardního zásobníku na třicet ran.

AR-15 vyniká svou přesností, spolehlivostí, ovladatelností a téměř neomezenou modularitou. Pro své možnosti rozšíření je patrně jednou z nejmodifikovatelnějších zbraní na světě, na montážní lišty rozmístěné na téměř celé zbrani lze umístit prakticky cokoliv. Lze zaměňovat horní i dolní rám, hlaveň, případně i ráži, pažbu, předpažbí, mířidla, spoušťové ústrojí a tak dále. Ze základní sériové zbraně můžete postavit naprostý originál vhodný pro právě vaše nároky, ať by byl taktickým speciálem, nebo lehkou odstřelovačkou.

Nevýhodou zbraně je, například oproti AK-47, lehce větší náročnost na údržbu. Originální verze zbraně AR-15 nemá píst působící na závěr, samonabíjecí funkci plní odebrané plyny z hlavně tlačící přímo na nosič závorníku. To je sice výhodné z pohledu střelce, menší počet a hmota pohyblivých částí značně přispívá k přesnosti a komfortu střelby, unikající spaliny však postupně zanášejí celý vnitřní mechanismus zbraně. Není to však překážkou a faktorem snižujícím spolehlivost, pokud je zbraň běžně a pravidelně udržována. Naopak, zbraně typu AR lze považovat při standardní údržbě za velmi spolehlivé.

AR-15

  • Ráže: 5,56x45mm NATO, 223 Rem.
  • Délka: 991 mm
  • Délka hlavně: 368-508 mm
  • Hmotnost: 2,27 kg - 3,9 kg
  • Kapacita zásobníku: 30 nábojů
  • Kadence: 800 ran/min. (automatická verze M-16)

Dalším konstrukčním prvkem typickým pro AR je uložení vratné pružiny až za mechanismus závěru, což znemožňuje použití sklopné pažby. Standardně je dodávána pažba teleskopická. Od M16 se AR-15 liší především vnitřní konstrukcí, která znemožňuje střelbu dávkou. Všechny zbraně na bázi AR-15 jsou vyráběny jako samonabíjecí neboli poloautomatické a umožňují střelbu pouze jednotlivými ranami. Nosič závěru a tělo zbraně jsou zpracovány odlišně od M4, aby se zabránilo přeměňování samonabíjecích verzí na samočinné. M16 se uplatnila na americké straně ve válce ve Vietnamu i válce v Iráku, její zkrácená verze M4 je ve výzbroji například 601. skupiny speciálních sil.

Dnes jsou již zbraně typu AR konstruovány v celé řadě myslitelných ráží, byť ne vždy je vnitřní mechanismus stejný, malorážkové konverze a verze na pistolové střelivo mají typicky neuzamčený závěr, s původní puškou tak sdílí pouze základní koncepci rámu. Naprostou dominantu ve výrobě však stále tvoří původní ráže .223 Rem. Přes letitou historii a pokusy o nahrazení dosud nebyla nalezena lepší náhrada, pušky této produktové rodiny tak ve výzbroji celé řády zemí zůstanou patrně ještě velmi dlouho.