Ve čtvrtek 20. března v 10:01 vstoupí Slunce do znamení Berana a den a noc se stanou až na několikaminutový rozdíl stejně dlouhé. Tato jarní rovnodennost zahajuje astronomické jaro. Od tohoto okamžiku se začnou noci krátit a dny prodlužovat, slunce získává na síle a my se můžeme těšit na postupné oteplování.
Ale my jsme se učili datum 21. března
Přestože mnozí z nás mají stále v hlavě, že první jarní den nastává 21. března, podle Jiřího Duška z Hvězdárny a planetária Brno to tak nebylo už 14 let: „Nyní se odehrává vždy 20. března a od poloviny 21. století dokonce občas i 19. března. Za změnu data může náš kalendář s celými dny a doba oběhu Země kolem Slunce, která činí 365 a skoro čtvrt dne.“
Prvního jarního dne zase 21. března se dočkají lidé až v roce 2102.
Věděli jste, že…?
… v tento den slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě? Dokonce vychází i zapadá výrazně rychleji než jakýkoliv jiný den. To proto, že v den rovnodennosti slunce zapadá za horizont pod nejstrmějším možným úhlem.
… jakmile na první jarní den zapadne na severním pólu slunce za obzor, začne šest měsíců nepřetržitého světla? Na jižním pólu naopak započne šest měsíců tmy.
Jaro začíná už 20. března. První jarní den umí kouzlo se slunečními paprsky v kostele![]() |
… jarní rovnodenností začíná zvěrokruh? Znamení Berana je totiž považováno za první.
… dávní stavitelé často stavěli své monumentální stavby podle slunečních paprsků nebo postavení hvězd? Například egyptská Sfinga je na jarní rovnodennost natočena přímo k vycházejícímu slunci.
… přesně na jarní rovnodennost slaví 300 milionů lidí po celém světě perský Nový rok? Takzvaný Nowruz je první den prvního měsíce v íránském slunečním kalendáři a zahajuje velkolepé třináctidenní oslavy.