Oscar 2020

Vydáno 13. 1. 2020
V Los Angeles se 92. ceny Americké filmové akademie budou udílet 9. února 2020. Během slavnostního večera budou předány ceny ve 24 kategoriích. Nominace budou vyhlášeny během ledna.

Losangeleské Dolby Theatre je již klasickým místem, kde se ceny předávají (24. února 2019). | foto: Reuters

V loňském 91. ročníku cen Americké filmové akademie získala Oscara za Film roku road movie Zelená kniha, mezi herci v hlavní roli vyhrál Rami Malek, za ženský výkon v hlavní roli dostala cenu Olivia Colmanová

Výsledky Oscar 2019: Vyhrála Zelená kniha, film o Mercurym má čtyři sošky

Nejlepší film: Zelená kniha

Režie: Alfonso Cuarón - Roma

Herec v hlavní roli: Rami Malek - Bohemian Rhapsody

Herečka v hlavní roli: Olivia Colmanová - Favoritka

Herec ve vedlejší roli: Mahershala Ali - Zelená kniha

Herečka ve vedlejší roli: Regina Kingová - Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit

Neanglicky mluvený film: Roma - Mexiko, režie Alfonso Cuarón

Nejlepší animovaný film: Spider-Man: Paralelní světy - režie Bob Persichetti a Peter Ramsey

Kamera: Alfonso Cuarón - Roma

Původní scénář: Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly - Zelená kniha

Scénář podle předlohy: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee - BlacKkKlansman

Hudba: Ludwig Göransson - Black Panther

Nejlepší píseň: Shallow - hudba a text Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando a Andrew Wyatt; Zrodila se hvězda

Výsledky Oscar 2018: Oscary vyhrála Tvář vody

Výsledky Oscar 2017: Oscary vyhrál po omylu Moonlight

Výsledky Oscar 2016: Oscary vyhrál Spotlight

Nejprestižnější filmové ocenění Cenu Akademie, nebo také Oscara, každoročně uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Slavnostní ceremoniál patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu.

Akademii filmového umění a věd založil v roce 1927 tehdejší ředitel studia MGM Louis B. Mayer. Poprvé byla cena udělena 16. května 1929 v hotelu Roosevelt v Los Angeles. V současnosti má akademie přibližně šest tisíc členů z celého světa.

Členy akademie se například automaticky stávají všichni, kteří byli alespoň jednou nominováni na Oscara. Mezi akademiky tak byli nebo jsou i čeští tvůrci, například Franz Planer, Ivan Jandl, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Pinkava, Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk nebo Jan Svěrák.

Volba filmových Oscarů začíná každý rok v listopadu udílením nominací v různých kategoriích, jako jsou například nejlepší film, nejlepší herec či herečka v hlavní a vedlejší roli, nejlepší původní scénář, nejlepší celovečerní animovaný film nebo nejlepší cizojazyčný film.

Mezi držiteli filmového Oscara jsou i čeští tvůrci. Držitelem filmové ceny je režisér Miloš Forman za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. V poválečných letech získal cenu za roli v dramatu Poznamenaní Ivan Jandl. Oscara za nejlepší cizojazyčný film převzali i tvůrci snímku Ostře sledované vlaky. V roce 1985 získal Oscara za kostýmy k filmu Amadeus Theodor Pištěk. Režisér Jan Svěrák vyhrál v roce 1989 studentského Oscara za film Ropáci. Cenu za nejlepší cizojazyčný film pak získal za snímek Kolja, nominován byl i za film Obecná škola. Oscara za americký krátký film Geriho hra má Jan Pinkava. V roce 2007 získala ocenění Markéta Irglová společně s Glenem Hansardem za píseň Falling Slowly v irském filmu Once.

Autor: iDNES.cz
Fotogalerie