Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Problémem Zlínského kraje jsou nízké mzdy, říká lídryně ČSSD Gajdůšková

  12:04
Někdejší senátorka či poradkyně premiéra Alena Gajdůšková bude v podzimních volbách obhajovat křeslo poslankyně. V předvolebním rozhovoru pro MF DNES mluví o snaze zvýšit minimální mzdu, souběhu funkcí i o tom, že sociální demokraté personální nouzí netrpí.

Sociální demokraty ve Zlínském kraji vede do voleb Alena Gajdůšková. | foto: Jan Salač

Gajdůšková věří, že uspěje podobně jako celá ČSSD, i když strana už delší dobu neprožívá nejlepší časy.

„Když budeme mít v kraji lepší výsledek, než bude průměr sociální demokracie v České republice, budeme to vnímat jako dobrou vizitku naší práce. Věřím, že nám dají hlasy voliči z krajských voleb a k volbám přijdou i ti, kteří nás volili v minulosti,“ přeje si Gajdůšková.

ČSSD se ve Zlíně v komunálních volbách v roce 2018 nedostala do zastupitelstva. Nemáte obavy z toho, že by se v kraji, případně i celostátně, nedostala přes pět procent?
Sociální demokracie za poslední léta prosadila zvyšování platů a důchodů, navýšení rodičovského příspěvku a příspěvků na péči i podporu osob se zdravotním postižením. Jsme jediní, kdo chrání dostupnost kvalitní zdravotní péče, brání jejímu zpoplatňování, ale i zavádění školného. V těchto volbách se hraje o to, zda tomu tak bude i nadále, anebo se peníze ve veřejných službách stanou zdrojem zisků finančních skupin, které je mnohdy odvádějí do daňových rájů.

Alena Gajdůšková

Lídryni krajské ČSSD je 67 let. Pracovala jako učitelka nebo úřednice na zlínském magistrátu. V roce 1997 vstoupila do ČSSD. V letech 2002 až 2014 byla senátorkou, několik let z toho místopředsedkyní Senátu. V roce 2014 prohrála ve druhém kole senátních voleb s Františkem Čubou. 

Mezi roky 2013 až 2015 byla místopředsedkyní ČSSD. Od roku 2017 je poslankyní. Loni na podzim se stala krajskou zastupitelkou. Žije v Želechovicích.

Zdá se ale, že na to lidé neslyší a voliče vám přebírají jiní. Co s tím?
Musíme lidem ve volební kampani připomínat jejich vlastní zkušenosti z dob pravicových vlád, kdy se zmrazovaly platy či důchody a zpoplatňovaly veřejné služby, zejména zdravotnictví.

Byla někdy ČSSD v tak složité situaci jako dnes?
Sociální demokracie má více než 140letou historii a v té byly i velmi krušné chvíle, kdy se ji totalitní režimy snažily zlikvidovat. Tehdy v exilu i nyní bráníme hodnoty svobody, spravedlnosti a solidarity, stavíme lidskost proti sobectví.

Čím v kampani přesvědčujete, aby vám dali hlas?
Kampaň je taková, jak nám to epidemiologická situace a finance dovolují. Snažíme se s voliči komunikovat všemi možnými způsoby, s většími mítinky ale nepočítáme. Naopak více využíváme internet. Lidé se musejí dozvědět, co pro ně chceme dál dělat, i to, že budeme mít jen takovou sílu hájit jejich zájmy, jakou nám dají svými hlasy.

Byla jste dlouhé roky senátorka, čtyři roky jste poslankyně, uspěla jste v posledních krajských volbách. Nevypovídá to i o tom, že ČSSD nemá nové tváře, které by měly šanci uspět?
Pane redaktore, v redakci pracujete přibližně stejně dlouho jako já ve vrcholové politice. Znamená to, že by redakce nenašla nikoho jiného? Nebo je to tak, že dobrá firma staví na zkušených lidech, protože ví, že nejúspěšnější tým je ten, ve kterém jsou zastoupeni jak ti zkušení, tak mladí, ženy i muži? Přesně takový je náš tým, se kterým jdeme do voleb. Na kandidátce jsou zastoupeni zkušení komunální politici, odborníci, odboráři i mladí lidé. Průměrný věk naší kandidátky je 52 let a je na ní 36 procent žen.

Takže si myslíte, že ČSSD v kraji personální nouzí netrpí?
To odmítám. Členská základna se sice snížila, ale sociální demokracie je stále třetí nejpočetnější strana v České republice. Na naší kandidátce máme fundované lidi, nikdo tam není do počtu.

Jako poslankyně působíte na kraji ve funkci uvolněné předsedkyně sociálního výboru, což krajská opozice kritizuje. Není to ono klasické kumulování funkcí?
Nejsem první, kdo zastává dvě práce současně, a to ani v našem kraji. Od roku 2020 jsme si navíc ve Sněmovně schválili úhradu za funkci mimo Sněmovnu na 40 procent tabulkové odměny. Na ničem nelpím. Jakmile budu mít pocit, že je toho na mne moc, vyřeším to.

Rozhovory s lídry

MF DNES přináší rozhovory s lídry stran a hnutí, které v říjnových volbách usilují ve Zlínském kraji o křesla v Poslanecké sněmovně. Jejich pořadí určil výsledek posledních sněmovních voleb a u stran, které v nich tehdy nekandidovaly, průzkumy veřejného mínění. Příště: Marie Pěnčíková (KSČM)

Jak zvládáte obě funkce vykonávat? Máte na to čas, energii?
Jsem v sociálním výboru krajského zastupitelstva a také Sněmovny. Velmi dobře se mi práce v obou pozicích doplňuje. Lituji, že jsem neměla dříve možnost takto z blízka nahlédnout do konkrétních problémů, pokud jde například o zajišťování sociálních služeb či sociálněprávní ochranu dětí.

Kolik dní v týdnu jste ve Zlíně a kolik v Praze?
Kdybychom to vzali podle modelu píchaček, tak jsem zhruba polovinu pracovních dní ve Zlínském kraji, polovinu v Praze. Obě práce se ale prolínají. Mnohdy udělám pro kraj více z Prahy a pro Sněmovnu zase ve Zlíně.

Existují regionální problémy, které byste chtěla v následujících čtyřech letech jako poslankyně řešit?
Zásadním problémem kraje jsou nízké mzdy, které vedou k tomu, že mladí lidé často z kraje odcházejí a kraj jako celek stárne. Důsledkem jsou nižší daňové příjmy kraje i obcí, přičemž nároky na veřejné služby rostou. Dlouhodobě se proto zasazuji o zvýšení minimální mzdy, která pak tlačí nahoru všechny další mzdy. A vzhledem k tomu, že v kraji máme druhou nejnižší průměrnou mzdu, je tlak na zvyšování minimální mzdy současně tlakem na zvyšování mezd v kraji. Dalším problémem je nedobudovaná infrastruktura, především dálnice, konkrétně D49 a D55. Zde ale může poslanec pomoci jen svým vlivem. Vyšší mzdy a lepší dopravní dostupnost mohou zlepšit podmínky pro firmy s vysokou přidanou hodnotou, které bychom měli podporovat.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíZlínUherské HradištěKroměřížVsetín, další

  • Nejčtenější

Řidič rozvážkové služby odstavil auto a sebral tržbu, 60 tisíc propil

Neuvěřitelnou drzost prokázal mladý zaměstnanec jedné z přepravních služeb. V Bystřici pod Hostýnem zničehonic přerušil...

Voliči chtěli hejtmana Holiše ve Sněmovně, on se však mandátu vzdá

Voliči ho o víkendu svými kroužky dostali z­ posledního místa kandidátky ANO až do Sněmovny. Hejtman Radim Holiš však v...

Korec o hokejovém Zlíně: Čajánka jsme chtěli na střídačku, ale nemůže

Před startem letošní sezony mluvil o útoku na titul a Roberta Svobodu označil za nejlepšího kouče v extralize. Měsíc...

Uherské Hradiště se rozroste o novou čtvrť, vznikne z části nemocnice

Zastupitelé v Uherském Hradišti po několika letech příprav schválili plán proměny části areálu nemocnice. Nevyužívaný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z chvostu kandidátky do Sněmovny. Je to zadostiučinění, říká hejtman Holiš

Hejtmana Radima Holiše z hnutí ANO poslali kroužkující voliči do Sněmovny. V pondělí se rozhodne, zda si funkci...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Odstavme ANO i ve Zlínském kraji, navrhli lidovci a STAN. Změna se nechystá

Zatímco v celostátní politice jsou mezi hnutím ANO na jedné straně a ODS i Piráty na straně druhé ostré rozpory, ve...

Třetí prohrané volby exhejtmana Lukáše. Za rok budou komunální, říká

V kavárně v centru Zlína se v sobotu odpoledne promítaly na plátně průběžné volební výsledky. A přestože ještě nebyly...

Lékaři, právník a starostové. Noví poslanci chtějí pomoct Zlínskému kraji

Nově zvolení poslanci ze Zlínského kraje promítnou do práce ve Sněmovně svá civilní povolání. Plánují se věnovat...

Z chvostu kandidátky do Sněmovny. Je to zadostiučinění, říká hejtman Holiš

Hejtmana Radima Holiše z hnutí ANO poslali kroužkující voliči do Sněmovny. V pondělí se rozhodne, zda si funkci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...