Vítěz voleb, hnutí ANO, ovládl všechny kraje v Česku vyjma Prahy. Tam zvítězila koalice SPOLU. Ani bližší pohled na jednotlivé okresy nepřináší na první příčce příliš mnoho změn. ANO dominovalo všude kromě zmíněné Prahy (včetně okresů Praha – východ a Praha – západ), Brna a okresu Brno – venkov, okresu České Budějovice, Beroun a Plzeň – město.
Barvitější souboje se odehrály až na nižších příčkách. Pirátům celorepublikově předposlední příčku zajistily až hlasy Pražanů. Jinak totiž skončili na chvostu hned v jedenácti krajích. SPD je v zisku nepřeskočila jen na jižní Moravě, ve středních Čechách a Praze. V Moravskoslezském a Karlovarském kraji dokonce koalice SPD s Trikolórou předčila i hnutí STAN.
Výsledky v PrazeSPOLU: 31,99 % ANO: 14,75 % Piráti: 12,13 % STAN: 12,07 % Přísaha a Motoristé: 7,63 % Stačilo!: 5,37 % SPD a Trikolóra: 4,35 % |
Koalice Stačilo! se přetlačovala s Motoristy a Přísahou o „bronz“ téměř všude, Stačilo! bylo úspěšnější ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Na Vysočině pak obě uskupení dosáhla plichty – získala shodně 10,58 procenta hlasů.
V Libereckém kraji pak třetí místo „urvalo“ hnutí STAN. Totéž uskupení odsunulo koalici Stačilo! ve středních Čechách a Královéhradeckém kraji na pátou příčku.
Výsledné pořadí stran tak jako v celém Česku ale odpovídá jen v jediném kraji, a to na jižní Moravě.
Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti![]() |
Plichty ve 153 obcích
Při detailním pohledu na výsledky v jednotlivých obcích a městech už jsou patrné i bašty jednotlivých stran. Například SOCDEM, která v celorepublikovém měřítku propadla, má své voliče v Budyni v jižních Čechách.
Shodného nejlepšího výsledku více stran se dopočítalo 153 obcí, nejčastěji na Vysočině a v jižních Čechách. Ne vždy se však o první místo dělili celorepublikoví soci, hnutí ANO a koalice SPOLU.
Tři vítězovéPlzeňský kraj: Němčice, Běhařov, Nehodiv, Skopce Vysočina: Úhořilka, Dubovice, Podolí, Zadní Vydří Jižní Čechy: Kuřimany, Jilem, Županovice Pardubický kraj: Anenská studánka Královéhradecký kraj: Úhlejov Liberecký kraj: Chotovice |
Například v Horním Dvořišti v jižních Čechách si shodně 16,03 procenta připsaly koalice SPOLU a Stačilo!, Vísky v Plzeňském kraji rozdaly 26,66 procenta shodně Starostům a Přísaze s Motoristy a ve Slunečné v Libereckém kraji si 21,21 procenta připsalo ANO i uskupení PRO Jindřicha Rajchla, které ovšem celorepublikově skončilo první pod čarou a jeho členové se do europarlamentu nepodívají.
V Česku jsou i obce, kde voliči tvořili tak vyrovnané tábory, že první místo si tam dělí hned tři politická uskupení. Je jich dohromady 14, z toho hned čtyři obce jsou z Plzeňského kraje.
V každém kraji alespoň 30 procent voličů
V evropských volbách volilo v Česku za dvacetiletou historii členství v Unii nejvíce lidí. Volební účast dosáhla 36,45 procenta, ve všech krajích přišlo k urnám více než 30 procent voličů.
Tradičně nejvíce hlasů se sčítalo v Praze, tam přišlo odvolit 42,58 procent lidí. Nejaktivnějším okresem co do volební účasti je se 44,03 procenta Praha – západ.
Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok![]() |
Silná účast byla i ve středních Čechách, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Nejméně voličů zavítalo do volebních místností v Karlovarském (30,21 procenta) a Ústeckém kraji (30,74 procenta). Třetí od konce s účastí 32,43 skončil Moravskoslezský kraj. Nejméně eurovolby zajímaly obyvatele okresu Most, kde k urnám přišlo jen 27,16 procent voličů.
„Pro zajímavost zmíním, že ve Zlínském kraji dosáhla volební účast úplně stejné hodnoty jako v celé České republice, tedy 36,45 procenta,“ okomentoval předseda ČSÚ Marek Rojíček.
Účast v eurovolbách byla mnohde přes 30 %. Ve dvou obcích někdo ukradl vlajku EU![]() |
Češi do europarlamentu poslali také dosud nejvíce žen, jejich podíl mezi zvolenými europoslanci tvoří 38,1 procenta. „Průměrný věk nově zvolených poslanců je 47 let,“ upozornil Rojíček.
Nejmladší zvolené poslankyni je 31 let, jde o Markétu Gregorovou za Piráty, od nejstaršího zvoleného ji dělí přesně čtyři dekády. V 71 letech získal mandát Ivan David z SPD.

























