Kdy očekávat volební lístky
Volební lístky obdrží každý český občan starší 18 let na adresu svého trvalého bydliště nejpozději tři dny před volbami. Pokud se tak z jakéhokoliv důvodu nestane, vždy existuje možnost požádat o náhradní sadu přímo ve volební místnosti.
V případě nepřítomnosti ve svém volebním okrsku může volič zažádat o voličský průkaz. Pokud chce volit ze zahraničí, lze letos poprvé využít možnosti korespondenční volby.
Korespondenční volba: kdo a jak může volit v roce 2025 ze zahraničí?![]() |
Kdy je hlas neplatný
Platné jsou jen hlasovací lístky na oficiálním tiskopisu. Aby byly započítány, nesmí být přetržené, musí být vloženy do oficiální úřední obálky, kterou volič obdrží od komise. Do ní nesmí být vložen víc než jeden volební lístek.
Preferenční hlasy
Každý volič může na vybrané kandidátce udělit maximálně čtyři preferenční hlasy. Pokud jich udělí více, hlas se započítá, ke kroužkování však nebude vůbec přihlédnuto. Započítán tak bude hlas pro celou stranu, jako kdyby v něm žádné preferenční hlasy nebyly.
Systém stran a koalic
Do Poslanecké sněmovny se dostane každá strana, která ve volbách získá alespoň pět procent platných odevzdaných hlasů. Pro koalice více stran jsou pravidla jiná. Dvoukoalice musí mít alespoň 8 procent odevzdaných hlasů, trojkoalice 11 procent. Takové kvórum platí od roku 2021. Předtím musely mít dvojkoalice alespoň deset procent, trojkoalice 15 a koalice složené ze čtyř a více stran dokonce 20 procent všech hlasů.
Volební systém
Pro rozdělení mandátů se vydělí počet všech platných odevzdaných hlasů počtem poslaneckých mandátů, což je 200 a číslo se zaokrouhlí na jednotky. Výsledek znamená, kolik hlasů je v celorepublikovém měřítku potřeba na jeden poslanecký mandát. Tímto číslem se následně dělí celkový počet hlasů v každém kraji. Výsledné číslo určí počet mandátů z každého kraje.