Na kandidátce hnutí Evropa společně pro volby do Evropského parlamentu stojí na druhém místě Jan Povýšil. Šestatřicetiletý sportovec, který je kvůli zranění od patnácti let upoután na invalidní vozík. A právě ten se stal překážkou v jeho cestě na losování pořadí kandidátek.
Budova ministerstva na Pražského povstání totiž nemá bezbariérový přístup, ke vchodu navíc vede poměrně dlouhé schodiště. To se však Povýšilovi podařilo s pomocí pracovníků ministerstva překonat.
Větší problém nastal až ve vestibulu budovy. Provozní řád budovy z roku 1978 totiž vozíčkářům umožňuje vstup pouze do přízemí, do ostatních pater přístup povolený nemají.
„U vstupu do budovy ministerstva vnitra mi oznámili, že v provozním řádu mají z důvodu vnitřních požárních předpisů zákaz vstupu vozíčkářů,“ vysvětluje Povýšil. „My jsme o tom nařízení tušili, že asi existuje, ale losování bylo veřejné a chtěl jsem se přesvědčit, zda to tak opravdu je,“ říká.
Podle osobní zkušenosti paralympionika se s ničím podobným nikde jindy nesetkal. „Neměl jsem s tím problém ani v Národním divadle, a to je podstatně starší budova. Přijde mi to absurdní, že v roce 2019 nějaké takové nařízení existuje,“ reagoval Povýšil, podle kterého je to spíše o přístupu lidí, než o nařízeních, zda umožní přístup invalidům.
Ministerstvo se v oficiálním vyjádření na svém Twitteru Povýšilovi omluvilo. „Bohužel výšková budova z roku 1978, respektive její provozní řád, umožňuje z evakuačních důvodů vstup vozíčkářů pouze do přízemí. Zmocněnce hnutí Evropa společně jsme předem informovali. Omlouváme se, ale situaci nešlo řešit jinak,“ stojí v prohlášení.
Jan Povýšil je český handicapovaný sportovec. Odmalička se věnoval sportu, po úrazu v patnácti letech se zaměřil na plavání. Na paralympijských hrách vybojoval celkem 5 bronzových medailí, v roce 2017 získal na mistrovství světa v Mexiku zlatou medaili.
Ve volbách do Evropského parlamentu chce začít politickou kariéru. Kandiduje z druhého místa za hnutí Evropa společně europoslance Jaromíra Štětiny.