Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Na co si dát pozor, aby váš hlas nepropadl. Jsou tu komunální a senátní volby

Sledujeme online   9:56
V komunálních volbách bývá mnohdy složitější správně volit, než rozhodnutí koho volit. Zejména když bydlíte ve velkém městě a ze schránky vylovíte hned tři volební lístky a navíc když jeden z nich připomíná knihu či spíše telefonní seznam plný jmen. Volební místnosti se otevřou již v pátek ve 14 hodin. V sobotu pak otevírají už v 8 hodin ráno.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V celém Česku se od pátku volí do zastupitelstev obcí a měst a ve velkých městech se ještě rozlišuje celoměstská a obvodní kandidátka. Třeba v Praze se budou vybírat zastupitelé 57 městských částí i zastupitelstvo hlavního města, takzvaný „magistrát“. Nejde o málo, třeba v Praze má zastupitelstvo skoro stejné pravomoci jako jinde to krajské a rozpočet jako větší ministerstvo.

Pozor na obálky i oblečení

Kam máte jít hlasovat, najdete napsáno na obálce, ve které vám přišly domů lístky. Volební místnosti bývají většinou v nejbližší škole nebo na obecním úřadě.

K urně by měl jít volič oblečen adekvátně. Hlavně nesmí agitovat, takže žádné odznáčky, kšiltovky nebo trička s logem stran. V takovém případě může být člověk z volební místnosti vykázán. K volbám je naopak nutno přijít s platnou občankou, případně pasem.

Komunálních voleb se mohou účastnit i občané členského státu Evropské unie s trvalým nebo přechodným pobytem v dané obci. Ve volební místnosti bude na viditelném místě vyvěšen správně vyplněný vzorový hlasovací lístek a seznam všech platných kandidátů. Po prokázání totožnosti dostane volič od komise šedou obálku, do které za plentou vloží (šedý) volební lístek. Do stejné obálky vloží i lístek pro volby do městského i obvodního zastupitelstva.

Jak hlasovat v komunálních volbách

Volič obdrží od okrskové volební komise prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem. Na požádání mu komise vydá i hlasovací lístek. S obálkou a lístkem vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě lístků. Počet členů zastupitelstva obce, který má být zvolen v dané obci, je uveden v záhlaví lístku.

Hlasovací lístek je nutné upravit jedním z uvedených způsobů:

  • Označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím je dán hlas kandidátům této volební strany v pořadí dle hlasovacího lístku v počtu, kolik členů zastupitelstva obce má být voleno
  • Označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro něhož volič hlasuje, a to z kterékoli volební strany. Nejvýše lze označit tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno.
  • Kombinovat oba způsoby a označit křížkem jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta další kandidáty z libovolných ostatních stran. V tomto případě je dán hlas jednotlivě označeným kandidátům. Z označené volební strany je dán hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva.
  • Pokud volič označí křížkem volební stranu, neoznačuje v ní již konkrétní kandidáty. K označení kandidátů u této volební strany se v takovém případě nepřihlíží.
  • Na rozdíl od jiných voleb není skoro možné „vykroužkovat“ oblíbeného kandidáta. K tomu, aby preferovaný kandidát mohl přeskočit výše umístěné kolegy na kandidátce, musí získat více než deset procent hlasů z průměrného počtu hlasů na jednoho kandidáta v rámci jeho strany. To může být zejména ve větších obcích problém.
  • Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné schránky.

Senátní volby

Ve třetině republiky se spolu s komunálními konají i volby senátní. „Pro volby do Senátu bylo zaregistrováno celkem 179 kandidátů – 136 mužů a 43 žen. Volit se bude ve 4 910 volebních okrscích,“ řekla místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

PŘEHLEDNĚ: Volby se blíží, vyberte si svého kandidáta do zastupitelstva či Senátu

Pokud se u vás konají i senátní volby, dostanete k šedé obálce ještě obálku žlutou. Do ní patří jeden (žlutý) hlasovací lístek se jménem kandidáta do Senátu. Obě obálky se házejí do stejné urny, volební komise je pak roztřídí podle barvy.

Lístek pro případné druhé kolo senátních voleb dostane člověk za týden přímo ve volební místnosti. Až na jednu výjimku. „V obvodu 46 Ústí nad Orlicí bude s největší pravděpodobností zvolen senátor již v prvním kole. Jsou zde totiž zaregistrovaní jen dva kandidáti,“ upozorňuje Krumpová.

Křížkování u komunálních voleb

Spousta voličů si zvykla, že u voleb se kroužkuje. To ale u těchto neplatí. U komunálních voleb se nekroužkuje, ale křížkuje. Intuitivně k tomu navádí čtvercová kolonka u každého kandidáta.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Systém hlasování v komunálních volbách je nejkomplikovanější ze všech typů voleb. Lidé v nich mohou hlasovat jen pro jednu stranu, nebo vybrat tolik kandidátů, kolik je zastupitelů. Mohou ovšem také obě metody zkombinovat.

Jsou tu ale i nebezpečí, jak svůj hlas omylem znehodnotit. Třeba když volič zakřížkuje víc kandidátů, než je zastupitelů, vhodí do urny lístek bez obálky, obálky zamění nebo připíše na lístek nějaký další text.

Volební kalkulačka pro senátní volby

Ovšem pozor, pokud zatrhnete křížkem nahoře stranu a pak dáte křížek i jejímu kandidátovi, lístek není neplatný, ale ke křížku u kandidáta se nepřihlíží, započítá se pouze kandidátka zaškrtnuté strany. Křížky lze dávat v tomto případě pouze kandidátům jiných stran.

Hlasovat na rozdíl od jiných typů voleb v uplynulých dvou letech nebude moci zhruba 10 tisíc voličů, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Loni při sněmovních volbách hlasovalo do přenosné volební schránky kolem 1 200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, hlasování z auta využilo 1 600 voličů. Letos hlasovat nemohou.

Autor:

Výsledky pro vaši obec

Některé tratě se neopravily od roku 1959, řekl v Rozstřelu šéf Správy železnic

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Soud má čtyři stížnosti na senátní volby, jde o Frýdek-Místek a Karlovy Vary

Nejvyšší správní soud obdržel čtyři stížnosti na senátní volby, jednu rovnou odmítl pro opožděnost a u druhé vyzval k...

ANALÝZA: Volby připomněly Babišovi, že dvoukolový systém ANO nepomáhá

Senátní volby nebyly referendem o vládě. Už jen proto, že k jejich druhému kolu přišlo jen 19,44 procenta voličů....

KOMENTÁŘ: Fialova vláda může být dva roky v klidu, pokud si to sama nezkazí

Komunální pohlavek vládě z minulého víkendu se v dojezdu senátních voleb prakticky rozplynul. Opozice, reprezentovaná...

Manželství pro gaye bych podepsal, byť mám výhrady, říká uchazeč o Hrad Fischer

Jsem vychovaný jako křesťan a v mém osobním přesvědčení je manželství otec, matka a děti, řekl v rozhovoru pro MF DNES...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...