iDNES.cz / Volby

  • Úterý 18. června 2019 Milan

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Sledujeme online   19:36aktualizováno  7. října 1:25
Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl těsný, nakonec nejvíc hlasů dostali Piráti a ODS. ČSSD zcela propadla a v řadě měst se nedostane do magistrátu.

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva. (6. října 2018) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Průběžné výsledky ve většině krajských měst ukázaly vítězství vládního hnutí ANO. I ve městech, která měla tradičně na magistrátech silné zastoupení ČSSD a KSČM, zvítězilo Babišovo hnutí.  

Jedinou výjimkou je Liberec a Praha. V Liberci s náskokem vyhrálo hnutí Starostové pro Liberecký kraj (32,1 procent), ANO bylo druhé (21,36) před Změnou pro Liberec (13,27). Praha začala sčítat jako poslední, tak se procenta získaných hlasů dosti měnila. Na prvním místě se držela ODS, kterou následovali Piráti a Praha Sobě. ANO bylo až na pátém místě. 

Podle propočtů ČTK se do pražského zastupitelstva poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM, Sociální demokracie měla dosud osm mandátů, KSČM čtyři.

Zato se do magistrátu dostane hnutí Jana Čižinského Praha Sobě. „V průzkumech jsme měli o polovinu méně,“ radoval se z průběžných výsledků. Dopředu ho hnala Praha 7, kde je starostou, a kde měli přes 55 procent (jak oslavuje, se podívejte zde).

V Brně ještě hodinu po půlnoci vedlo ANO (23 %) před Občanskou demokratickou stranou s podporou Svobodných (18,5 %), třetí byla KDU-ČSL.

V tradičně levicové Ostravě vyhrálo ANO (32,72 %) před hnutím Ostravak s 11,49 procenty a ODS s necelými 10 procenty hlasů. ČSSD, která měla v uplynulých čtyřech letech na magistrátu 12 křesel, tentokrát nedosáhla ani šesti procent.

V Plzni vedlo ANO s 22,2 procenty a ODS se dotahovalo s 22,11 procenty hlasů. Třetí byli Piráti s 11,6 procenty. TOP 09, lidovci, a ČSSD měli shodně kolem šesti procent.

Volby 2018

S velkou převahou vyhrálo ANO také v Olomouci, dostalo přes 26 procent hlasů. Dvouciferný výsledek si připsala hnutí ProOlomouc, Piráti a Starostové  a ODS (konečné výsledky jsou zde).

Českých Budějovicích vyhrálo ANO s 21,21 procenty, druhé bylo hnutí Občané pro Budějovice s 16,44 procenty. ODS s nezávislými kandidáty skončila třetí následovaná Piráty. 

Podobné je to v Ústí nad Labem. ANO jasně vyhrálo s 20,65 procenty následované hnutím PRO! Ústí a Ústeckým fórem občanů. Komunisté a SPD mají kolem šesti procent, ČSSD se do magistrátu nedostane (na rozdělení mandátů se podívejte zde).

Hradci Králové vyhrálo ANO s 23,83 procenty hlasů, přesto nemá místo primátora jisté (jak ostatní kují koalici, čtěte zde). Následují Hradecký demokratický klub, ODS a Piráti s deseti procenty. ČSSD, která měla pět mandátů v 37členném zastupitelstvu, se do magistrátu vůbec nedostane (na rozdělení mandátů se podívejte zde).

V Pardubicích dostalo ANO od voličů téměř dvojnásobek hlasů oproti druhé ODS. Dosavadní primátor Charvát tak nebude mít problém sestavit koalici (jak ho výsledek překvapil, čtěte zde). Třetí jsou Piráti. 

Nejtěsnější souboj svedlo ANO ve Zlíně. Druzí Starostové a nezávislí měli jen o 23 setin procenta hlasů méně, obě strany budou mít po devíti mandátech. ČSSD ani komunisté se do magistrátu nedostanou (konečné výsledky zde). 

V Jihlavě dostalo ANO 22,49 procenta hlasů, následuje je Fórum Jihlava, ODS a hnutí Žijeme Jihlavou. I když ANO vyhrálo a její lídr Radek Popelka by mohl pomýšlet na křeslo primátora, zůstává opatrný.

Nejmenší krajské město Karlovy Vary dalo hnutí ANO 23,73 procenta hlasů, za ním skončili Karlovaráci a Karlovarská občanská iniciativa.

Výsledky statutárních měst jsou pestřejší

Podle propočtů ČTK míří ANO k ovládnutí voleb v 17 z 27 statutárních měst. Druhá nejúspěšnější by ze stran mohla být ODS. Kromě krajských měst ANO vyhrálo také v Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Českou republiku k lepšímu.

Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. 

ČSSD vyhrála dvou statutárních městech. Prvním je Karviná, kde získala 44,15 procent hlasů a druhé ANO 21,56 %. Druhým Frýdek-Místek, kde má ČSSD po sečtení 98 procent okrsků zhruba 22,5 procenta hlasů. Na druhém místě je sdružení Naše Město F-M a ANO skončí třetí.

V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě ProMOST. 

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Exsenátor Vladimír Dryml

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Najdete na iDNES.cz