iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 17. června 2019 Adolf

Rozhoduje se o většině v Senátu, volební účast se pohybuje kolem 10 procent

  8:00aktualizováno  12:20
Velmi nízká volební účast v pátek i v sobotu provází hlasování v druhém kole voleb do Senátu. Přitom při této obměně třetiny horní komory parlamentu se výrazně promění politické síly. Dosud nejsilnější klub ČSSD velmi pravděpodobně přijde o svou pozici a tím i post předsedy Senátu.

Volební komize v ZŠ Kodaňská obchází s přenosnou volební urnou voliče, kteří nemohou dojít do volební místnosti. V senátním obvodu 26 (zde Praha Vinohrady) se utká dosavadní senátor Libor Michálek a Marek Hilšer (Praha, 12.10.2018 Senátní volby 2018 - druhé kolo) | foto:  František Vlček, MAFRA

V sobotu se volební účast kolem 11. hodiny dopolední pohybovala většinou kolem 10 až 15 procent, větší je jen výjimečně. V pátek přišla volit v průměru zhruba desetina oprávněných voličů, dnes chodí v některých okrscích hlasovat jen jednotlivci. Dnes mohou lidé rozhodnout o 25 senátorech do 14 hodin. 

Volební účast v hlavním městě dosahovala dopoledne zhruba 13 až 16 procent, v Praze 8 někde až ke 20 procentům. Městské části dosud nehlásily komplikace. Pražané rozhodují o senátorech za obvody Praha 2, Praha 8 a Praha 12.

Vyšší zájem o senátorské volby hlásí volební obvod č. 53 Třebíč, kde o hlasy soupeří starostka Koněšína Hana Žáková (STAN) a notář Miroslav Michálek (ANO). V kulturním domě Račerovice byla volební účast 20,8 procenta. V obvodu Náchod přišla do 11:00 volit v náchodské Základní škole Staré Město čtvrtina voličů. V Hronově v základní škole dosáhla účast přibližně 25 procent, v Červeném Kostelci v základní škole 20 procent.

Druhé kolo senátních voleb mívá tradičně velmi nízkou účast. Zatím rekordně nízká byla právě před dvěma roky, kdy se naposledy obměňovala třetina horní komory. To přišlo hodit svůj hlas 15,4 procenta voličů. Nejméně na Mostecku, jen kolem deseti procent, nejvyšší na Praze 6, kde přišlo přes dvacet procent voličů.

Volí se celkem ve 4493 volebních místnostech. Je to o 260 méně než o minulém víkendu při prvním volebním kole, protože na Vsetínsku a v Praze 4 už byli senátoři zvoleni rovnou v prvním kole - Jiří Čunek a Jiří Drahoš. 

Z původně přihlášených 236 uchazečů o 27 senátorských křesel postoupilo do druhého kola právě 50 kandidátů. Nejstarší kandidátce je 73 let, nejmladšímu kandidátovi je 40 let. Do druhého kola voleb postoupilo 40 mužů a 10 žen, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ)

Volby 2018

Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb lidé obdrží až ve volební místnosti. Ze dvou hlasovacích lístků vyberou v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků pouze jeden, který nijak neupravují, jen ho vloží do úřední obálky. Tu následně vhodí do volební schránky. „Použití hlasovacích lístků z prvního kola voleb není možné a takový hlas by byl neplatný,“ upozornila místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Dnes budou volební místnosti otevřené jako při všech volbách do 14 hodin. Bezprostředně poté začnou okrskové volební komise sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu ke zveřejnění. Vzhledem k tomu, že se nepočítají žádné křížky, jen se sčítají počty lístků, výsledky se čekají velmi brzy, do dvou hodin po uzavření volebních místností.

Lidovci zřejmě vystřídají ČSSD

Letošní senátní volby jsou oproti jiným letům zajímavé. Hraje se totiž o změnu na postu nejsilnějšího senátorského klubu. Dosud nejsilnější ČSSD měla klub s 23 členy, ale po dnešku se může propadnout až na 12. Ve druhém kole má jen pět kandidátů, z nichž velmi blízko ke zvolení mají dva - šéf senátního klubu Petr Vícha na Karvinsku, který bojuje s jedinou komunistickou kandidátkou Miladou Halíkovou. V prvním kole ji porazil s velkým náskokem. 

Za ČSSD v prvním kole vyhrála také dosavadní senátorka na Prostějovsku Božena Sekaninová, která obhajuje křeslo proti nezávislé kandidátce Jitce Chalánkové, bývalé místopředsedkyni TOP09.

Post nejsilnějšího klubu zřejmě převezmou lidovci. Dosud měli v klubu 16 senátorů, z nichž tři svůj mandát obhajují. Jedním z nich byl dosavadní zlínský hejtman Jiří Čunek, který vyhrál hned v prvním kole.  Na Zlínsku má blízko ke zvolení dosavadní senátor Patrik Kunčar, který v prvním kole porazil kandidáta ODS Libora Lukáše.

Těžší to bude mít předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na Náchodsku. Jeho souboj s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem byl velmi těsný. Bělobrádek vyhrál o 58 hlasů. Dalšími lidoveckými kandidáty jsou exministr kultury Daniel Herman v Chrudimi a šumperský starosta a dosavadní senátor Zdeněk Brož. Pokud by všichni vyhráli, lidovecký klub v Senátu by měl 18 členů a mohl by navrhnout svého šéfa horní komory. 

Ten je nejvýše postaveným ústavním činitelem v zemi hned po prezidentovi. V případě prezidentovy indispozice má také právo hlavu státu zastoupit.
I proto už teď probíhají čilé námluvy, kdo se po volbách stane předsedou Senátu. 

„Jde o jednu z variant, které se probírají. A v zásadě bych se tomu nebránil,“ přiznává Václav Hampl, někdejší rektor Univerzity Karlovy a současný nestranický senátor, který je členem lidoveckého klubu. Jeden z horkých kandidátů na tento post. 

Jestli po osmi letech Milan Štěch skončí jako předseda Senátu, se vyjasní během příštího týdne.

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

I tyto volby jsou průzkumem popularity vládních stran, řekl Zahradil

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Ze srazu absolventů pražského gymnázia Jana Keplera zamířil do volebního štábu ODS na očekávání volebních výsledků...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Referendum o czexitu je nesmysl, řekl europoslanec Poc v Rozstřelu

Lídr kandidátky ČSSD do eurovoleb Pavel Poc v diskusním pořadu Rozstřel...

Sociální demokraté ve svém programu do eurovoleb slibují například boj proti nerovnosti mezd či dvojí kvalitě potravin....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz