Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

  9:57aktualizováno  9:57
Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší naděje má současný europoslanec Tomáš Zdechovský, kromě něj do voleb jde i prezident Svobodné republiky Liberland, děkanka filozofické fakulty nebo přednosta porodnické kliniky.

Exsenátor Vladimír Dryml | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Do Bruselu se posílají politici, kteří buď přesluhují, případně zkazili, co mohli, anebo je potřeba je někam uklidit, aby doma nedělali dusno,“ prohlásil kdysi nynější patrně nejznámější reprezentant Královéhradeckého kraje v Evropském parlamentu Tomáš Zdechovský. Dvojka kandidátky KDU-ČSL má nyní z celého kraje v květnových volbách patrně největší šance.

Před pěti lety se připomínala jeho básnická či heraldická díla nebo iniciativa Zachraňte Ježíška. Devětatřicetiletému poslanci nelze upřít talent na vyhledávání aktuálních a zároveň snadno zapamatovatelných politických témat.

Angažuje se i v kauze sourozenců Michalákových odebraných matce sociálním úřadem v Norsku, vyjadřuje se k migraci a v poslední době hájí české řidiče kamionů, kteří nechtěně převáželi uprchlíky.

„Dělá to docela šikovně a vybírá si témata, kterými zaujme. Mezi českými europoslanci rozhodně patří k více viditelným mezi některými šedými myškami,“ míní politolog Jiří Štefek.

Sám Zdechovský tipuje, že lidovci získají dokonce čtyři evropské mandáty, tedy o jeden víc, než mají nyní.

Svobodná republika Liberland je recese, ale vyhmátl nedořešené

Ještě výš než Zdechovský je na jiné kandidátce Vít Jedlička. Tento pětatřicetiletý Hradečák je jedničkou strany s poněkud komplikovaným názvem: Svobodní, Liberland a Radostné Česko - Odejdeme bez placení.

Fotogalerie

Jedlička je rovnou prvním prezidentem Svobodné republiky Liberland, jímž se prohlásil před čtyřmi lety. Nezávislost Liberlandu vyhlásil na území mezi Chorvatskem a Srbskem, o občanství této republiky již podle něj zažádalo přes půl milionu lidí, avšak stát zatím neuznává žádná jiná země.

„Liberland je spíš recese, kterou nelze brát vážně. Jedlička však našel bod, který ukázal, že ne všechny formální záležitosti jsou dořešené. Liberland lze srovnat například s koupí kousku země na Měsíci. Škoda jen, že Svobodní jsou po odchodu Petra Macha neviditelní a nemají žádná témata,“ míní Štefek.

S tím však Jedlička nesouhlasí a často skloňuje slovo reforma. „Evropská unie se nutně musí zreformovat. A to skutečně zreformovat, ne jen o reformaci mluvit, a přitom sedět roky v europarlamentu a hlasovat pro věci, které pak kritizuji, nebo se vůči EU navenek vymezovat, a přitom z ní čerpat enormní částky. Musíme podniknout konkrétní kroky, které k této reformě fungování EU povedou, jinak pro nás členství nemá smysl,“ zdůrazňuje prezident Liberlandu, jenž by rád zrušil povinnost přijmout euro nebo vrátil členským zemím právo veta v integračních otázkách.

Čtyřkou stejné strany jako prezident Jedlička je hradecký lékař, zakladatel oboru podiatrie v České republice Miroslav Havrda.

Dryml je politickým provokatérem, jde za lídrem Rathem

Zajímavou osobu skrývá páté místo České suverenity. Pletl by se totiž ten, kdo by tvrdil, že politické ambice Vladimíra Drymla rozložil zvláštní konec ve funkci ředitele vrchlabské nemocnice či poslední neúspěchy v senátních, krajských i komunálních volbách. Stejně jako Jedlička je Dryml rovněž prezidentem, od loňského roku totiž šéfuje Svazu důchodců České republiky.

„Kandidátku suverenity jsem doplnil, pomáhám tím některým lidem,“ říká bez upřesnění Dryml, někdejší náměstek bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha, jenž je pro květnové volby do Evropského parlamentu lídrem strany.

„Snažím se pomoct, aby se změnilo postavení republiky v unii. Rozhodně bych změnil poníženecký tón i chování České republiky v Bruselu i to, že někteří nezodpovědní politici místo hájení českých zájmů hájí zájmy spíš Francie nebo Německa. Ostatně důstojné zastoupení by měli mít i důchodci, na které se u nás kašle,“ říká Dryml.

„Vladimír Dryml je politický provokatér. Měl kliku, že se nachomýtl k ČSSD, když byl u moci Paroubek a díky zdravotnickým poplatkům se spustila oranžová tsunami. Do povědomí vstoupil jako rázný člověk, ale jako politik nemá co říct stejně jako například pánové Cibulka nebo Hannig. Jeho šance na zvolení je nulová,“ uvažuje politolog Štefek.

Děkanka, imitátor Havla, studentka i vědci

Velmi pestrou kandidátku představila formace Starostů a TOP 09, kterou podpoří dalších 16 subjektů, kromě Zelených nebo Liberálně ekologické strany například i Hradecký demokratický klub (HDK). Za stranu, jež po posledních komunálních volbách v krajském městě skončila v opozici, je na devátém místě bruselské kandidátky děkanka filozofické fakulty Pavlína Springerová.

Dvacetičlennou kandidátku plnou kapacit s nejrůznějšími tituly mají Vědci pro Českou republiku. Mezi profesory, výzkumnými pracovníky nebo analytiky je na 12. místě přednosta porodnické a gynekologické kliniky hradecké fakultní nemocnice Jiří Špaček, jenž se nenechal odradit výsledky komunálních voleb, tedy porážkou sdružení STAN a Svobodných.

Celkem jde do evropských voleb z Královéhradecka kolem 30 lidí, někteří z nich jsou však členy spíš úsměvných sdružení. Například na druhém místě kandidátky Ne-volim.cz je jednadvacetiletá studentka Sabina Sejkorová z Kvasin.

Ostatně již názvy některých subjektů působí komicky. Příkladem je Tvůj kandidát s jediným uchazečem anebo strana Ano, vytrollíme europarlament, za kterou jdou do voleb lidé, kteří jako svou profesi uvedli například kryptobaron, youtuberka, kouzelník nebo imitátor Václava Havla.

„Očekávám nízkou volební účast mezi 20 až 25 procenty. Přijdou volit ti, kteří se o to zajímají a zároveň chápou význam Bruselu. Podle mě oproti nejrůznějším preferencím posílí Piráti, TOP 09 a ODS, naopak oslabí ANO či SPD,“ odhaduje Štefek.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Exsenátor Vladimír Dryml

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

I tyto volby jsou průzkumem popularity vládních stran, řekl Zahradil

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Ze srazu absolventů pražského gymnázia Jana Keplera zamířil do volebního štábu ODS na očekávání volebních výsledků...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz