„Můžete se mi prosím podepsat, chtěl bych kandidovat za Starosty do Sněmovny.“ Takovou, nebo podobnou větu mohli lidé dopoledne slyšet na pražském Andělu. S podpisovým archem tu obcházel budoucí voliče jak předseda strany ministr vnitra Vít Rakušan, tak ministři průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a školství Mikuláš Bek, ale i řada poslanců a ministerských náměstků.
Svůj plán představili Starostové na rušné křižovatce nedaleko zastávky metra Anděl. „Chtěli jsme schválně vybrat místo, kde chodí lidé,“ řekl k výběru lokace Rakušan.
Náklady spojené se sbíráním se započítají do výdajů na kampaň. On sám ale lídrem v Praze nejspíše nebude. „S velkou pravděpodobností budu kandidovat doma, ve středních Čechách. Nejsme strana jednoho muže a ani předseda tak nemá místo v čele kandidátky jisté. Podmínka získat podpisy tak samozřejmě platí i pro mě,“ vysvětluje Rakušan.
Polevuje napětí mezi ANO a STAN? Rakušan je připraven stát se premiérem![]() |
Pro kandidaturu na prvním až třetím místě kandidátky v Praze, Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji musí kandidáti STAN posbírat 800 podpisů, na další tři pozice stačí polovina. V ostatních krajích je nutných 600, respektive 300 podpisů. „Naši přední kandidátu budou muset vyrazit do ulic, potkávat se s lidmi a bavit se s nimi, říkat si o pochvalu i kritiku,“ vysvětlil smysl novinky šéf hnutí.
„Chci kandidovat tady v Praze a váš podpis mi umožní třeba tu být i lídrem,“ přemlouval voliče náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák, jinak předseda organizace v Paze 4. „Chystám se vyrazit na frekventovaná místa třeba ke stanicím metra,“ popsal své plány, kde získat podpisy.
Starostové podle Rakušana chtějí novou akcí ukázat, že jsou jiní a nebojí se kontaktu s lidmi. Akce navazuje mimo jiné na Debaty bez cenzury, jejichž sérii odstartoval Rakušan v minulém roce. Uchazeči mohou podpisy sbírat kdekoliv, nejsou vázáni svým regionem. Podpořit je mohou lidé starší 16 let v souladu se snahou STAN zavést v Česku volební právo od 16 let.
Starostové slaví, v Senátu posilují. Porazili kandidáty ODS i ANO![]() |
E-mailové adresy Starostové zkontrolují
Na archy vyplní lidé jméno, místo bydliště, kraj a e-mail. Právě ten pak Starostové pro jistotu ověří, jestli člověk skutečně existuje, aby nebylo možné s podpisy manipulovat. A kandidátku nakonec ještě musí schválit jednotlivé krajské organizace.
Kandidáty a pořadí na kandidátkách obvykle u stran a hnutí určují stranické organizace, v různé míře do jejich schvalování zasahují i stranická ústředí. Výjimkou jsou snad jen Piráti, kteří o nich rozhodují na stranické online fóru.
Se sběrem mohou pomáhat dobrovolníci. Sám Rakušan přiznává, že kvůli pracovní vytíženosti mu pomohou dobrovolníci, třeba z řad Mladých starostů, mládežnické organizace strany. „Chci jako předseda jít příkladem a získat podpisů mnohem, mnohem více,“ dodal.
Uchazeči budou muset získávat podpisy osobně či prostřednictvím dobrovolníků. „Podpisy nebude možné sbírat on-line,“ upozornila místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová.
„Čas na to máme do konce března či začátku dubna, kdy proběhnou krajské sněmy, kde se rozhodne, kdo bude na jakém místě kandidovat,“ uvedla.