Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Chceme audit krizového řízení v době covidu, říká lídr Přísahy na Ústecku

  12:13
Bývalý policista Jaroslav Pelc povede v Ústeckém kraji kandidátku hnutí Přísaha. „Z našeho pohledu jsme neviděli na politické scéně žádný subjekt, který by nás svou činností jednoznačně přesvědčil, že jedná pouze v zájmu občanů této země,“ popisuje důvody vzniku Přísahy.

Jaroslav Pelc. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Co vás přivedlo k rozhodnutí vstoupit do hnutí Přísaha?
Byl to logický krok. Spolupracuji s Robertem Šlachtou úzce už 14 let, od roku 2008 na ÚOOZ a pak u Celní správy. Poté, co jsme společně ještě s Tomášem Sochrem odešli ze státních služeb, pomáhali jsme Robertovi s přípravou knihy 30 let pod přísahou a pak jsme společně absolvovali i mnoho besed k této knize. Už na těchto setkáních se nás lidé ptali i na naše politické postoje a padaly otázky a návrhy na náš možný vstup do politiky.

Definitivní rozhodnutí padlo na podzim loňského roku, kdy podle nás celá politická reprezentace, nejen vláda, selhávala v řešení koronakrize. Z našeho pohledu jsme neviděli na politické scéně žádný subjekt, který by nás svou činností jednoznačně přesvědčil, že jedná pouze v zájmu občanů této země. Viděli jsme politikaření, okopávání kotníků a upřednostňování partajních zájmů. Cítili jsme, že je tu poptávka po něčem novém, lidé cítí nespravedlnost, bezmoc, frustraci a rozčarování. Proto jsme se rozhodli založit nové politické hnutí.

Na krajské kandidátce Přísahy jsou více méně v politice neznámá jména. Jak chcete přesvědčit voliče, aby právě vám dali svůj hlas?
S tím jsme do voleb šli, že přivedeme do politiky jiné lidi. Většina našich kandidátů nemá politické zkušenosti a není mediálně známá. Já to považuji za výhodu. Ti lidé mají nadšení, jsou pracovití a mají chuť se podílet na práci ve prospěch všech, to je pro nás důležité. Mnozí z našich kandidátů mají za sebou úspěšnou profesní kariéru, mají bohaté životní zkušenosti. Naším základním krédem je, že politika je služba občanům.

Prověřovali jste si nějak minulost svých kandidátů?
Samozřejmě, že si kandidáty o vstup do hnutí Přísaha prověřujeme. Nemyslím si ale, že by to bylo nějak nestandardní. Snažíme se s našimi kandidáty a dobrovolníky co nejvíce spolupracovat a mluvit a chceme, aby se aktivně zapojili do činnosti v hnutí. To, co nás odlišuje od většiny ostatních politických subjektů, je roční čekatelská lhůta, kterou máme uvedenu v našich Stanovách. V této lhůtě se kandidáti na vstup podílejí na většině činnosti v hnutí. Oběma stranám to dává dostatečný časový prostor, abychom se mohli vzájemně poznat a potvrdit si, že spolu myšlenkově souzníme a kandidáti to s podporou a činností myslí opravdu vážně.

Jaroslav Pelc (50let)

  • Většinu profesního života působil v oblasti bezpečnostních sborů, mimo jiné jako vedoucí odboru závažné majetkové trestné činnosti ÚOOZ SKPV nebo na Celní správě jako zástupce ředitele odboru Podpory pátrání.
  • Vystudoval Policejní akademii v Praze a Akadémiu policajného zboru v Bratislavě.
  • Má rád cestování, turistiku, kolo a plavání.  

Osobně v Ústeckém kraji nežijete. Nepovažujete to za hendikep?
V Ústí nežiji ale mám k Ústeckému kraji velmi blízký vztah, především díky své minulé profesi. Jako policista celorepublikového útvaru jsem tento kraj poznával spíše z té temnější stránky a jeho problémy znám velmi dobře. Jsem velmi rád, že se teď mohu dívat i trochu jinýma očima. Je to krásný kus naší země, osobně sem rád jezdím do některých lokalit na dovolenou a mám zde spoustu přátel.

S jakými hlavními tématy jde Přísaha do nadcházejících sněmovních voleb?
Bezpečnost, spravedlnost, pořádek. Musíme naši zemi nastartovat po covidu a v případě dalších krizových událostí musíme nastavit systém tak, aby reagoval rychle a efektivně. Chceme provést audit krizového řízení v době koronaviru po vzoru některých vyspělých evropských států. Nikdo nesmí zneužívat řešení nouzových situací ve svůj prospěch, proto budeme trvat na důsledném prošetření všech státních zakázek v době koronaviru.

Jsme pro posílení kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V oblasti práva musí platit principy jeden metr na všechny a padni komu padni. Chceme nový trestní řád a zákon o státním zastupitelství. Musíme sjednotit úroveň vzdělání ve všech regionech, podpoříme rozvoj duálního a učňovského školství, v případě nové vlny pandemie musí být naší snahou udržet děti ve školách. Zachováme dostupné a moderní zdravotnictví ve všech oblastech naší země.

Prošli jsme si krizí, ale nebylo to jen o pandemii nebo ekonomice. Osobně vnímám velkou krizi hodnot ve veřejném sektoru. Lidé zvolení do veřejných funkcí musí jít příkladem ostatním, měli by mít kromě odborných a životních zkušeností i vysoký morální kredit. Bohužel dnes často vidíme příklady lhaní, papalášství, korupce, klientelismu. My v Přísaze bychom rádi viděli v politice takové hodnoty, jako jsou slušnost, pracovitost, pravdomluvnost, čest a odvaha.

Ústecký kraj se potýká s mnoha problémy (sociální skladba obyvatel, přeměna regionu po ukončení těžby uhlí, ekologie…), máte nějaké konkrétnější vize, jak našemu regionu účinně pomoci?
Ústecký kraj je bohužel jedním z krajů nejvíce zatížených různými sociálně nežádoucími jevy, především vysokou nezaměstnaností, nižší vzdělanostní úrovní, kriminalitou nebo sociálně vyloučenými lokalitami. Řešení těchto problémů musí být dlouhodobé a komplexní. Na státu je, aby nastavil jasná, přesná a spravedlivá pravidla, například v oblasti exekucí, sociálních dávek nebo sociálního bydlení, a snažil se regionu pomoci například cestou různých investičních pobídek.

Největší odpovědnost ale leží na místní samosprávě a obcích v oblasti implementace a kontroly dodržování těchto pravidel.

Na druhou stranu jsou to tak závažná témata, že v této oblasti předpokládám širokou politickou shodu na řešení těchto problémů. Chceme například otevřít odbornou diskusi o rezidenčních místech ve zdravotnictví. Pomoci mohou projekty na rekultivaci krajiny po důlní těžbě, směřované k jejímu dalšímu smysluplnému využití, ať už v oblasti rekreace, služeb, nebo zemědělství. Samozřejmostí by mělo být další zlepšování dopravní infrastruktury, které je nezbytnou podmínkou možnosti vzniku nových podniků. Zrovna tak i v osobní dopravě mohou pomoci například vysokorychlostní tratě v lepším spojení mezi regiony a umožnit rychlejší a kvalitnější dojezd do zaměstnání. Nutností je i zrušení regionálních rozdílů napříč republikou. Žák v Děčíně musí být vzděláván stejně kvalitně jako žák v Olomouci.

Na jaká témata byste se chtěl osobně ve Sněmovně zaměřit?
Vzhledem ke své profesní minulosti mám nejblíže k tématům v oblasti bezpečnosti a spravedlnosti, ale nebudu se samozřejmě vyhýbat ani dalším tématům a návrhům.

Pokud ve volbách Přísaha uspěje, s kým si dokážete představit povolební spolupráci? A s kým už teď víte, že spolupracovat nebude možné?
Já bych otázku trochu upravil. Ne s kým, ale na čem budeme spolupracovat. Nechceme se proti někomu vymezovat a kopat hluboké příkopy. Myslím si, že občané už mají dost politického handrkování a okopávání kotníků. Chtějí vidět výsledky. V Poslanecké sněmovně zůstalo zhruba 300 neprojednaných zákonů. To není dobrá vizitka. My budeme hledat takové cesty, aby byly kvalitní, řádně vykomunikované a bylo možné je schválit.

  • Nejčtenější

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Matiční ulice známá plotem proti nepřizpůsobivým možná změní písmeno v názvu

Ústecká Matiční ulice, která se před lety stala pro svět nešťastným symbolem rasismu kvůli stavbě plotu mezi činžáky...

Policie odložila případ Pacmana v poli, nenašla viníka. Agrofert nesouhlasí

Policie odložila případ vysekání Pacmana do řepkového pole společnosti Agrobech z koncernu Agrofert. Uvedla to Česká...

Hlinka, slzy a obavy. Patřím sem, říká Růžička o návratu do Litvínova

Premium Máma pošťačka. Táta horník. Bráchu tolik sport nebral. Zkrátka nic moc předpoklady, aby se z vás doma stala jedna z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trhy v Mostě kontroluje hygiena i policie. Řeší desítky porušení pravidel

Pod dohledem policistů a hygieniků probíhají Zimní farmářské trhy v Mostě. Nahradily klasické vánoční, které musely být...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Peníze bohatých budeme investovat, ne rozdávat, říká lídr ČSSD na Ústecku

Sociální demokracii, která před loňskými krajskými volbami přišla o velkou část dlouholetých a výrazných členů, povede...

Připravíme Česko na Evropu bez Unie, říká krajská lídryně Trikolory Hyťhová

Před čtyřmi roky vstupovala Tereza Hyťhová do celostátní politiky jako krajský lídryně hnutí SPD, pro které v Ústeckém...

Chceme audit krizového řízení v době covidu, říká lídr Přísahy na Ústecku

Bývalý policista Jaroslav Pelc povede v Ústeckém kraji kandidátku hnutí Přísaha. „Z našeho pohledu jsme neviděli na...

Odcházející poslanci plánují relax i děti, Jírovcová chce šéfovat komunistům

Do lavic ve Sněmovně brzy usedne za Ústecký kraj pět nováčků. Naopak čtyři poslanci odtud musejí odejít. MF DNES...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...