Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Chceme audit krizového řízení v době covidu, říká lídr Přísahy na Ústecku

  12:13
Bývalý policista Jaroslav Pelc povede v Ústeckém kraji kandidátku hnutí Přísaha. „Z našeho pohledu jsme neviděli na politické scéně žádný subjekt, který by nás svou činností jednoznačně přesvědčil, že jedná pouze v zájmu občanů této země,“ popisuje důvody vzniku Přísahy.

Jaroslav Pelc. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Co vás přivedlo k rozhodnutí vstoupit do hnutí Přísaha?
Byl to logický krok. Spolupracuji s Robertem Šlachtou úzce už 14 let, od roku 2008 na ÚOOZ a pak u Celní správy. Poté, co jsme společně ještě s Tomášem Sochrem odešli ze státních služeb, pomáhali jsme Robertovi s přípravou knihy 30 let pod přísahou a pak jsme společně absolvovali i mnoho besed k této knize. Už na těchto setkáních se nás lidé ptali i na naše politické postoje a padaly otázky a návrhy na náš možný vstup do politiky.

Definitivní rozhodnutí padlo na podzim loňského roku, kdy podle nás celá politická reprezentace, nejen vláda, selhávala v řešení koronakrize. Z našeho pohledu jsme neviděli na politické scéně žádný subjekt, který by nás svou činností jednoznačně přesvědčil, že jedná pouze v zájmu občanů této země. Viděli jsme politikaření, okopávání kotníků a upřednostňování partajních zájmů. Cítili jsme, že je tu poptávka po něčem novém, lidé cítí nespravedlnost, bezmoc, frustraci a rozčarování. Proto jsme se rozhodli založit nové politické hnutí.

Na krajské kandidátce Přísahy jsou více méně v politice neznámá jména. Jak chcete přesvědčit voliče, aby právě vám dali svůj hlas?
S tím jsme do voleb šli, že přivedeme do politiky jiné lidi. Většina našich kandidátů nemá politické zkušenosti a není mediálně známá. Já to považuji za výhodu. Ti lidé mají nadšení, jsou pracovití a mají chuť se podílet na práci ve prospěch všech, to je pro nás důležité. Mnozí z našich kandidátů mají za sebou úspěšnou profesní kariéru, mají bohaté životní zkušenosti. Naším základním krédem je, že politika je služba občanům.

Prověřovali jste si nějak minulost svých kandidátů?
Samozřejmě, že si kandidáty o vstup do hnutí Přísaha prověřujeme. Nemyslím si ale, že by to bylo nějak nestandardní. Snažíme se s našimi kandidáty a dobrovolníky co nejvíce spolupracovat a mluvit a chceme, aby se aktivně zapojili do činnosti v hnutí. To, co nás odlišuje od většiny ostatních politických subjektů, je roční čekatelská lhůta, kterou máme uvedenu v našich Stanovách. V této lhůtě se kandidáti na vstup podílejí na většině činnosti v hnutí. Oběma stranám to dává dostatečný časový prostor, abychom se mohli vzájemně poznat a potvrdit si, že spolu myšlenkově souzníme a kandidáti to s podporou a činností myslí opravdu vážně.

Jaroslav Pelc (50let)

  • Většinu profesního života působil v oblasti bezpečnostních sborů, mimo jiné jako vedoucí odboru závažné majetkové trestné činnosti ÚOOZ SKPV nebo na Celní správě jako zástupce ředitele odboru Podpory pátrání.
  • Vystudoval Policejní akademii v Praze a Akadémiu policajného zboru v Bratislavě.
  • Má rád cestování, turistiku, kolo a plavání.  

Osobně v Ústeckém kraji nežijete. Nepovažujete to za hendikep?
V Ústí nežiji ale mám k Ústeckému kraji velmi blízký vztah, především díky své minulé profesi. Jako policista celorepublikového útvaru jsem tento kraj poznával spíše z té temnější stránky a jeho problémy znám velmi dobře. Jsem velmi rád, že se teď mohu dívat i trochu jinýma očima. Je to krásný kus naší země, osobně sem rád jezdím do některých lokalit na dovolenou a mám zde spoustu přátel.

S jakými hlavními tématy jde Přísaha do nadcházejících sněmovních voleb?
Bezpečnost, spravedlnost, pořádek. Musíme naši zemi nastartovat po covidu a v případě dalších krizových událostí musíme nastavit systém tak, aby reagoval rychle a efektivně. Chceme provést audit krizového řízení v době koronaviru po vzoru některých vyspělých evropských států. Nikdo nesmí zneužívat řešení nouzových situací ve svůj prospěch, proto budeme trvat na důsledném prošetření všech státních zakázek v době koronaviru.

Jsme pro posílení kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V oblasti práva musí platit principy jeden metr na všechny a padni komu padni. Chceme nový trestní řád a zákon o státním zastupitelství. Musíme sjednotit úroveň vzdělání ve všech regionech, podpoříme rozvoj duálního a učňovského školství, v případě nové vlny pandemie musí být naší snahou udržet děti ve školách. Zachováme dostupné a moderní zdravotnictví ve všech oblastech naší země.

Prošli jsme si krizí, ale nebylo to jen o pandemii nebo ekonomice. Osobně vnímám velkou krizi hodnot ve veřejném sektoru. Lidé zvolení do veřejných funkcí musí jít příkladem ostatním, měli by mít kromě odborných a životních zkušeností i vysoký morální kredit. Bohužel dnes často vidíme příklady lhaní, papalášství, korupce, klientelismu. My v Přísaze bychom rádi viděli v politice takové hodnoty, jako jsou slušnost, pracovitost, pravdomluvnost, čest a odvaha.

Ústecký kraj se potýká s mnoha problémy (sociální skladba obyvatel, přeměna regionu po ukončení těžby uhlí, ekologie…), máte nějaké konkrétnější vize, jak našemu regionu účinně pomoci?
Ústecký kraj je bohužel jedním z krajů nejvíce zatížených různými sociálně nežádoucími jevy, především vysokou nezaměstnaností, nižší vzdělanostní úrovní, kriminalitou nebo sociálně vyloučenými lokalitami. Řešení těchto problémů musí být dlouhodobé a komplexní. Na státu je, aby nastavil jasná, přesná a spravedlivá pravidla, například v oblasti exekucí, sociálních dávek nebo sociálního bydlení, a snažil se regionu pomoci například cestou různých investičních pobídek.

Největší odpovědnost ale leží na místní samosprávě a obcích v oblasti implementace a kontroly dodržování těchto pravidel.

Na druhou stranu jsou to tak závažná témata, že v této oblasti předpokládám širokou politickou shodu na řešení těchto problémů. Chceme například otevřít odbornou diskusi o rezidenčních místech ve zdravotnictví. Pomoci mohou projekty na rekultivaci krajiny po důlní těžbě, směřované k jejímu dalšímu smysluplnému využití, ať už v oblasti rekreace, služeb, nebo zemědělství. Samozřejmostí by mělo být další zlepšování dopravní infrastruktury, které je nezbytnou podmínkou možnosti vzniku nových podniků. Zrovna tak i v osobní dopravě mohou pomoci například vysokorychlostní tratě v lepším spojení mezi regiony a umožnit rychlejší a kvalitnější dojezd do zaměstnání. Nutností je i zrušení regionálních rozdílů napříč republikou. Žák v Děčíně musí být vzděláván stejně kvalitně jako žák v Olomouci.

Na jaká témata byste se chtěl osobně ve Sněmovně zaměřit?
Vzhledem ke své profesní minulosti mám nejblíže k tématům v oblasti bezpečnosti a spravedlnosti, ale nebudu se samozřejmě vyhýbat ani dalším tématům a návrhům.

Pokud ve volbách Přísaha uspěje, s kým si dokážete představit povolební spolupráci? A s kým už teď víte, že spolupracovat nebude možné?
Já bych otázku trochu upravil. Ne s kým, ale na čem budeme spolupracovat. Nechceme se proti někomu vymezovat a kopat hluboké příkopy. Myslím si, že občané už mají dost politického handrkování a okopávání kotníků. Chtějí vidět výsledky. V Poslanecké sněmovně zůstalo zhruba 300 neprojednaných zákonů. To není dobrá vizitka. My budeme hledat takové cesty, aby byly kvalitní, řádně vykomunikované a bylo možné je schválit.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybíráli dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcí: Ústí n. L.LitoměřiceMostLounyTepliceDěčín, další

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Prodáš kvartýr za milion, ale budeš brečet! Byty zdražují i v ghettu

Premium Mám dobrého známého Roma. S Josefem se bavím o dětech a o fotbale, který kdysi hrával, než mu, jak říká, „zachutily...

Lidi si zvykli chodit zadarmo, s tím je konec. Hynek o fanoušcích v Litvínově

Hokejový Litvínov, stejně jako většina ostatních extraligových klubů, se potýká s propadem návštěvnosti na domácích...

První rezidentní zóna v Ústí vyvolala protesty, petice chce její zrušení

První rezidentní zóna v Ústí nad Labem vyvolala protesty. Modrými zónami, které začaly od září platit v několika...

Enge zase prožil formulový „orgasmus“. Oslavu 20 let od startu v F1 rozdýchával

Když po dvaceti letech vystoupil z modré formule Prost AP04, zpocený a uchvácený si odfoukl: „Dejte mi tejden, abych to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Politolog Novotný: Opozici jsme dali víc důvěry, než si možná zaslouží

O negativní a prázdné předvolební kampani, vlivu Ústeckého kraje na budoucnost levice či šanci na zlepšení vnímání...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Nelegální val chtěl majitel zámku napravit parčíkem, lidé to odmítli

V Blšanech u Loun lidé v referendu odmítli vybudování relaxační zóny. Ta měla vzniknout na městských pozemcích u...

Chceme audit krizového řízení v době covidu, říká lídr Přísahy na Ústecku

Bývalý policista Jaroslav Pelc povede v Ústeckém kraji kandidátku hnutí Přísaha. „Z našeho pohledu jsme neviděli na...

Nemá cenu mít růžové brýle, říká Bartoš o přirovnání Ústecka k Rumunsku

O hlasy voličů a křesla ve Sněmovně zabojuje za koalici Pirátů a Starostů v Ústeckém kraji Ivan Bartoš. „Ústecký kraj...

Věřím, že Ústecký kraj zase bude baštou KSČM, říká její jednička Komínek

Jedničkou KSČM pro nadcházející volby bude v Ústeckém kraji Jaroslav Komínek, chomutovský zastupitel a exnáměstek...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ – BONUS 10.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 26 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...