V memorandu strany deklarují, že půjdou do voleb na jedné společné kandidátce SPD a že pak i ustaví jeden společný klub.
I když Okamura slepil faktickou čtyřkoalici, jeho tři partneři uznávají dominantní postavení SPD, které bude stačit překročit 5 procent hlasů, aby se dostala do Sněmovny. Slibují, že nebudou organizovat preferenční kampaně.
Spojili jsme se, aby už nikdo nemohl s lidmi zametat, tvrdí Okamura
„Spojili jsme se, aby už nikdo nemohl s lidi zametat,“ řekl k tomu předseda SPD Tomio Okamura. „Nesmí propadnout ani jeden hlas. Spojili jsme síly proti zelenému šílenství, spojili jsme se, aby vás neobtěžoval velký bratr,“ řekl předseda Svobodných Libor Vondráček.
Okamura se domnívá, že vládní moc nechce jeho hnutí SPD pustit do voleb![]() |
Zatímco americký prezident Donald Trump mluví o míru, premiér Petr Fiala podle předsedkyně Trikolory Zuzany Majerové šturmuje do války.
„Chtělo by se mi říci přepište dějiny,“ prohlásil předseda PRO Jindřich Rajchl. Současná vláda se podle něj klaní Kyjevu a Bruselu.
V memorandu ostatně čtyři strany tvrdí, že vláda Petra Fialy slouží daleko více cizím zájmům než vlastní zemi a vlastním občanům.
Za kampaň chtějí utratit 65 až 75 milionů korun
Okamura odhadl výši nákladů na volební kampaň na 65 až 75 milionů korun, což znamená, že by čtveřice SPD, Svobodní, Trikolora a PRO nevyčerpala celý zákonný limit. V kampani před volbami do Sněmovny smějí kandidující strany totiž utratit maximálně 90 milionů korun.
Jasno o volebních lídrech chce mít SPD v průběhu dubna, nejpozději v květnu. Okamura ale řekl, že by na pozici lídrů v krajích měli být všichni účastníci tiskové konference, tedy předsedové čtyř stran i šéf poslanců SPD Radim Fiala a ekonomka Markéta Šichtařová, na kterou vsadili Svobodní.
Opoziční hnutí SPD, které pozvalo novináře na střechu hotelu Rott v centru Prahy, v posledních volbách do Sněmovny dostalo 9,56 procenta hlasů, za což získalo dvacet poslanců.
SPD chce být součástí příští vlády, ne pouze tolerovat ANO Andreje Babiše
SPD se dosud nikdy nepodílelo na vládě a Okamura to chce nyní změnit. Rád by spolupracoval s ANO. „Hnutí SPD chce být součástí příští vlády, ANO nejenom tolerovat, ale být ve vládě,“ řekl iDNES.cz Okamura.
Pro ANO je ale nepřijatelné referendum o členství země v Evropské unii, což Okamurovo hnutí dlouhodobě žádá.
Hnutí ANO mírně oslabilo, SPD má nejlepší letošní výsledek, ukazuje průzkum![]() |
„Já si myslím, že bychom dokázali vysvětlit zástupcům hnutí ANO, že v programu SPD je referendum. To znamená, ne že Okamura nebo SPD rozhodne o vystoupení z Evropské unie nebo z nějaké jiné mezinárodní organizace, referendum znamená, že pakliže sami občané by zvážili, že ta otázka je pro ně tak palčivá, že by chtěli na tuto otázku referendum, tak my to chceme pouze občanům umožnit,“ uvedl k tomu Okamura. Má představu, že by pro vyvolání referenda mělo stačit 250 000 podpisů.
V únoru poslanci vydali Okamuru k trestnímu stíhání kvůli předvolebnímu plakátu s mužem tmavé pleti, zakrváceným nožem a heslem Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu. Podle policie podněcoval k nenávisti vůči skupině osob. O pár dnů později policie potvrdila, že v této věci zahájila i trestní stíhání hnutí Svoboda a přímá demokracie.
S Trikolorou, kterou založil Václav Klaus mladší a po jeho odchodu z politiky ji vede exposlankyně za ODS Zuzana Majerová, se dohodla SPD na spolupráci už v loňských volbách do Evropského parlamentu a později v krajských volbách a zástupci PRO Jindřicha Rajchla získali díky účasti na kandidátce SPD loni několik míst v krajských zastupitelstvech.
Svobodní jednali nejen s SPD, ale i s Motoristy sobě, s nimiž se ale nedohodli. Jejich předsedou je Libor Vondráček, který je i asistentem senátora Jaroslava Chalupského, jenž byl zvolen za Svobodné a nyní je členem senátního klubu ODS a TOP 09. Volební lídrem Svobodných pro letošní podzimní volby je ovšem ekonomka Markéta Šichtařová.