„Je to poplašná zpráva, dezinformace. Pan generál je samozřejmě v pořádku. Zvažujeme právní kroky, nyní se musíme poradit ohledně následujícího postupu,“ sdělila iDNES.cz Pavlova mluvčí Markéta Řeháková s tím, že jde o první upozornění na tuto dezinformaci.
„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách! Sdílejte, pravda znovu zvítězí,“ napsal na Twitteru sám Pavel. Uvedl také, že odesláním falešné zprávy se již zabývá policie.
Na falešných webových stránkách, které jsou téměř stoprocentní kopií oficiálního webu Pavlovy kampaně, stojí smuteční oznámení.
„Tým kandidáta na prezidenta České republiky Petra Pavla vyjadřuje upřímnou soustrast rodině, blízkým a kolegům generála Petra Pavla, který brzo ráno ve čtvrtek 26. ledna 2023 náhle zemřel,“ uvádí se v něm.
Že jde o podvod, je jasné z adresy webu. Je na jiné než české doméně, drobně se liší i znění URL adresy. Redakce iDNES.cz její znění v prevenci proti dalšímu šíření ale neuvede.
Mediální analytik Filip Rožánek na svém twitterovém účtu uvedl, že držitel domény s falešnou kopií webu generála Pavla je anonymní. „Podle nástroje MXToolbox jsou e-maily v dané doméně směrovány přes ruský Yandex,“ uvedl.
Na dezinformaci na Twitteru zareagoval i Pavlův sok Andrej Babiš a celou záležitost odsoudil. „I když jsme soupeři, tak s vámi absolutně souhlasím. Je to hnus a mrzí mě, že se někdo k něčemu takovému sníží. Policie by to měla důkladně prověřit, stejně jako to dělá v případě anonymu, který mi vyhrožuje smrtí. Držte se,“ napsal Babiš. Jeho sok mu během chvíle odpověděl, že za podporu děkuje.
Web má odradit voliče
Motiv vytvoření takového webu je podle politologa Miloše Gregora samozřejmý. „Jediným cílem je odradit voliče Petra Pavla. Ať už je znechutit, nebo autor doufal, že tomu několik málo voličů uvěří a nepřijde,“ řekl pro iDNES.cz.
Doplnil, že vytváření falešných webů se nedá zabránit. „Jediné, jak se tomu můžeme bránit, je informovaná společnost, která dokáže podobné pokusy o manipulování a lži rozeznat a nebude jim podléhat,“ míní Gregor.
Nabádá rovněž k obezřetnosti v případě, že objevíte na internetu informaci, která se zdá šokující. „Pokud tato informace není v žádných jiných médiích, byl bych velmi opatrný, abych jí věřil,“ radí.
Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň![]() |
Cílem „záškodníků“ se stal již dříve i Andrej Babiš. Nejprve o víkendu oznámil, že jeho ženě někdo poslal obálku s nábojnicí, později bývalému předsedovi vlády někdo prostřednictvím anonymního dopisu vyhrožoval, že v případě, že vyhraje volby, zavraždí ho.
Téhož dne odpoledne našel před průhonickou Sokolovnou vystřelenou nábojnici, zrušil kontaktní kampaň a požádal s manželkou o dočasnou policejní ochranu.