„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

  16:25
Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty, kteří vlastnoručně uspořádanou debatu přenášeli živě na školy napříč republikou. Zájemci o Hrad odpovídali na otázky o manželství pro všechny či podpoře Ukrajiny. Reportér iDNES.cz byl u toho.
Prezidentští kandidáti Fischer, Hilšer, Nerudová, Pavel a Středula se...

Prezidentští kandidáti Fischer, Hilšer, Nerudová, Pavel a Středula se zúčastnili debaty pro studenty, kteří jim mohli pokládat i otázky. (1. prosince 2022) | foto: Jakub Watzek

První prosincový den patří prezidentské debatě pořádané studenty pro studenty, a tak není divu, že i v areálu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, odkud se debata do škol napříč Českem vysílá, je atmosféra plná očekávání.

„Jsme zvědaví. Nevíme, co od toho čekat, bude to zajímavé,“ netají se názorem student Antonín Tláskal, který na mě již čekal na recepci školy a ihned mi potřásl rukou. Přesto si je jistý, že po technické stránce bude debata v pořádku - organizují ji jeho spolužáci ze školy.

Přicházím do třídy třiceti studentů, kteří se připravují, že za několik málo okamžiků budou sledovat debatu účastníků, přičemž jeden z nich může být již za tři měsíce novou hlavou státu po Miloši Zemanovi.

Třicet sekund není minuta

Zatímco samotný začátek debaty provázelo několik drobných přeřeknutí či omyl v režii, později se již debata nesla v profesionálním duchu. „Klidně ještě můžete mluvit,“ vyzval moderátor Oldřich Neumann Pavla Fischera po zvukovém znamení, které zaznělo již po třiceti vteřinách namísto po smluvené minutě. „Aha, zaznělo znamení, ale myslel jsem, že mám minutu,“ vysvětlil senátor a studenti průmyslové školy v jedné ze tříd vyprskli smíchy.

Moderátor souhlasil, že skutečně má minutový prostor, a omluvil se za drobné pochybení režie. Zato u představení odborového předáka Josefa Středuly se sledující pousmáli, když přítomným, i televizi sledujícím studentům, sdělil, že jim gratuluje k angažovanosti.

Kdo z kandidátů na prezidenta debatoval

Pavel Fischer, senátor a bývalý diplomat

Marek Hilšer, lékař a vysokoškolský pedagog

Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně

Petr Pavel, generál ve výslužbě

Josef Středula, předseda ČMKOS

Andrej Babiš účast v debatě organizované spolkem Zavolíme! odmítl.

Když ale došlo na první seriózní témata, studenti rázem zvážněli. Zatímco se Středula, Pavel, Nerudová i Hilšer vyjádřili, že by v prezidentském úřadu podpořili manželství pro všechny, vystoupil z pomyslné řady Fischer. Nejprve sdělil, že by zákon podepsal, aby si posléze ubral voličské preference střelbou do vlastní nohy.

„Jsem lingvista, proto si nemyslím, že je správné, abychom těmto svazkům říkali manželství, to má zůstat pouze pro muže a ženu, ale to je jenom detail,“ řekl a studenti se na sebe po třídě nechápavě dívali a kroutili u toho nesouhlasně hlavou.

Už víte, koho budete volit v prezidentských volbách?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 8. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

Že jde o krok špatným směrem si uvědomuje i student Kryštof Bohuš. Ten sice prozatím volební právo nemá, jak ale sám říká, je za debatu rád. Mohl si díky ní udělat na jednotlivé kandidáty vlastní názor. „Myslím, že mu to srazí hlasy. Není to úplně správný názor. Když má projít nějaké zrovnoprávnění, měli bychom sjednotit i výraz, aby nevznikaly různé výjimky,“ myslí si.

O adventu přál Babiš lásku, Nerudová spálila cukroví, Pavel řekl svou přezdívku

Podobně to vnímal i Vojtěch Grigárek. „Znám se s pár lidmi, kterých se to přímo dotýká. Já s nimi naprosto souhlasím,“ netají se názorem.

Většina studentů sleduje debatu na plátně, někteří se dívají jinam, ale poslouchají, což lze vyčíst z jejich reakcí na to, co řečníci zrovna říkají.

V boji za aktuální témata pobavil Hilšer

Když došlo na lámání chleba, jak by prezidentští kandidáti řešili aktuální problémy, a zda by se jim postavili čelem, zaujal studenty pro změnu Hilšer. „Když si Rusové přivlastnili Krym, protestoval jsem proti tomu před ruskou ambasádou,“ řekl. A rychle doplnil, že „byl od pasu nahoru nahý“, čímž pobavil nejen danou třídu, ale i kameramana, kterému se v daném okamžiku začala nepatrně houpat kamera nahoru a dolů, jak se smál.

Je 10:20 a studenti začínají pociťovat, že neměli přestávku. Třídou nezávisle na sobě začínají cvakat plastové krabičky. Spolužáci se dívají po třídě a hledají původce zvuku, a když vidí, že ostatní vytahují svačiny, berou si je taky. Rázem tak třídou zavoní banány, jablka, croissanty či další pečivo.

O chvíli později se otevírají dveře a do třídy přichází nejen další středoškolák, ale i závan čerstvého vzduchu. „...když jsme ještě předsedali Evropě,“ dokončil myšlenku Fischer. „Moment, vždyť my jí ještě předsedáme?“ diví se studentka přede mnou a své poznatky sdílí se svou sousedkou, zatímco si zjišťuje na internetu, jestli má správné informace.

V kvízu o obraně a NATO dominovala Nerudová, Pavel byl druhý. Pohořel Hilšer

„A nyní mi dovolte malou dvacetiminutovou pauzu, po které budou následovat otázky přímo od vás, studentů,“ řekl do kamery moderátor Neumann.

„Konečně, jinak bych to už nevydržel,“ prohlásil s úlevou jeden ze studentů a spěchal ke dveřím. Učitel Michael Kalista to zaslechl, a tak se usmál a dodal, že po konci programu si třída udělá ještě rychlou debatu uvnitř kolektivu.

Dodejme Ukrajině střely k útoku na Rusko

Otázky do pléna prezidentským kandidátům mohli pokládat studenti přítomní v sále školy, konkrétně v jejich start-upových prostorech NEXT ZONE. Mezi dotazy na kladné a stinné stránky osobnosti, otevřenost budoucího prezidenta v úřadu směrem k občanům či zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti, padla i otázka studenta Alexe z pořádající školy.

Uchazečů o prezidentský úřad se zeptal, jestli by Češi měli dodávat Ukrajině kromě jiného i rakety, pomocí kterých by mohla napadená země zaútočit i na ruské území. Zajímal ho také názor na zřízení bezletové zóny.

Třídou se ozval mohutný smích a někteří i tleskali, zato debatující u pultíku se na chvíli mírně zarazili. Nakonec ale vybruslili elegantně odpověďmi, že bezletovou zónu není rozumné zřizovat v okamžiku, kdy bychom její vynucování nemysleli vážně i s následky. Zmínili také, že dodají Ukrajině ty zbraně a vybavení, o které nás požádá, a které budou v našich možnostech.

To už si bral slovo zpět Neumann a všem v sále, ale i u obrazovek, sdělil, že přenos sleduje více než 7800 studentů středních a vysokých škol. Závěrem Nerudová poděkovala všem studentům za možnost v debatě promluvit a vyzdvihla připravenost moderátora a zpracování diskuze, na kterém se podílela celá řada lidí.

Chvíli po konci se s poděkováním a oceněním přidal i Pavel, který nahrál vzkaz na svůj twitterový účet. Řekl, že nemusíme mít obavy o to, jak mladá generace přistupuje k dění kolem nás. „Pokud budou přistupovat takhle i k volbám, tak je to skvělé,“ zmínil.

„Nejvíce se mi líbil asi generál Petr Pavel. Držel se svého,“ míní v diskuzi Grigárek. Bohuš si zase všiml, že na mnoho otázek měli kandidáti podobné názory.

„Líbil se mi generál Pavel. Myslím, že nemůže být proruský, když byl tak vysoko v NATO s tím, že musel mít prověrku. Podle mě nás bude tahat na Západ, s čímž souhlasím,“ doplnil student Ondřej Konrád.

Překvapilo ho také, že do debaty nepřišel pozvaný Andrej Babiš. „Jsme studenti, nejsme jeho cílová skupina. Asi ho nezajímáme, protože ví, že většina mladých lidí ho volit nebude,“ doplnil.

Grigárek na něj navázal s teorií, že vyhýbání se debatám je strategií, „aby se neztrapnil před celým národem.“

Studenti sledovali prezidentskou debatu se zájmem, nejvíce se jim v diskuzi líbili Danuše Nerudová a Petr Pavel.

V následném dobrovolném hlasování o sympatiích dalo z třiceti studentů po devíti shodně Petru Pavlovi a Danuši Nerudové coby kandidátům, kteří se jim v debatě nejvíce líbili. Se sedmi hlasy následoval Marek Hilšer. Zato Pavel Fischer ani Josef Středula středoškoláky ve třídě, kde byl reportér iDNES.cz, nezaujali.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

8. října 2024

Premium Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské...

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

8. října 2024

Premium Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské...

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

8. října 2024

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma...

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

8. října 2024

Premium Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...