Volební komise ze ZŠ Kodaňská obchází s přenosnou volební urnou voliče na...

Volební komise ze ZŠ Kodaňská obchází s přenosnou volební urnou voliče na pražských Vinohradech, kteří nemohou dojít do volební místnosti. V senátním obvodu 26 se utká dosavadní senátor Libor Michálek a Marek Hilšer. (12. října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Lidé vybírají 25 senátorů, první den přišla k urnám asi desetina voličů

  • 326
V pátek začalo druhé kolo senátních voleb, ze kterého vzejde 25 nových senátorů. Volební účast se po prvním dnu pohybovala okolo 10 procent. Voliči přesto rozhodnou, kdo se ujme vlády nad Senátem na příští dva roky, kdy se bude doplňovat další třetina horní komory. Po prvním kole už je jisté, že to nebudou vládní ANO a ČSSD ani s podporou komunistů.

Účast ve druhém kolem senátních voleb se v Česku podle volebních komisařů zhruba dvě hodiny před uzavřením volebních místnosti pohybovala kolem deseti procent. Žádné problémy se v souvislosti s volbami neobjevily. Lidé mohou volit ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

Zájem voličů je zatím mírně vyšší než ve stejné době před dvěma lety, kdy nakonec přišlo ve druhém kole senátních voleb hlasovat jen 15,4 procenta voličů - nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.

Volební účast se Praze kolem osmé hodiny večer pohybovala nad deseti procenty. Ve středních Čechách v Benešově byla účast po osmé hodině večerní 7,82 procenta. V Mladé Boleslavi pak o něco vyšší, konkrétně 9,57 procenta voličů. Kolem deseti se pohybovala i účast v českobudějovickém obvodě.

V Ústeckém kraji odvolilo v průměru za Chomutovsko, Teplicko a Litoměřicko asi 12 procent voličů. Nižší účast byla zatím v obvodech Rokycany a Domažlice v Plzeňském kraji. „Průměrně je to kolem pěti až šesti procent,“ řekl Jan Nový z hejtmanství. Asi desetina voličů dorazila v Sokolově v Karlovarském kraji.

Účast v Jablonci nad Nisou se pohybovala mezi deseti až osmnácti procenty. V Brně odvolilo do 21. hodiny zhruba devět procent oprávněných voličů. Na Třebíčsku na Vysočině se podle oslovených komisařů pohybovala účast mezi osmi až 15 procenty.

Účast v Olomouckém kraji se podle krajského úřadu pohybovala kolem pěti až deseti procent. „Obvolávali jsme namátkou deset okrsků. Nejvyšší účast jsme zjistili v Bludově na Šumpersku, kde činila 9,85 procenta, nejmenší byla v Brodku u Přerova, a to 4,57 procenta,“ řekla Jana Bortníková z hejtmanství. V Moravskoslezském kraji byla účast zatím podle odhadů do deseti procent.

Senátní volby se nekonají ve všech 27, ale ve 25 senátních obvodech. V prvním kole totiž nadpoloviční počet hlasů dostali současný senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a finalista letošní prezidentské volby Jiří Drahoš (za STAN) .

Do druhého kola postoupilo 50 kandidátů. Už teď je největším poraženým ČSSD, která obhajovala 13 senátorských mandátů, ale do druhého kola postoupilo jen pět jejích kandidátů. A například dosavadní senátorka za Rokycany Milada Emmerová se o postupující druhé místo dlouho přetahovala s kandidátkou za ANO Lucií Groene (jak je dělilo půl procenta hlasů, čtěte zde). Nakonec 73letá exministryně zdravotnictví dostala o 252 hlasů více. Ale favoritkou není, starosta Vejprnic Pavel Karpíšek měl v prvním kole téměř dvojnásobek hlasů proti Emmerové.

První volební kolo vyhrála ODS s 11 finalisty před hnutím ANO, kterému postoupilo deset kandidátů. V případě vítězství všech svých kandidátů by kluby obou uskupení byly sedmnáctičlenné. Jejich finalisté se ovšem střetnou ve třech obvodech, v dalších třech pak občanští a sociální demokraté. 

STAN má ve finále pět adeptů a Leopolda Sulovského (Ostravak), který je členem senátorské frakce Starostů. Další dva do ní v případě zvolení svých dvou finalistů může přidat TOP 09. Klub by pak měl i s Drahošem 18 členů. Stejně početný by byl i klub KDU-ČSL, který k Čunkovi může přidat další čtyři senátory.

K většině 41 hlasů v jednaosmdesátičlenné horní komoře by pak těmto spolupracujícím frakcím stačilo pět členů klubu Senátor 21, pokud se tato frakce udrží díky zvolení alespoň jednoho z jejích tří finalistů. 

ČSSD může ze 13 obhajovaných obsadit jen pět křesel a stejně jako ODS a ANO může mít maximálně 17 senátorů z původních 25. Po třech adeptech mají mít v závěrečném klání Piráti. Prosadili se i tři nezávislí kandidáti včetně dalšího prezidentského kandidáta Pavla Fischera. O zbývající tři finálová místa se podělili kandidáti KSČM, Soukromníků a třetí z úspěšnějších prezidentských kandidátů Marek Hilšer, jenž kandiduje za své hnutí. O budoucím uspořádání horní komory tak může rozhodnout i to, zda a ke které frakci se připojí senátoři bez politické podpory nebo ti, kteří kandidují za menší uskupení.

Takto by vypadalo složení Senátu, pokud by v 1. kole zvítězil kandidát s největším počtem hlasů. Rozdělení do senátních klubů odráží současnou situaci, noví senátoři jsou zařazení podle odhadů redakce.

Zajímavé souboje

Výsledky prvního kola, v němž získali nejméně dvě pětiny hlasů, staví do role favoritů prezidentské kandidáty Marka Hilšera a Pavla Fischera v Praze, podnikatele Ladislava Faktora na Českobudějovicku a místopředsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) na Teplicku. Se ziskem alespoň třetiny hlasů první kolo vyhráli rektor Mikuláš Bek (za STAN) v Brně, starostové Petr Vícha (ČSSD) na Karvinsku, Herbert Pavera (TOP 09) na Opavsku a Patrik Kunčar (KDU-ČSL) na Zlínsku, primátor Raduan Nwelati na Mladoboleslavsku a starosta Jaroslav Zeman na Jablonecku (oba ODS) a ředitel zoo Přemysl Rabas (za Senator 21) na Chomutovsku.

Velmi těsný byl v prvním kole souboj šéfa lidovců Pavla Bělobrádka a exministra kultury Daniela Hermana s jejich soupeři z ODS - policejním exprezidentem Martinem Červíčkem a starostou Havlíčkova Brodu Janem Teclem. Jednoznačného favorita nemají ani souboje na Šumpersku, Domažlicku nebo v Praze 8.

Nejnižší volební účast v historii ČR

15,4 Parlamentní (do Senátu; 2. kolo) 2016 

16,7 Parlamentní (do Senátu; 2. kolo) 2014

18,2 Do Evropského parlamentu 2014

18,4 Parlamentní (do Senátu; 2. kolo) 2004

18,6 Parlamentní (do Senátu; 2. kolo) 2012

zdroj: ČTK

Výsledek voleb bude záležet na tom, kolik voličů se padesátce finalistům podaří přilákat do volebních místností. Ve finále bývá účast nižší až o polovinu v porovnání s prvním kolem a kandidáti nezřídka dostávají méně hlasů, než kolik jich měli v úvodním kole. A právě poslední senátní volby, tedy druhé kolo před dvěma roky, se zapsalo do historických tabulek nejnižší účastí v historii samostatné České republiky. 

Dnes a zítra má možnost hlasovat 2,55 milionu voličů. Hlasovací lístky dostanou až ve volebních místnostech, v poštovních schránkách by je hledali marně. Upozornila na to i místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová. Stejně jako v prvním kole by lidé neměli zapomenout na doklad kvůli ověření totožnosti volební komisí.

,

Výsledky pro vaši obec

Video