Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejtransparentnější kampaň před volbami mají Piráti, tvrdí analýza

  • 30
Organizace Transparency International ve středu zveřejnila hodnocení podzimní předvolební kampaně. Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, Zelení, Starostové a TOP 09. Z více než stovky kandidátů do senátních voleb dopadl v hodnocení nejhůře David Rath.

V případě obecních voleb se protikorupční organizace zaměřila na vybrané strany v Praze, Brně a Ostravě. „Se skutečností, že pro komunální kampaň neexistuje legislativa zajišťující její transparentnost, naložily strany různě,“  píše v tiskové zprávě Transparency International (TI). 

V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. „Bylo by proto záhodné minimálně otevřít diskusi, zda by kampaně na komunální úrovni alespoň na úrovni statutárních měst neměly podléhat podobným pravidlům a omezením jako volby jiné,“ uvedl hodnotící expert Petr Vymětal z Vysoké školy ekonomické.

V Praze dosáhli na nejlepší hodnocení Piráti, TOP 09 a Zelení, nejhůře SPD, ODS a ANO se známkou 4,3. Vládní hnutí si ale dodatečně v hodnocení polepší tím, že zveřejnilo informace o svých dárcích. V Brně si v hodnocení nejlépe vedli Piráti, Zelení a hnutí Žít Brno, nejhůře KSČM, Slušní lidé a KDU-ČSL. V Ostravě mají nejlepší známku Piráti, nejhorší dostaly hnutí Ostravak, Nezávislí, Dobrá volba a ČSSD. 

Rath v hodnocení neuspěl

Dále organizace hodnotila transparentnost kandidátů do senátů. Ze 135 vybraných kandidátů do Senátu si podle Transparency International nejlépe vedli Eva Tylová, Libor Michálek, Jiří Krátký (všichni za Piráty), Zdeněk Hraba (za STAN) a Herbert Pavera (TOP 09). Jako jediní uspěli na výbornou. Nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD). Organizace hodnotila, zda kandidáti zveřejnili na zákonem předepsaném transparentním účtu mimo jiné strukturu příjmů a výdajů na kampaň a také členy svého volebního týmu a volební akce.

Podle TI existuje riziko, že během voleb může dojít i k volebním podvodům. Právní poradna organizace už obdržela několik podnětů.

„Na organizaci se může obrátit kdokoli s podezřením na volební podvod nebo s pochybnostmi o tom, že volby probíhají v pořádku. Ať už se jedná o stížnosti na průběh volebních kampaní, kupčení s hlasy nebo samotný průběh voleb ve volební místnosti,“ říká Sylvie Kloboučková, vedoucí Právní poradny Transparency International.

Výsledky hodnocení zvřejnila organizace TI na svém webu. Konečné hodnocení pak zvřejní po volbách.


Výsledky pro vaši obec

Video