Nechci jen sedět za stolem a nadávat, řekla v Rozstřelu onkoložka Chodacká

  • 26
Ke kandidatuře do Senátu přimělo onkoložku Martinu Chodackou to, že se ve zdravotnictví pohybuje dlouhou dobu a nyní je její motivací pomáhat lidem i jinak. V úřadu by se chtěla mimo jiné zaměřit na pomoc studentům medicíny a mladým lékařům, řekla v Rozstřelu Chodacká, která jde do voleb za ANO ve volebním obvodě č. 5 – Chomutov.

„Pohybuji se ve zdravotnictví dlouho, od roku 1991, možná i právě ta délka byla jedním z důvodů. Nechtěla jsem jen sedět za stolem a nadávat na politiku, proto jsem přijala nabídku hnutí ANO,“ zdůvodnila svou kandidaturu.

ANO je Chodacké podle jejích slov sympatičtější než tradiční strany. Účast hnutí ve vládě přispěla k tomu, že se rozhodla kandidovat rovnou do Senátu a ne na nějaké nižší úrovni. “Jsou tam větší možnosti, připadá mi to smysluplnější,“ řekla.

S politikou sice Chodacká nemá žádné zkušenosti, své přednosti však vidí jinde. „Nejsem klasický politik, na politikaření moc nejsem. Mám morální zásady a co si myslím, to řeknu přímo.“

„Momentálně se zdravotnictví potýká s velkými problémy. Dlouhou dobu bylo podfinancované, dnes chybí personál, nedostatky jsou i ve vzdělávacím systému,“ zhodnotila Chodacká situaci v resortu. Pro podporu studentů a mladých lékařů je podle ní nezbytná spolupráce nemocnic s městy, například ohledně zajištění ubytování.

Řeč přišla i na Davida Ratha a jiné lékaře, kteří vstoupili do politiky. „Nevím, co lákalo mé předchůdce, ale podle mě je to motivace pomáhat lidem, ovlivnit je i jiným způsobem než z pozice lékaře,“ řekla Chodacká.

K případu Ratha, který v letošních volbách také kandiduje, se příliš vyjadřovat nechtěla. „Osobně ho neznám. Lékař byl dobrý a jako politika ho nemůžu hodnotit, tolik do toho zase nevidím,“ uvedla.

Také odpověděla na otázku, jak by skloubila své náročné zaměstnání primářky se senátorskou funkcí. „Jsem zvyklá na velký zátah. Bude to obtížné, ale když člověk chce, tak se dá vše zvládnout. Snažím se využívat svůj čas smysluplně, takže věřím, že moje motivace a mé mechanismy mi v tomhle pomohou,“ řekla Chodacká.

Martina Chodacká je lékařka, v současnosti je primářkou na onkologickém oddělení v Chomutově a v Ústí nad Labem. Onkologii se věnuje již od roku 1991.

Jako senátorka by ráda využila své zkušenosti lékařky a věnovat se českému zdravotnictví. Jako jeden z problémů vidí velký nedostatek pracovníků, který by se podle ní dal řešit např. podporou příchodu lidí ze zahraničí. Nesmí to však být na úkor zaměstnanosti českých občanů.

V Ústeckém kraji vidí jako jeden z nejpalčivějších problémů tzv. vyloučené lokality. Je to podle ní problém, na kterém je potřeba dlouhodobě pracovat a vyžaduje spolupráci odborníků z mnoha oblastí. „Z mého úhlu pohledu je např. velmi důležitá zdravotní prevence, očkování, zdravověda, ale i zapojení občanů z těchto lokalit do veřejného života,“ říká k tématu vyloučených lokalit.

Senát považuje za instituci, která je pro demokracii v České republice nezbytná. Pro senátora je také podle Chodacké lepší, když žije a pracuje právě v místě, kde kandiduje, protože dokáže lépe pochopit problémy svého obvodu. S občany by se také chtěla setkávat během volební kampaně.

V chomutovském volebním obvodě jde do voleb celkem devět kandidátů. Mandát zde obhajuje současný senátor za KSČM Václav Homolka, který je ve funkci od roku 2007. Dále zde kandiduje například ředitel zoo v Dvoře Králové Přemysl Rabas za hnutí Senátor 21 nebo ředitel chomutovského gymnázia Jaroslav Zahrádka za ODS. Sociální demokracie v Chomutově do voleb vysílá lékaře a bývalého poslance Jaroslava Krákoru.


Výsledky pro vaši obec

Video