Referendum o czexitu je nesmysl, řekl europoslanec Poc v Rozstřelu

  16:45aktualizováno  10. května 13:30
Sociální demokraté ve svém programu do eurovoleb slibují například boj proti nerovnosti mezd či dvojí kvalitě potravin. Lídr kandidátky Pavel Poc v pátečním Rozstřelu mluvil i o dalších bodech. Podle něj je například pro běžného občana referendum zbytečnost, případné hlasování o odchodu Česka z EU označil za nesmysl.

V úvodu diskusního pořadu se europoslanec Poc vyjádřil k volební kampani ČSSD, při níž použila motiv červených karet. „Není to namířeno proti Evropské unii, dáváme kartu těm, kteří nehrají na evropském trhu podle pravidel,“ popsal. Poslední dobou patří k nejaktuálnějším tématům dvojí kvalita potravin.

Fotogalerie

Podle Poce však Evropská komise dlouho nechápala, že něco takového existuje. Až nyní se dostala do širšího povědomí. „Dá se říct, že to téma nám ostatní ukradli, ale nevadí,“ řekl europoslanec.

Důležitým tématem pro ČSSD je mzdová nerovnost, kterou chtějí odstranit. „Chceme pokračování kohezní politiky, tedy aby se financovalo právě snižování nerovnosti,“ řekl Poc. Smazat je podle něj třeba zejména regionální rozdíly. „U nás je minimální mzda 40 procent té průměrné, u našich sousedů na západ je to 60 procent,“ podotkl.

Jako své cíle v Evropském parlamentu Poc dlouhodobě označuje mimo jiné zastavení zvyšování kontaminace životního prostředí a potravinového řetězce chemickými látkami, ochranu biologické rozmanitosti ve volné přírodě nebo také posílení prevence a screeningu zejména rakovinných onemocnění.

Je také velkým kritikem průmyslových lobbistů v Bruselu. Jsou to podle něj oni, kteří považují snižování kadmia v hnojivech za vědecky neopodstatněné. „Přitom bylo naprosto jednoznačně dokázáno, že kadmium je jedovaté. Tím, že se dostává do půdy, škodí rostlinám, zvířatům i lidem,“ řekl nyní v Rozstřelu. Lobbisté mají nicméně podle Poce velký vliv na Evropskou komisi. „Je to pak už jen na morální odpovědnosti každého politika, jestli se ovlivnit nechá,“ míní.

Kandidáti na startu závěrečné fáze kampaně představili desatero europoslance ČSSD. Zavázali se mimo jiné k tomu, že budou vystupovat proti tomu, aby se Češi staly „občany druhé kategorie“ v EU. Odmítají také hlasovat pro uprchlické kvóty. Poc naopak nyní řekl, že vnější hranice schengenského prostoru je nutné posílit, zejména pomocí vzájemné spolupráce států.

Pavel Poc vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po studiu pracoval v etologické laboratoři Fyziologického ústavu ČSAV, později jako městský ekolog a následně jako vedoucí odboru životního prostředí v Mariánských Lázních, v letech 1998 až 2002 byl místostarostou tohoto města. Členem ČSSD je od roku 1997, v letech 2005 až 2009 předsedal krajské organizace strany v Karlovarském kraji.

Spolupráce je podle europoslance zásadní také v otázce klimatu. „Přírodě by pomohlo společné zemědělství. To hlavní, na čem my teď pracujeme, je upravit zemědělství, aby země zase začala zadržovat vodu.“

Jako klíčové Poc označil všechny body desatera, v otázce zavedení eura je podle něj důležité načasování. „Až budeme vědět, že je ta správná chvíle, že to nikomu neublíží a všem naopak pomůže,“ doplnil s tím, že taková situace zatím nenastala a občané jsou spíš proti.

Od eura se rozhovor stočil na hlasování v referendu. Poc uvedl, že smysl by mělo na úrovni zákonodárců, pro běžného občana je zbytečné. Otázku referenda o odchodu Česka z Evropské unie rázně odmítl. „To je úplný nesmysl,“ řekl europoslanec. 

Pavel Poc byl do Evropského parlamentu za ČSSD zvolen již dvakrát, poprvé v roce 2009. V lednu ho sociální demokracie potvrdila jako lídra kandidátky pro letošní volby.

Poc je původní profesí biolog a i před vstupem do politiky se zabýval problematikou spojenou s životním prostředím a ekologií. Již od počátku svého působení v Evropském parlamentu pracoval ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). V současnosti je místopředsedou tohoto výboru.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Volby do europarlamentu u studentů vyhráli Piráti, ANO propadlo

Ve studentských volbách do Evropského parlamentu mohli hlasovat žáci starší 15...

Studenti středních škol si v minulých dnech nanečisto vyzkoušeli hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. Do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz