Evropané mají pocit, že jsou přehlíženi, řekl politolog Kubáček v Rozstřelu

  21:30aktualizováno  27. května 12:12
V posledních několika dnech občané EU volili nové složení Evropského parlamentu. V Česku se vybíralo 21 poslanců v pátek a v sobotu. Přinesly eurovolby překvapení? V diskusním pořadu Rozstřel o tom mluvil komentátor MF DNES Ondřej Leinert s politologem Janem Kubáčkem.

Letošní eurovolby byly šokem zejména pro ČSSD, která v Evropském parlamentu neobsadila žádný mandát. „Pro ČSSD to je hrozná zpráva. Socialistům se nepodařilo navázat na ideu, že jsou strana práce. V kampani jim chyběl lidský pohled, kterým by se přiblížili k voličům,“ okomentoval volební neúspěch strany Kubáček. ČSSD podle něj dostala od voličů jasnou zprávu, která zní: „Musíte to dělat jinak.“

Fotogalerie

Volební účast byla s 28,72 procenty poměrně vysoká. „Na Českou republiku je to určitě překvapivé číslo. Mám za to, že účast výrazně pozvedli voliči hnutí ANO. Andreji Babišovi se kupříkladu vhodně podařilo uchopit téma dvojí kvality potravin. Tam kampaň zafungovala a hnutí se tím podařilo hodně voličů přilákat,“ uvedl Kubáček.

Podle politologa je 21,18 procent hlasů, které získalo hnutí ANO, velký úspěch. „Zvlášť vzhledem k tomu, že Andrej Babiš čelí kauze střetu zájmů, provází ho několik neduhů ve vládním životě a před pěti lety byla jeho strana ve vleku aféry ODS (Kauza Nagyová),“ podotkl Kubáček. Podle něj je vidět, že hnutí vsadilo na kampaň a použilo mobilizační model, který se jim v eurovolbách vyplatil. „Čím více se bouřila Praha, tím spíše kampaň zafungovala v ostatních městech,“ dodal.

ODS, Piráti, TOP 09 a STAN

K výsledkům strany ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN Kubáček podotkl, že lze předpokládat, že mezi těmito subjekty bude do budoucna přibývat konfliktů. Zejména Piráti a TOP 09 totiž jednoznačně sdílí své voliče. Někteří jsou orientováni více doprava, někteří více doleva, ale voliči mezi nimi přebíhají na základě kauz, které se stranám dějí a které je poškozují. 

„Piráti jsou však v eurovolbách spíše ti poraženější. Měli jednoznačně větší ambice, než jakého výsledku nakonec dosáhli, a jejich voliči byli celkově angažovanější,“ řekl Kubáček. Uvedl, že ODS také pomýšlela na lepší výsledek v eurovolbách. „ODS je strana, která neuráží, ale ani nestrhává. Pokud chtějí být všechny čtyři strany silné jako hnutí ANO, tak musejí víc spolupracovat, a nebo se vyprofilovat. Jinak jsou si totiž velmi podobné.“

SPD a KSČM

Za úspěchem SPD, které získalo dva mandáty, podle Kubáčka stojí výrazné sdělení. SPD nesouhlasí s Evropskou unií, proto se jim podařilo namotivovat i ty voliče, kteří by jinak vůbec nešli k volbám.

„SPD také  pomohlo, že Tomio Okamura ani na chvíli nevzdal kontaktní kampaň. Lídr SPD ve volbách Blažko je přitom důkazem, že lidé touží po razantních představitelích. Po vzoru zahraničních zemí by tedy bylo pro všechny strany mnohem lepší pracovat se zajímavými tvářemi, jelikož to lidi táhne,“ uvedl politolog.

KSČM v současné době ve svých řadách nemá příliš výrazných tváří, jako měla kdysi. Do budoucna by si strana měla dát podle politologa pozor, kam vlastně chce směřovat, aby neskončila jako nyní ČSSD.

Na závěr padla otázka, jakým hlasem bude mluvit celý nový Evropský parlament, kam svou orientací nyní bude směřovat.

„Parlament bude roztříštěnější než doposud, je tam více různých stran, větší fragmentace. Strany tedy budou muset hledat více kompromisů a více naslouchat členským vládám. Více se budou projevovat také domácí boje. Aby strany posílily svou pozici, budou muset být jednání vedena optikou typu – abych to ustál i doma. To znamená, že by se strany neměly věnovat jen tématům řešeným v Evropském parlamentu, ale měly by více komunikovat ve svých domovských zemích a vybírat si témata, která zajímají jejich cílové skupiny,“ uvedl politolog.

OBRAZEM: Eurovolby 2019

Volby do Evropského parlamentu se konají jednou za pět let. Češi si tedy mohli vybrat své poslance již počtvrté od vstupu do EU. Kandidovalo celkem 39 stan i hnutí, kandidátky postavily všechny parlamentní strany. 

Nový Evropský parlament bude mimo jiné hlasovat o novém předsedovi Evropské komise. Kandidáti jednotlivých frakcí se představili před volbami, za frakci Alianci evropských konzervativců a reformistů se o tuto funkci chce ucházet Jan Zahradil z ODS.

Výsledky voleb komentoval politický reportér MF DNES Ondřej Leinert a politolog Jan Kubáček, který se specializuje mimo jiné na volební marketing a politickou komunikaci. Přednáší na různých odborných institucích a věnuje se také poradenství. Pravidelně také komentuje politické dění i pro zahraniční média. 

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Exsenátor Vladimír Dryml

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Najdete na iDNES.cz