Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Brána bez omítky, ne jelenímu plotu či čediči. Jak dopadla referenda

  16:05
Společně s volbami do Sněmovny se v pátek a v sobotu konala ve více než dvaceti městech a obcích České republiky místní referenda. Občané v nich rozhodovali například o budoucnosti nemocnice, stavbě logistického areálu, rozšíření těžby v lomu, o dopravních stavbách, požární zbrojnici, jelení oboře či podobě historické dominanty města.

Obyvatelé Jáchymova rozhodovali v referendu o prodeji městských pozemků pro výstavbu stezky v oblacích Skywalk na Klínovci. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Ne“ prodeji pozemků pro výstavbu Skywalku v těsném sousedství vrcholku Klínovce řekli v místním referendu voliči v Jáchymově na Karlovarsku. Svůj hlas hodilo do urny více než 54 procent oprávněných voličů, výsledek referenda, kdy se proti prodeji vyslovilo 601 obyvatel, je tak pro město závazný.

V Sušici na Klatovsku se uskutečnilo referendum o budoucnosti městské nemocnice. V jedenáctitisícovém městě přišlo k volebním urnám přes 54 procent voličů a ti chtějí, aby město aktivně podporovalo zdravotní péči v rozsahu, ve kterém byla Sušická nemocnice restartována na začátku roku 2020 včetně pořízení přístroje CT.

Na jihu Čech se konala hned čtyři referenda

V Jihočeském kraji se konala referenda hned na čtyřech místech, výsledky všech jsou závazné. Lidé rozhodli o provozu lomu, výstavbě obchvatu, vzhledu křižovatky a budoucnosti parku.

V obci Ševětín na Budějovicku lidé dali zelenou záměru společnosti Kámen a písek otevřít nové ložisko těžby na sousedním katastru obce Kolný spadajícím pod Lišov.

V Katovicích na Strakonicku se obyvatelé vyjadřovali k plánům na výstavbu obchvatu městyse a ukázalo se, že místní o obchvat stojí. 

Zelená brána v současné podobě (vlevo) a s omítkou

Dopravy se týkal i plebiscit v Dačicích na Jindřichohradecku, kde obyvatelé rozhodovali, zda chtějí projíždět na Palackého náměstí křižovatkou se semafory, nebo okružní křižovatkou. Voliči odevzdali 3 566 platných hlasů, z nichž 3 092 byly hlasy pro křižovatku se semafory.

Ve Slavonicích odpovídali obyvatelé na otázku, jestli upřednostňují jednorázovou náhradu šesti sakur novými hlohy před postupným vysazováním. Druhou otázkou bylo, zda má město upřednostnit zadání zpracování dokumentace etapovité obměny březové aleje v městském parku s cílem rychlejší celkové obnovy před ponecháním starých stromů v aleji za běžné údržby. Na obě otázky odpovědělo více z nich kladně.

Hlasovalo se také o oplocení lesa kvůli jelenům

Referendum o oplocení lesa u Zduchovic na Příbramsku kvůli chovu jelena evropského dopadlo v neprospěch zvířete. Hlasování se konalo také v Řevnici na Praze-západ, týkalo se zastavění bývalého průmyslového areálu. Lidé preferovali občanskou vybavenost nad výstavbou bytů.

V Blšanech u Loun v Ústeckém kraji voliči v referendu odmítli vybudování relaxační zóny. Ta měla vzniknout na městských pozemcích u zámeckého parku, kam majitel zámku bez souhlasu obce navezl hliněný val.

Lidé z Chuchelny na Semilsku v Libereckém kraji odmítli obnovení těžby čediče v blízkém lomu, který vlastní společnost Eurovia. Většina voličů se vyslovila pro to, aby obec podnikla kroky proti obnovení těžby.

Pardubická Zelená brána zůstane bez omítky

Pardubický magistrát má po letech konečně jasno. Obyvatelé v hlasování rozhodli, že historická Zelená brána zůstane v takové podobě, jakou ji znají téměř 110 let, tedy bez omítky. V referendu o Zelené bráně, kterého se zúčastnilo 48,4 procenta oprávněných voličů, se 72,5 procenta z nich vyslovilo pro zachování kamenného zdiva.

Obyvatelé Velkého Beranova na Jihlavsku odmítli stavbu logistického areálu společnosti Penny Market v katastru obce. Místní si hlasování zopakovali znovu po třech letech. Záměr firmy totiž odmítli již v roce 2018.

Zároveň se sněmovními volbami se konala referenda také v pěti jihomoravských obcích. Dá se říct, že obyvatelé svými hlasy odmítli jakékoli změny. Zámek s přilehlými budovami, parkem i veškerými pozemky a sklepy zůstane v majetku Bzence u Hodonína. Rozhodlo o tom 2 178 lidí. Pro to, aby budovu nadále spravovalo město, bylo 65,7 procenta z nich. Rozhodnutí je tedy platné a závazné.

V Blučině na Brněnsku se rozhodovalo o osudu plaveckého bazénu se sportovní halou. Lidé určili, že bazén s halou a přilehlými pozemky nechtějí dlouhodobě pronajmout, ani převádět vlastnické právo k nim cizímu subjektu. I to je závazné.

Rázné „ne“ řekli také obyvatelé Podolí u Brna masivní výstavbě v lokalitě Nad Paloukem. Zároveň obec zavázali, aby nečinila žádné kroky k pořízení nové územní studie pro lokalitu Nad Paloukem, která by umožnila intenzivnější výstavbu.

O budoucnosti hasičské zbrojnice v Jezeřanech-Maršovicích na Znojemsku rozhodovalo 321 voličů. Referendum tady vyvolal spor o to, zda má stavba, jejíž potřebnost v obci nikdo nezpochybňuje, vyrůst ve školním areálu. Referendum v obci s necelými 800 obyvatel ale dopadlo patem. Je sice platné, ale nikoliv závazné. Rozdíl mezi odpověďmi „ano“ a „ne“ totiž činí pouhé tři hlasy.

V Drnholci na Břeclavsku lidé v referendu odmítli, aby na katastrálním území jejich obce vyrostly větrné elektrárny. Výsledek je pro obec závazný.

V Tovačově na Přerovsku v Olomouckém kraji se nebude na pozemcích města rozšiřovat těžba štěrkopísku, rozhodli lidé v referendu, které je pro obec závazné. Výsledek hodlá radnice zohlednit v novém územním plánu, který připravuje.

Autor:

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

Na co zírá mašinfíra: Rozloučení s mochovskou lokálkou

  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

VIDEO: Letušky se svlékly na protest proti bankrotu aerolinek Alitalia

Desítky bývalých letušek ze zaniklých italských aerolinek Alitalia se v centru Říma svlékly na protest proti snižování...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Jurečka vzal svá slova zpět. Ustoupil od požadavku k stejnopohlavním sňatkům

Předseda lidovců Marian Jurečka v sobotu vzal své vyjádření ohledně sňatku stejnopohlavních párů zpět. „Rozhodně...

Konec postkomunistické éry, populismus je na ústupu, píše svět o volbách

Média na Západě vnímají volební porážku českého premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO jako bod zvratu a důkaz, že...

Anketa: zachovat, snížit, či zrušit? Opozičním stranám vadí slevy na jízdném

Premium Už přes tři roky využívají studenti a senioři státní slevu 75 procent na jízdenky ve veřejné dopravě. Dotace vydržela i...

Snaží se zviditelnit, řekl politolog k postoji Jurečky o manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...