iDNES.cz / Volby

  • Pátek 26. dubna 2019 Oto

Babišova VIP zóna. Je tu hezky, ale draho, říkají lidé v Průhonicích

  17:50aktualizováno  17:50
Říjnových komunálních voleb se ve středočeských Průhonicích zúčastní jen tři lokální uskupení. Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, který tu bydlí, ve městě nekandiduje. MF DNES zjišťovala, jak se žije sousedům předsedy vlády.

Do průhonické Sokolovny premiér Andrej Babiš svolává důležitá jednání (14. 9. 2018). | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Byl to pro nás obyčejný no name. Před vstupem do politiky jsme vůbec nevěděli, že tady nějaký pan Babiš bydlí,“ říká zhruba sedmdesátiletý muž z Průhonic, vzdálených šest kilometrů autem od Prahy.

Jak se žije v obci, kde bydlí současný ministerský předseda? Podílí se na jejím chodu? Často se totiž nechával slyšet, že až skončí ve vysoké politice, rád by se tady stal starostou.

Oslovený pětašedesátiletý muž zastřihuje živý plot na své zahradě nedaleko Babišovy Sokolovny – zařízení, do kterého si lidé mohou jít zacvičit, najíst se nebo se pobavit.

„Jo, vy se chcete ptát na pana Babiše? Tak k tomu já vám nic neřeknu,“ říká ihned. Pak se ale přece jen rozpovídá. „Když nebyl v politice, vůbec jsem ho tady nepotkával. Teď tu čas od času projde. Vídám ho, jak se tu baví s lidmi,“ líčí senior. Na otázku, co mu v obci, kde bydlí premiér, chybí, odpovídá: „Není tu kam si zajít na pivo. Taková ta normální restaurace pro normální lidi.“

Lukrativní adresa

Průhonice jsou už léta považovány za luxusní adresu v okolí Prahy. Vedle domků starousedlíků a zámku s nádherným parkem stojí honosná sídla včetně domu Andreje Babiše. Ten však není z ulice vidět přes vzrostlé stromy.

„Chodíme kolem a to víte, že nejradši bych to tam vykoukala, ale bohužel. Vidět nic není,“ svěřuje se reportérům MF DNES Petra Urbanová. Mladá maminka si v Průhonicích pochvaluje zejména bezpečnost. Také to, že je v obci školka, škola a zázemí pro děti. 

Volby 2018

„Co mi vadí, je, že tady není možnost, kam si jít zacvičit,“ říká. Přitom je tu Babišova Sokolovna – kromě restaurace i wellness a sportovní centrum. „To pro nás není,“ směje se v narážce, že třeba jednorázový vstup do fitness přijde na 500 korun.

A stejně jako staršímu muži ze zahrádky, i jí na Průhonicích vadí, že tu není možnost, kam si večer zajít do cenově přijatelné restaurace nebo na pivo.

„Paloma, která je na náměstí a patří Babišovi, ta je pro nás nedostupná,“ tvrdí další žena, kterou MF DNES v ulicích Průhonic oslovila. Obědové menu tam vyjde 1 390 korun za osobu. „Je to tady trochu VIP zóna, ale je pravda, že občas chodíme do Palomy do cukrárny. Dorty a zmrzlinu tam mají výborné,“ doplnila asi pětatřicátnice.

„Mně se tady strašně líbí. Jsem sice z Třeboně, ale sem občas jezdím do naší pobočky a vždycky je tu hezky,“ líčí „přespolní“ Hana Strusková. Když se jí reportéři MF DNES ptají na Babišovu politiku, úsměv jí trošku ztuhne. 

„Já mám na něj svůj názor, nevolila jsem ho. Na druhou stranu musím říct, že nedávno jsme se byli podívat tam u něj na Čapím hnízdě, a klobouk dolů, jak to tam vypadá – zvířata, vyžití pro děti... Vůbec nevím, co po něm chtějí ti, co ho kvůli tomu kritizují. Vždyť to slouží lidem na rozdíl od jiných zařízení,“ dodává ve chvíli, kdy už jí k zastávce přijíždí autobus. Babiš je v kauze Čapí hnízdo obviněn kvůli dotačnímu podvodu.

„Ale my tady ve své podstatě žádného pana Babiše ani nepotřebujeme. Nám se o všechno – kanalizaci, čističku nebo svody na dešťovku – postarala naše paní starostka Borovičková,“ líčí sedmdesátiletý muž. Hned však doplňuje, že se díky Babišovi on a jeho sousedé zbavili staré továrny za domy.

„Staví tady novou vilovou čtvrť, takže to pro nás určitě bude příjemnější,“ dodává muž, který se brání označení starousedlík. „Žiji tu pětadvacet let, ale považuji se jen za místního,“ upozorňuje.

Kdo to tu vlastně řídí

Byť někteří lidé z Průhonic naznačili, že život v obci řídí spíš Babiš, starostka Hana Borovičková ho jako politika nebere. „Já ho vnímám jako každého jiného občana a místního investora. U nás je vícero úspěšných lidí, takže to, že tu bydlí premiér, nijak zvlášť nevnímám,“ přiznává starostka.

Daně už ostatně podnikatelé také do obecních rozpočtů neplatí. Starostka však upozorňuje, že Babišovy firmy přispívají na rozvoj obce. „Ale to dělají všechny firmy, které tady chtějí stavět,“ upřesňuje Borovičková, která letos ve vedení obce končí.

Babišovo hnutí ANO v Průhonicích vůbec nekandiduje. „Já tam bydlím, takže mám střet zájmů, tak se mi to nezdá vhodné, abych tam stavěl kandidátku,“ vysvětlil MF DNES premiér.

O hlasy voličů se zde ucházejí jen tři uskupení: Nezávislí pro budoucnost Průhonic, Hole a Rozkoše, Průhonice občanům! a Průhonice pro život. Koho premiér volí, nechává zpravidla bez odpovědi.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

O europarlament zabojuje z Ústeckého kraje 58 lidí na 25 kandidátkách

Vlajky členských států před budovou Evropského parlamentu ve francouzském...

Osmapadesát lidí z Ústeckého kraje figuruje na kandidátních listinách 25 stran či hnutí pro květnové volby do...

ANO půjde do eurovoleb s číslem 30, ČSSD má sedmičku, ODS pětku

Poslanci Evropského parlamentu během hlasování o návrhu na zrušení střídání...

V pondělí dopoledne losovala Státní volební komise čísla, jimiž budou strany a politická hnutí označena ve volbách do...

Novým senátorem za Prahu 9 je David Smoljak, STAN bude mít největší klub

Nově zvolený senátor David Smoljak

Doplňovací volby do Senátu v Praze 9 vyhrál scenárista David Smoljak, který kandidoval za hnutí STAN. V druhém kole...

Najdete na iDNES.cz