Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Je příjemný, menší než čekáme, hodnotí lidé Pavla. Členství v KSČ nevadí

  20:04
K prvnímu kolu prezidentských voleb půjdou voliči v Česku za necelé dva měsíce a kandidát Petr Pavel si vyjel zajistit hlasy na Ostravsko. Na jeho debaty chodí jeho fanoušci, ale i ještě nerozhodnutí voliči, kteří si teprve vybírají a chtějí poznat co nejvíce kandidátů osobně. Členství Pavla v komunistické straně není pro drtivou většinu lidí rozhodujícím tématem.
Prezidentský kandidát Petr Pavel při návštěvě Dolu Staříč v Moravskoslezském...

Prezidentský kandidát Petr Pavel při návštěvě Dolu Staříč v Moravskoslezském kraji (24. listopadu 2022) | foto: Darek Štalmach, MF DNES

„Působil na mě velmi příjemně, ale nemá pro to cit v rukou, trochu tu kuličku při vážení zdeformoval,“ smála se po setkání s generálem Petrem Pavlem manažerka výroby ve firmě na výrobu medových dezertů Marlenka, kam prezidentský kandidát zavítal za podporovatelem jeho kampaně – arménským majitelem podniku Gevorgem Avetisjanem. Nevadilo to, kakaová kulička, které firma vyrábí, se totiž musí při kontrole stejně rozpůlit, aby byla vidět konzistence krému.

Pavel přijel do Moravskoslezského kraje za posledních pár měsíců už poněkolikáté. Program se v ničem nelišil od výjezdů jiných politiků. Návštěva továrny, beseda s občany, povídání s důchodci. Že by ale svými cestami, případně celou kampaní, mířil na voliče svého pravděpodobně největšího soupeře v prezidentské volbě, Andreje Babiše, Pavel odmítá.

„Necílím proti nikomu, cílím za sebe. Chci se dozvědět, jak se v jednotlivých regionech žije, jaké jsou v nich problémy, abych o nich věděl, když se o tom bavím třeba s jinými politiky, případně jakým směrem by se dané řešení mělo ubírat,“ reagoval prezidentský kandidát na dotaz ke směřování kampaně. „Jezdím sem moc rád, protože je to kraj razovity a člověk tu má velmi rychle zpětnou vazbu. Ta přímočarost mi je příjemná,“ dodal.

„Mluvil hezky, rozumně“

Té se mu dostalo ve středeční debatě s občany v kulturním centru v Porubě. „Zaujal mě, mluvil hezky, rozumně, líbilo se mi, co říkal. Ještě nejsem rozhodnutá, koho budu volit, mám jiného favorita, ale asi ho po tomhle ještě zvážím,“ hodnotila opatrně paní Martina.

Asi čtyři stovky lidí všech generací obsadily většinu míst v sále. Smíchem reagovali na jeho vzpomínání na studentská léta v Opavě a vojenské historky z Prostějova. Potleskem pak zase na jeho názory na zahraniční politiku, generálské zkušenosti nebo jeho vizi vykonávání prezidentské funkce.

Národní prezidentská debata nebude. Nova odmítla nabídku ČT, mají jiné vize

Největší zklamání v publiku se dostavilo, když dal Pavel na konci debaty jen obecnou odpověď na otázku, jestli je lepší pivo Radegast 10, nebo 12. Otázka na minulost v komunistické straně nepadla.

Část přítomných pak utvořila dlouhou řadu, aby se s Pavlem osobně pozdravila a získala třeba společnou fotku. Mezi nimi byli i manželé Němcovi. „Já jsem jeho velká fanynka,“ přiznává usměvavá blondýnka ve středních letech. „Jsme už na jeho několikátém setkání. Líbily se mi ty historky, co tady zažil a taky jak hezky mluvil o spojování národa,“ dodala. Její muž doplnil, že mu imponují Pavlovy zkušenosti a to, že je uznávanou osobností i v zahraničí.

Transparentní účet Pavel Petr

500,00 Kč
11. 12. 2022
Pešík, Jiří - Dar NA KAMPAŇ GENERÁLA PAVLA
1 000,00 Kč
11. 12. 2022
KOCOUREK JAN
7 300,00 Kč
10. 12. 2022
Javaher Troy Kurosh - Win!
2 000,00 Kč
10. 12. 2022
Vopršal Michal
1 000,00 Kč
10. 12. 2022
Sýkora Filip - Dar na kampan generala Pavla
Zobrazit více
- 757 574,00 Kč
11. 12. 2022
- 2 343,64 Kč
10. 12. 2022
Nákup: MailChimp, 17709880633, US, dne 9.12.2022, částka 93.92 EUR
- 74 842,00 Kč
10. 12. 2022
- 50 000,00 Kč
10. 12. 2022
- 10 000,00 Kč
10. 12. 2022
Zobrazit více

Jak bylo zmíněno, ne všichni, kteří se na debatu přišli podívat, budou Pavla v prvním kole volit. Někteří si ho přišli jen poslechnout a k rozhodnutí mají ještě daleko. Pro některé je však už teď náhradní variantou do druhého kola. „Já budu volit Pavla Fischera, ten je pro mě jednička. Ale on se tam asi nedostane, protože náš národ je stádo. Takže počítám, že ve druhém kole budeme vybírat mezi Babišem a Pavlem, a budu volit pana generála,“ svěřil se důchodce Jiří Slíva.

„Furt na něj to členství v KSČ vytahují“

„V prvním kole nechci volit nikoho s rudou minulostí. Ale ta otázka na jeho minulost v komunistické straně mi nechyběla, však on to přiznal, že do ní vstoupil kvůli kariéře, tak co se v tom dál vrtat,“ hodnotil Slíva. „To byla tehdy často nutnost, abyste se dostal někam do světa. Mě zajímá, jak funguje teď. Mí rodiče byli tehdy živnostníci a stejně ho budu volit,“ přidal se k diskuzi jeho kamarád Karel.

O den později na debatě přímo se seniory v hotelu Brioni ve Stodolní ulici už se Pavlovo členství v komunistické straně probíralo. „Nelíbí se mi, jak to na něj na každém mítinku vytahují, takové kostlivce ze skříně. Předtím se museli všichni přizpůsobit, nebylo to tehdy jednoduché, nejde všechny házet do jednoho pytle,“ zlobila se jedna ze seniorek, které přijely z Palkovic.

Debata prezidentského kandidáta Petra Pavla s občany v kulturním centru Poklad v Ostravě-Porubě (23. listopadu 2022)

Pavel tvrdí, že občané se ho na to při osobních setkáních neptají. „Mnoho lidí mi dokonce říkalo, ať už o tom nemluvím, že je to nezajímá, protože už je to dávno a oni hodnotí, co jsem dělal zbytek života. Já to ale nikdy neskrýval a snažím se o tom mluvit otevřeně, některé lidi zajímá, jak to bylo,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz.

„Já jsem naopak rád, že tady ta otázka padla a pan generál byl ochotný odpovědět, byl upřímný. Já ho budu volit,“ říká mladý Honza, který se nebál označení debaty pro seniory a přišel na ni i se svým kamarádem. „Přizná to na plnou hubu, ne jako pan Babiš, který kolem toho mlží. Já si myslím, že vzhledem k tomu, jak vysokou pozici pan generál v NATO zastával, je určitě dobře bezpečnostně prověřený,“ dodává student Dominik.

Pavel se ohradil proti nařčení spolužáka z dob komunismu. Jiní generála hájí

Voliče a voličky zajímají zejména Pavlovy vojenské a diplomatické znalosti, které v nejisté době vítají. „Já už nevím, co si mám o té Ukrajině myslet. Ale on je chytrý dost, mohli by ho lidi zvolit tím prezidentem,“ říká s potutelným úsměvem seniorka Marie.

Vyhrocené mítinky s pískajícími odpůrci, kterým musí čelit Andrej Babiš, prý Pavel ve své kampani nezažívá. „Fyzicky jsem se nesetkal s žádnými urážkami nebo pokusem o nějaké násilí. Zatím to bylo většinou tak, že lidé, co měli jiný názor, si o něm přišli popovídat. Většina internetových hrdinů nemá dost odvahy, aby se vám postavila tváří v tvář,“ míní generál.

„Je menší, než jsem si ho představoval“

Návštěvu ostravského regionu zakončil Pavel ve čtvrtek po poledni v Dole Staříč, kde ho doprovázelo více novinářů než zaměstnanců. Důl je už několik let uzavřen, na šachtě působí už jen pár desítek lidí, kteří se podílí na postupném útlumu.

Situaci na šachtě odpovídal i počet horníků, kteří se na návštěvu prezidentského kandidáta přišli podívat. Setkání se uskutečnilo před vrátnicí, s někdejším generálem si přišla popovídat asi jen desítka havířů z čtyřiceti, kteří byli ten den v práci.

Prezidentský kandidát Petr Pavel při návštěvě Dolu Staříč v Moravskoslezském kraji mluvil i s několika zbylými havíři. (24. listopadu 2022)

„Ale jo, je příjemný, mluví rozumně, ale já už mám vybranou svou prezidentku. Přišel jsem, protože jsem byl zvědavý, jaký bude, a je v pohodě,“ zhodnotil jeden z havířů své první dojmy z Pavla.

Žádost prezidentského kandidáta o možnost podívat se k těžní kleci a jámě, která na Staříči dosahuje hloubky přes 1 150 metrů, ale byla zamítnuta. „Na jámu se nemůžeme podívat, už je zamčeno, je po šichtě,“ odmítl, s jistou dávkou nostalgie v hlase, závodní Dolu Paskov, jak se šachta ve Staříči oficiálně jmenuje.

„Je menší, než jsem si ho představoval,“ přiznal další z horníků Pavel Mičulka. „Teprve si vybírám, o tom, koho budu volit, ještě nemám jasno. Rád bych viděl všechny kandidáty. Jeho komunistická minulost by asi chtěla ještě rozebrat, chtěl bych o tom víc vědět, uvidíme,“ doplnil.

22. listopadu 2022

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu 9. března

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

OBRAZEM: Na Hrad metrem i na motorce. A přemíra upřímných úsměvů

Volební místnosti se otevřou již v pátek odpoledne a v sobotu se lidé dozví dvojici kandidátů, která postoupí do...

Babišovci pijí „turka“, Pavlovci jsou ateisté a Nerudovci umí anglicky

Pití kávy „turka“, používání chytrých hodinek nebo sledování historických pořadů v televizi. I taková specifika mají...

KOMENTÁŘ: Konec antikomunismu v Čechách? V čele státu bude někdejší člen KSČ

Premium Ze tří prezidentských kandidátů s někdejším členstvím v KSČ voliči dva z nich poslali do finále, s obrovským náskokem...

ANALÝZA: Poslední dva týdny souboje mezi Babišem a Pavlem rozdělily Česko

Premium Byla to bouřlivá kampaň, která skončila předčasně. Nemocí, strachem o život a lživým oznámením o údajném předčasném...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...