Pavel: Babiš je populista, maluje vzdušné zámky. To dobrý lídr nedělá

  • 535
V pokračování série předvolebních Rozstřelů zavítal do studia generál Petr Pavel. „Své šance vidím jako rozumně dobré,“ reagoval na výsledky posledních volebních průzkumů, ve kterých mírně oslabil proti Andreji Babišovi. Toho označil za populistu, který maluje lidem vzdušné zámky, dobrý lídr by však měl podle Pavla říkat lidem reálné plány.

„Šel jsem naproti poptávce a náladám ve společnosti, které jsem cítil,“ odpověděl Petr Pavel na otázku moderátora Vladimíra Vokála, proč kandiduje na post hlavy státu. „Nabízím celoživotní službu této zemi, zkušenosti tuzemské i zahraniční s řešením krizí i s jednáními s politiky. Jsem přesvědčen, že zrovna v této době mám zemi co nabídnout,“ míní Pavel.

Jako první by Pavel na Hradě udělal pořádek v prezidentské kanceláři, včetně personální obměny. „Z lobbistického centra, které nyní slouží zájmům prezidentových přátel a nejbližších spolupracovníků, bych udělal profesionální státní úřad, který by byl k lidem otevřený přívětivý,“ řekl v Rozstřelu.

Koho budete volit?

celkem hlasů: 1456
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 12. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

Pavel se vymezil vůči svému protivníkovi v prezidentské volbě expremiéru Andreji Babišovi, kterého označil za asi největšího populistu v České republice.

„Jde o přístup, říkat lidem jen to, co se jim hezky poslouchá, dávat jim pěkná hesla a cukrátka v podobě přídavků a příspěvků. Já vím, že lidé moc nechtějí slyšet o problémech, ale dobrý lídr by se měl oprostit od toho, aby jim maloval vzdušné zámky, měl by jim představit reálné plány, které se dají splnit,“ řekl.

Nikdo z jeho protikandidátů by podle něj neměl být vyzýván k tomu, aby z boje o Hrad odstoupil a podpořil místo toho někoho z favoritů, jako jsou vyzýváni senátoři Marek Hilšera nebo Pavel Fischer.

Pavel: Vadil by mi trestně stíhaný premiér

Jmenování Babiše premiérem by šlo Pavlovi jako prezidentovi proti srsti. „Já mám problém s tím vůbec uvažovat o trestně stíhané osobě, protože reputační riziko v případě pravomocného odsouzení je příliš velké a myslím si, že by to výrazně poškodilo Českou republiku ve světě,“ prohlásil v Rozstřelu.

Problém by měl i s tím, kdyby měl premiérem jmenovat lídra SPD. „Já bych se snažil, abych Tomia Okamuru jmenovat premiérem nemusel,“ prohlásil Pavel. „Představuje extrémní část politického spektra, já bych jako prezident určitě vyjádřil svůj názor a poukazoval bych na to, v čem jsou jeho názory škodlivé pro zájmy České republiky,“ dovysvětlil svůj postoj na otázku.

Pavel by jako prezident vrátil ústavní „dělbu práce“, rýpl si do Babišovy odvahy

Kdyby nastala situace, že by příští parlamentní volby vyhrála nynější opozice hnutí ANO a SPD a měli většinu na sestavení vlády, Pavel uvedl, že z jeho pohledu by měl prezident dvě varianty. „Snažil bych se hledat jiné cesty, ale zároveň říkám, že prezident nemůže jít v principu proti ústavě a vůli občanů. V takovém případě by musel takového premiéra jmenovat, nebo sám rezignovat,“ míní.

„Levicově orientován jsem nikdy nebyl“

Podle svých dřívějších prohlášení by však Pavel chtěl v roli prezidenta komunikovat s premiérem, ať by jím byl kdokoli. „Ať už bude na funkci prezidenta a premiéra kdokoli, tak by měli spolu určitě komunikovat, protože oba jsou tam proto, aby prosazovali zájem státu a občanů a ne svůj,“ uvedl.

Pavel tvrdí, že se nechce nijak škatulkovat napravo ani nalevo ani jako antiBabiš. „Nejsem antiněkdo, jsem spíš proPavel,“ zopakoval v Rozstřelu s tím, že kdyby musel, tak by se charakterizoval jako „spíše mírně pravý střed“.

I když byl členem komunistické strany, nebyl dle svých slov nikdy levicově orientován. „Já jsem tehdy vůbec neuvažoval v kategorii ideologií, já jsem to bral jako součást prostředí, ve kterém jsme žili, a práce, kterou jsem dělal,“ vysvětloval v Rozstřelu ke své předrevoluční minulosti.

Je příjemný, menší než čekáme, hodnotí lidé Pavla. Členství v KSČ nevadí

S činností vlády Petra Fialy není jimi podpořený kandidát na prezidenta Pavel naprosto spokojený, spoustu věcí by podle něj mohla dělat daleko lépe, zejména co se týče komunikace. „I když jsem rád, že ji máme, protože ji považuji obecně za lepší než tu minulou,“ uvedl zároveň.

Podle svých dřívějších prohlášení by chtěl Pavel v roli prezidenta komunikovat s premiérem, ať by jím byl kdokoli. Zdůraznil, že na této úrovni nemůže být jednání o osobních sympatiích. „Ať už bude na funkci prezidenta a premiéra kdokoli, tak by měli spolu určitě komunikovat, protože oba jsou tam proto, aby prosazovali zájem státu a občanů a ne svůj,“ uzavřel.

Prezidentský Rozstřel

  • V sérii předvolebních Rozstřelů postupně vyzpovídáme šest prezidentských kandidátů, kteří se podle volebních průzkumů těší největší voličské podpoře.
  • Do studia už zavítali Josef Středula, Marek Hilšer, Pavel Fischer a nyní i Petr Pavel.

Prezident může podle dřívějších prohlášení Pavla přispět ke zklidnění nálad ve společnosti minimálně tím, že bude pravidelně informovat o tom, co se děje a co by se mělo dít. Mezi možnostmi prezidenta vidí také navrhovat vládě nebo do veřejné diskuse způsoby řešení některých situací.

Upozorňovat může i na témata, která jsou pro politické strany bolestivá, protože by mohla znamenat ztrátu voličské podpory. Například debatu o úpravě daňového systému ve vztahu k důchodové reformě nebo debatu o systému vzdělávání.


Výsledky pro vaši obec

Video