Zeman automaticky postupuje, přijďte až za dva týdny, hlásá lživá zpráva

  12:25aktualizováno  12:56
Chcete volit Miloše Zemana? Tak můžete zůstat doma a přijít až za dva týdny, píše se ve lživé zprávě, která se šíří po internetu, ale i ve formě letáku. Stávající hlava státu podle ní postupuje do druhého kola automaticky, což není pravda. Ministerstvo vnitra varuje, že šíření zprávy může být hodnoceno jako trestný čin maření průběhu voleb, za nějž hrozí až tři roky vězení.

Šíření tohoto vzkazu, bez objasnění, že jde o lež, může být dle policie považováno za maření voleb. | foto: Facebook

Je to samozřejmě nesmysl. Ústava úřadujícímu prezidentovi žádnou takovou výhodu nedává. Do případného druhého kola postupují dva kandidáti, kteří získají v prvním kole nejvyšší podíl hlasů. A to navíc pouze v případě, že ani jeden z nich nezíská přízeň více než poloviny voličů.

Zmíněné falešné zprávy mohou vypadat nějak takhle:

Někteří lidé na sociálních sítích šíří falešnou zprávu, že voliči Miloše Zemana...

K situaci se už vyjádřilo i ministerstvo vnitra, které samozřejmě vyvrátilo, že by byly informace obsažené v těchto výzvách pravdivé. Pro uživatele, kteří falešné zprávy sdílejí, by to podle ministerstva navíc mohlo mít i nepříjemné následky.

„Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Nepravdivé letáky a vzkazy se po internetu bleskově šíří. Nutno však dodat, že v řadě případů jsou vnímány jako volební humor, neděje se tak ve snaze záměrně mařit prezidentskou volbu. 

Lživý leták, který má odradit příznivce Miloše Zemana od příchodu k volebním urnám dnes a zítra, prověřuje například ostravská policie. Tvrzení se objevilo ve schránkách v jedné ulici městské části Zábřeh. Policie žádá lidi, kteří našli ve schránce uvedený leták, aby se jim ozvali.

Aktivita těchto „vtipálků“ neunikla ani pozornosti Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Zemana, který se proti ní ohradil na svém twitterovém profilu. 

11.ledna 2018 v 18:29, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 11:31

Lživý leták, který se objevil ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Vyzývám protikandidáty, aby se od této hnusné praktiky distancovali! https://t.co/QuD6qE41X7

Nutno dodat, že leták, který sdílel Ovčáček, je dvojnásobně rafinovaný. Kromě nepravdivé informace o automatickém postupu prezidenta Zemana do druhého kola totiž špatně uvádí i datum, kdy se má druhé kolo odehrát. Voliči v případném druhém kole nepůjdou k volebním urnám 25. a 26. ledna, nýbrž o den později 26. a 27. ledna.

Reakce protikandidátů a trestní oznámení

Ovčáček vyzval Zemanovy protikandidáty, aby se od „této hnusné praktiky“ distancovali. Ovčáčkovu výzvu už přijal Mirek Topolánek. Nicméně nejspíš ne tak, jak si mluvčí představoval.

„Distancuji se od toho. Na rozdíl od Miloše Zemana se nedomnívám, že citovaná třetina obyvatel je slabá duchem, že každý 7. občan je debilní, dementní nebo alkoholik a že zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt,“ uvedl s odkazem na očividnou nepravdivost sdílených informací. 

Drahoš dle ČTK poznamenal, že bojuje čestně a s podobnými praktikami nemá nic společného. „Ostatně jak nedávno řekl sám Miloš Zeman, neměli bychom podceňovat inteligenci českých voličů,“ připomněl vyjádření Zemana, ve kterém současný prezident reagoval na varování před neovlivňováním voleb ze zahraničí nebo před dezinformacemi.

ČTK dodává, že ve čtvrtek večer podala trestní oznámení kvůli letákům bývalá místopředsedkyně moravskoslezské organizace Strany práv občanů Ludmila Večerková. Osobně leták nedostala. Policii kontaktovala na základě informací, které získala od známých. „Je to hrozné. V tuto chvíli je jedno, jestli se jedná o Miloše Zemana nebo jiného kandidáta. Taková zpráva spoustu lidí ovlivní. Hlavně starší. Mohou si myslet, že leták je pravdivý. Je to nefér boj,“ řekla 

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Volby do europarlamentu u studentů vyhráli Piráti, ANO propadlo

Ve studentských volbách do Evropského parlamentu mohli hlasovat žáci starší 15...

Studenti středních škol si v minulých dnech nanečisto vyzkoušeli hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. Do...

Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně, slibuje voličům Babišovo ANO

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně před...

Chceme sami rozhodovat, kdo v naší zemi bude žít a pracovat, řekl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při startu...

I tyto volby jsou průzkumem popularity vládních stran, řekl Zahradil

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Ze srazu absolventů pražského gymnázia Jana Keplera zamířil do volebního štábu ODS na očekávání volebních výsledků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz