„Výsledky poukazují mimo jiné na to, že Piráti na tom teď nejsou dobře. Ani nejde o to, že měl podporu této strany, ale spíše, že jeho styl politiky neustálého stavění se do role morálních vzorů není úplně v kurzu,“ řekl k vyřazení Marka Hilšera politolog z CEVRO Institutu Ladislav Mrklas.
Miroslavu Bártovi v jeho zvolení dozajista pomohla podpora kandidátky ODS Evy Zažímalové, která skončila v prvním kole třetí se ziskem 23 procent.
Ve zbylých dvou obvodech porazili kandidáti vládních stran své rivaly z hnutí ANO, a to poměrně výrazně. „Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby ANO získalo v Praze senátora,“ uvedl Mrklas.
V Praze 4 obhájil svůj mandát Jiří Drahoš (STAN), který se ziskem 74,26 procenta porazila Josefa Svobodu, který měl podporu hnutí ANO. Souboj zde ale byl de facto rozhodnutý už po prvním kole, kdy Drahoš nezískal nadpoloviční většinu hlasů jen o pár jednotek procent.
Ve volebním obvodu zahrnující Prahu 8, 18 nebo třeba Čakovice se proti sobě utkali komunální politici. Zvítězit zde se ziskem 67,48 procenta hlasů se nakonec podařilo Vladimíře Ludkové z ODS, místostarostce Prahy 8 pro sociální oblast. Porazila tak starostu Letňan Zdeňka Kučeru, který šel do voleb v barvách ANO.
Překvapivě se hlavní město nikterak nevymykalo v případě volební účasti, která byla tradičně u druhého kola senátních voleb velmi nízká. Byť například v Praze 8 byla přes 20 procent a překonala tak průměrnou účast 17,54 procenta, v Praze 2 dosáhla pouhých 15 procent.
„Je to poměrně zajímavý signál. Praha 2 je v případě voleb jednou z nejelitnějších městských částí a navíc zde kandidovaly zajímavé osobnosti. Svědčí to asi o tom, že nakonec byla ta kampaň tak tvrdá, že to lidi spíš naštvalo, než že by je motivovala,“ hodnotí Mrklas.
V posledním volebním obvodu v Praze 12 zvítězil už v prvním kole Pavel Fischer se ziskem 53,6 procenta hlasů. Druhý za ním skončil bývalý poslanec podporovaný hnutím ANO a Motoristy Boris Šťastný, kterému dalo hlas 26,3 procenta voličů.