ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: KRNAP

Oboru s jelenem nechceme, rozhodli ve Zduchovicích v referendu

  • 0
Referendum o oplocení lesa u Zduchovic na Příbramsku kvůli chovu jelena evropského dopadlo v neprospěch jelena. Souběžně s volbami do Sněmovny hlasovali lidé v referendu také v Řevnici na Praze-západ ohledně zastavění bývalého průmyslového areálu. Lidé preferovali občanskou vybavenost nad výstavbou bytů.

Ve Zduchovicích na Příbramsku lidé rozhodovali o vzniku obory, kterou plánovali majitelé soukromého pozemku oplotit a chovat v ní jelena evropského. 

Vybudování plotu však kritizovali někteří tamní občané, kteří se obávali, že by se jim pak mimo jiné zkomplikovala cesta na oblíbenou vyhlídku Na Altánku, ze které se nabízí malebný pohled na „podkovu“ řeky Vltavy.

Zastupitelé obce se ve věci nemohli shodnout a tak vyhlásili referendum. V něm v pátek a dnes obyvatelé rozhodli, že záměr oplocené obory, přes kterou vede místní komunikace, nepodpoří. Proti záměru bylo 119 občanů obce, pro pouze 60. 

„Výsledek je závazný pro zastupitelstvo, které nyní ohrazení obory v územním plánu zamítne. Tím pádem padá i celý plán majitele pozemku, který tu chtěl chovat jeleny,“ řekl MF DNES starosta Zduchovic Petr Švagr.

Podle něj by se obyvatelé na oblíbenou vyhlídku i po oplocení obory dostali jinou cestou. 

„Lidem se ale nelíbilo zabrání kusu přírody v okolí naší obce. A také to, že oborou prochází obecní cesta, která by pak byla nepřístupná. Vlastník by si navíc mohl vymoci právo, že v době říje, kladení mláďat a odstřelu by do obory nemohli lidé vůbec vstupovat,“ dodal starosta Švagr.

Hlasování proti bytové zástavbě

Ve Středočeském kraji současně probíhalo referendum také v Řevnici u Prahy. Obyvatelé Řevnic rozhodovali, zda má zastupitelstvo města schválit územní plán v podobě, která v lokalitě bývalé betonárny Eurovie neumožní výstavbu bytových a rodinných domů. Místní by preferovali využití plochy pro stavbu školy, sportoviště, nebo jiného kulturního zařízení.

Vyhlášení výsledků se v tomto případě protáhlo až do nedělního rána. Z celkových 1 221 platných hlasů se pro občanskou vybavenost přiklonilo 952 lidí. Jelikož se jedná o nadpoloviční většinu, je rozhodnutí pro zastupitelstvo závazné. Proti, a tedy na podporu výstavby bytů, hlasovalo 222 lidí.

Referendum se o tomto tématu přitom v Řevnicích koná už podruhé, protože minulé hlasování, které vyhlásila tamní radnice, soud zneplatnil. 

„Už roce 2018 jsme zorganizovali petici proti masívní zástavbě. Tu však zástupci města nevyslyšeli, a tak jsme byli nucení organizovat referendum o výstavbě,“ vysvětlil přípravný výbor řevnického referenda zastoupený Olgou Tomkovou, Milanem Tomkem a Martinem Sudkem.
Radnice však občanské referendum zamítla a vyhlásila loni městské referendum. Většina hlasujících se tehdy vyslovila proti budoucí výstavbě v lokalitě bývalé betonárky.

Krajský soud však výsledek referenda zrušil s odůvodněním, že otázka týkající se výstavby v daném území se podstatně lišila od té, kterou navrhli občané a necílila k odpovědi, zda v lokalitě povolit stavbu bytových a rodinných domů. Vedení města považovalo dnes skončené referendum za zbytečné.

„Už začátkem září se totiž konalo veřejné projednání úpravy územního plánu města. Na základě námitek a připomínek jsme v územním plánu provedli změny, přičemž v areálu betonárny nebyla povolena výstavba bytových a rodinných domů. Proto považuji toto referendum za nadbytečné,“ řekl MF DNES starosta Řevnic Smrčka (ANO).
S tím však nesouhlasí iniciátoři referenda. „Podle nového návrhu územního plánu by sice v Eurovii nemohli investoři vybudovat bytové domy, ale třeba velkokapacitní prodejní plochy či služební byty už ano,“ sdělili zastánci referenda

,