Všichni, kteří se úterní schůzky zúčastnili, tedy včetně představitelů jednotlivých uskupení uvnitř koaličního SPOLU, po tříhodinovém jednání předstoupili před novináře společně. Přitom po předchozích schůzkách přicházeli – mnohdy zjevně rozladěni – zástupci každé z jednajících stran zvlášť.
„Finální dohoda zatím není na stole, ale dnes jsme se výrazně posunuli. A řadu dříve konfliktních bodů jsme vyřešili kompromisem,“ oznámil lídr SPOLU Jan Skopeček (ODS).
Krajské a senátní volby 2024 |
Podobně jako po předchozích schůzkách opět nechtěl blíže uvést, čeho se domluvené kompromisy týkají. Pouze zopakoval, že zmínky o jeho ambicích stát se hejtmanem jsou především předmětem spekulací v médiích a na sociálních sítích.
„Už jsem řekl, že role hejtmana není to, co by mělo být překážkou pro to, abychom se se STAN domluvili. Moje ambice ve vztahu k postu hejtmana opravdu není brzdou,“ řekl Skopeček.
30. září 2024 |
O posunu ve vyjasňování pozic hovořila také volební lídryně STAN a stávající středočeská hejtmanka Petra Pecková. „Schůzka byla konstruktivní. Domluvili jsme se na základních parametrech, setkáme se ještě ve čtvrtek. To už budeme jednat o konkrétních postech v radě,“ konstatovala hejtmanka.
„Platí, že bychom měli mít hejtmana a čtyři radní, SPOLU jsme nabídli šest míst v krajské radě,“ zopakovala Pecková a dodala, že s kolegy ze STAN nově předložila SPOLU ještě další nabídku: „Jde o krajské výbory, kterých máme šest. Namísto původní parity, tedy tři pro nás a tři pro SPOLU, jsme se rozhodli, že obsadíme předsedy pouze dva.“
Příští čtyři roky v nejistotě?
Zda už tento „ústupek“ postačí k dohodě, bude nejspíš předmětem avizované čtvrteční schůzky. „Myslím, že to ještě nějakou dobu bude takto dramaticky pokračovat, protože mezilidské vztahy mezi koaličními partnery zjevně nejsou ideální. Když posloucháte výrazy obou stran, tak jsou poměrně ostré,“ domnívá se politolog Lukáš Jelínek a dodává: „I proto je otázkou, jak dlouho případná nová koalice vydrží.“
Naposledy spolu STAN a SPOLU jednali minulý čtvrtek. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, poté oznámilo, že odchází do opozice. Na rozdíl od prvních dnů po volbách by už tak nemělo dojít k námluvám mezi SPOLU a ANO.
Pravděpodobná spoluvláda STAN a SPOLU by měla v zastupitelstvu nejtěsnější většinu jednoho hlasu. „Budeme se snažit, abychom pro jednotlivé projednávané body měli shodu nejen v koalici, ale probereme je dopředu i s opozicí,“ shodli se po úterním vyjednávání Pecková a Skopeček.
Podle Jelínka ovšem nikde není psáno, že vzniklá koalice úspěšně dokončí celý čtyřletý mandát. „V minulosti už v kraji ke změnám během volebního období došlo. Střední Čechy jsou výrazně paralyzovány tím, že na rozdíl od jiných krajů si tu STAN s ANO nemohou ‚přijít na jméno‘ a odmítají spolu jednat a vládnout. Z toho pak těží SPOLU, které ví, že je jediné uskupení, které si může diktovat podmínky,“ upozorňuje Jelínek.
Fraška v přímém přenosu, míní politologO co jde uskupení SPOLU, proč ještě není dohoda o nové koalici a může vůbec křehká většina STAN a SPOLU ve Středočeském kraji fungovat celé čtyři roky? Na to pro MF DNES odpovídá politolog Lukáš Jelínek. Jak vnímáte z pohledu voliče dohadování středočeské koalice, třebaže to ještě není tak dlouhé, jako tomu bylo po volbách v roce 2016? STAN se SPOLU by podle posledního vývoje mohl utvořit koalici s křehkou většinou jednoho křesla (33 z 65). Mohlo by to následující čtyři roky fungovat? Chápu správně, že pokud bude koalici na zasedání zastupitelstva chybět jediný člen a zároveň přijdou všichni zastupitelé z opozice, tak na daném jednání koalice už nic neprohlasuje? To může být největší problém, vždyť během těch čtyř let může být občas někdo nemocný nebo být na pracovní cestě… |