iDNES.cz / Volby

  • Pondělí 20. května 2019 Zbyšek

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

  14:16aktualizováno  14:16
Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou největších městech - Praze i Brně - bude zřejmě vedení města bez hnutí ANO, které s výjimkou Prahy uspělo ve velkých městech. V Brně, kde hnutí Andreje Babiše vyhrálo, se ho ostatním podařilo vyšachovat a premiér mluvil o „megapodrazu“.

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský na tiskové konferenci po prvním kole vyjednávání o možné koalici na pražském magistrátu | foto: ČTK

Expertní týmy Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu, které zahrnují TOP 09, STAN a KDU-ČSL, v pondělí dokončily první kolo jednání o možné koalici, které se týkalo programových otázek. 

Zaseknout se mohou spíš na otázce primátora. Piráti dali partnerům nabídku, že budou mít v jedenáctičlenné radě po čtyřech místech včetně náměstků a Piráti by obsadili dvě místa a měli by primátora, přičemž jejich kandidátem na tento post je Zdeněk Hřib. Volby v hlavní městě těsně vyhrála ODS, ale mohla by skončit v opozici, stejně jako ANO.

Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský poukázal na to, že on dostal nejvíc osobních preferenčních hlasů a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil zase na to, že město by měl vést někdo, kdo má více zkušeností než Hřib. Kromě toho v anketě, kterou si udělala TOP 09, nejvíce příznivců odpovědělo, že by si přáli spíše spolupráci s ODS.

V Brně vše původně směřovalo ke koalici pod vedením ANO, ale pak si ODS řekla, že radši uzavře koalici s lidovci, ČSSD a Piráty. Primátora Petra Vokřála tak nejspíš vystřídá Markéta Vaňková z ODS. „Máme za to, že jsme se domluvili na variantě, která je nejlepší pro Brno a která respektuje celostátní směřování ODS,“ vysvětlovala obrat v jednání Vaňková.

Ostravu stejně jako v minulém volebním období povede koalice vítězného ANO s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Primátorem zůstane Tomáš Macura

V Karlových Varech vznikla v pondělí koalice ve volbách vítězného ANO s Karlovaráky a ODS, která bude mít v zastupitelstvu pohodlnou většinu 23 hlasů z 35 členech. Primátorkou bude Andrea Pfeffer Ferklová z ANO.

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného...

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného hnutí ANO při podpisu koaliční smlouvy.

Možný kandidát občanských demokratů na šéfa Senátu Jaroslav Kubera skončil po 24 letech v čele Teplic, kde jeho ODS bude spolupracovat také s hnutím ANO a budou mít nejtěsnější většinu 14 mandátů z 27 v zastupitelstvu.   

Spor o Valentu ve Zlíně, o SPD v koalici v Kladně

Pozoruhodné situace při skládání koalice nastaly ve Zlíně a v Kladně. Ve Zlíně se tamní ředitel Městského divadla trojka kandidátky STAN Petr Michálek vzepřel tomu, že by měl podporovat koalice svého hnutí s ANO a sdružení Rozhýbejme Zlín kvůli majiteli hazardního kolosy Synot Ivo Valentovi.

Nešel jsem do politiky proto, abych v ní podporoval krále hazardu, člověka pravomocně odsouzeného za korupci a majitele stoky jménem Parlamentní listy,“ glosoval to Michálek v narážce na Valentu.

„Byl to sám Michálek, který po Nadaci SYNOT opakovaně požadoval prostředky pro Městské divadlo ve Zlíně. A tuto podporu také čerpal,“ ohradil se proti tomu lídr kandidátky Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáček. Nic to nemění, že kvůli postoji Michálka chybí možné koalici ve Zlíně hlas.

Emoce vyvolala také koalice v Kladně, kde se ODS, uskupení Kladeňáci, ANO a SPD Tomia Okamury. Zástupce radikální SPD se rozhodly ostatní přibrat, aby vyšachovaly dosavadního primátora Milana Volfa a jeho Volbu pro město.

Šéf ODS Petr Fiala sice těsně před volbami říkal, že s SPD do koalic jeho strana nepůjde, když se to v Kladně stalo označil to za naprostou výjimku. TOP 09, která vytvořila koalici Kladeňáci s lidovci a STAN pohrozila svému členovi Petru Haškovi vyloučením. Ten se ale rozhodl na nic nečekat a oznámil odchod ze strany, jen aby koalice, která vynechá Volfa, vznikla.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Imitátor Havla, labužnice, kryptobaron. I takoví jsou čeští kandidáti do EP

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku

Do Evropského parlamentu v letošním roce kandiduje v České republice 39 politických stran a subjektů, na jejichž...

Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně, slibuje voličům Babišovo ANO

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně před...

Chceme sami rozhodovat, kdo v naší zemi bude žít a pracovat, řekl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při startu...

Najdete na iDNES.cz