Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Kandidáti vyzvali k respektování výsledků. Pětikoalice ovládne vše, míní Babiš

  12:30aktualizováno  14:00
Uchazeči o post prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš se proti sobě postavili v závěrečné debatě na Radiožurnálu. „Bohužel společnost je rozdělená od prvních voleb. Vyzval jsem všechny voliče, aby akceptovali toho, kdo vyhraje,“ řekl v úvodu Babiš. Pavel na začátku debaty žertoval, mrzí ho prý, že se ho nikdo nezeptal na to, kolik během kampaně ujel kilometrů na motorce.
Petr Pavel a Andrej Babiš na poslední debatě před druhým kolem prezidentských...

Petr Pavel a Andrej Babiš na poslední debatě před druhým kolem prezidentských voleb na Českém rozhlasu. (27. ledna 2023) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Babiš by ve funkci prezidenta navrhl náčelníkem Generálního štábu armády Petra Pavla. „Paní Černochová stále mluví o válce, takže bych jí zavolal a řekl bych, řekněte Řehkovi, ať už nestraší lidi, nemluví o mobilizaci,“ řekl Babiš v debatě na Radiožurnálu. Návrh však Pavel s díkem odmítl.

„Tato varianta nepřichází v úvahu. Mimo jiné i proto, že generál je už ve výslužbě, takže už nemůže nastoupit do činné služby,“ reagoval na nabídku Pavel. Poté Babiš řekl, že by Pavlovi nabídl třeba post ministra obrany, kdyby o něj stál. Pavel reagoval slovy, že by si raději užíval důchodu a lesa.

Ten by se podle svých slov v roli prezidenta těšil na spolupráci. „Prezident není od toho, aby velel a řídil stát, ale dával lidi dohromady a usnadňoval spolupráci. To mě vždycky bavilo, přestože to není lehká věc. A když je na konci rozumný kompromis, tak to přináší člověku velké uspokojení,“ řekl na úvod.

Babiš by prý v případě prohry vyzval své voliče, aby Pavla jako prezidenta uznali a respektovali. „Pokud Pavel vyhraje, pětikoalice ovládne všechno. Je to kandidát vlády. Takže teď je historická šance, zase se mi smějou, propojit ty 3 miliony voličů s vládními, těch je jen 2,3 milionu. A já, kdybych byl na Hradě, s tím Fialou se to snažil propojovat. Když tam bude Pavel, tak je to vláda a zase jedeme dál rozdělená společnost,“ dodal ale vzápětí.

„Pokud jdu do volby, respektuju, že je to volba lidí a ta může dopadnout oběma způsoby. Jsem připraven, pokud prohraju, vyzvat své voliče, aby výsledek respektovali, protože v demokracii rozhoduje většina, která přijde k volbám. Budeme se muset smířit s tím, že minimálně pět let budeme žít s jinou realitou a neznamená to konec světa,“ odpověděl Pavel.

Babiš by na Tchaj-wan nejel

To Babiš by se těšil na ekonomickou diplomacii. „To mě nejvíc bavilo. Jsem absolvent zahraničního obchodu. Přál jsem si navštívit Vietnam, kde se nám povedlo, že Škoda Auto začala stavět výrobní závod a za tři roky se tam budou vyrábět škodovky. Prezident je bývalý premiér, je to můj přítel. Je mi líto, že jsem se tam nedostal jako premiér,“ komentoval.

Úkoly pána Hradu: jmenování Hladíka, výběr sedmi ústavních soudců, summit NATO

Podle Babiše by se ohledně Číny mělo Česko chovat stejně jako všechny členské státy EU a USA. „Musíme upozorňovat na porušování lidských práv, ale kdo měl jedinou pozitivní obchodní bilanci ze států EU v Číně? Německo. My kupujeme desetkrát míň, než tam prodáváme,“ řekl Babiš, který také zmínil, že by například na Tchaj-wan nejel.

„Byl tam pan Vystrčil a skončilo to tak, že Škoda Auto v Číně skončila a nic z té cesty nebylo.“ Babiš ale dodal, že podporuje tchaj-wanské investice.

Princip jedné Číny

Podle Pavla musí Česko sledovat ekonomické zájmy. „Náš národní zájem je nejenom ve vztahu k Číně, ale je velice silný i směrem k Tchaj-wanu. A zároveň bychom měli respektovat princip, na kterém se Čína nakonec i se světem dohodla, a to je princip jedné Číny,“ uvedl.

Během debaty přišla opět řeč na mírový summit. Babiš pronesl, že Pavel řekl, že Česko je malý národ a nedokáže uspořádat jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou. „Já jsem nikdy neřekl, že by Česká republika neměla na uspořádání summitu. Nakonec evropské předsednictví, které jsme jako Česko vedli v uplynulém půlroce, ukázalo, že máme na to uspořádat velká setkání a velice efektivně. O tom to nikdy nebylo,“ reagoval Pavel na Babiše.

Poslední debata před druhým kolem prezidentské volby na Českém rozhlasu. (27. ledna 2023)

Pavel podle svých slov jenom řekl, že v tuto dobu pro mírová jednání s Ruskem nejsou vytvořeny ani ty základní podmínky. „Nikdo s Ruskem v tuto dobu ani nebude jednat, protože Rusko a prezidenta Putina označujeme za válečné zločince,“ doplnil Pavel.

Kromě toho kandidáti reagovali na Green Deal. Podle Babiše po agresi Putina je potřeba ho přehodnotit. „Ohrožuje Evropu, náš průmysl a je potřeba jasně říct ne, a uhlí jede dál. Chtěli jsme ho nahradit plynem, ten teď není,“ zdůraznil Babiš.

„Téma se neustále démonizuje“

Podle Pavla je škoda, že téma se neustále démonizuje. „Mnozí vlastně ani neznají obsah, ale ví, že to je špatně právě proto, že neustále slyší, že to je špatné, že to je strašidlo. Ale když se s nimi začnete bavit o tom, že to v podstatě znamená soubor opatření na ochranu životního prostředí. Tak velká část z nich se s tím ztotožní, protože chápou, že musíme životní prostředí chránit,“ reagoval Pavel.

Poslední televizní duel před prezidentskou volbou sledovalo 1,5 milionu lidí

V poslední televizní debatě, která se odehrála ve čtvrtek na televizi Nova, Pavel v úvodu pronesl krátké prohlášení. Pavlův tým totiž musel ve čtvrtek čelit dezinformaci šířené v řetězových e-mailech a na falešných webových stránkách, že údajně zemřel.

„Já jsem se ráno cestou do Prahy dozvěděl, že už vlastně nežiju,“ řekl Pavel s tím, že kromě dezinformací, které se na internetu objevily, čelily i jeho vlastní webové stránky útoku hackerů. Poté vyzval, aby se následující debata a kampaň nesla ve slušném stylu. S tím Babiš souhlasil.

Oba kandidáti se také v poslední televizní debatě shodli, že by jako prezidenti podpořili uzákonění manželství stejnopohlavních párů, naopak rozdílný názor mají na legalizaci marihuany či uzákonění eutanazie. Pavel by oba návrhy podpořil, Babiš nikoliv. „Věřím na zázrak,“ řekl k možnosti ukončení života ve výjimečných případech pod lékařským dohledem.

ANALÝZA: Poslední dva týdny souboje mezi Babišem a Pavlem rozdělily Česko

Místo legalizace marihuany by Babiš preferoval podporu center pro drogově závislé. „Zkušenosti z mnoha zemí světa ukazují, že je lepší to mít legalizováno a pod kontrolou, než abychom čelili masivnímu zneužívání mladými,“ mínil naopak Pavel s tím, že daleko škodlivější drogou na lidské zdraví je alkohol, který je legální.

Autor:

Výsledky pro vaši obec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Zrušení známek prosadíme přes odpor učitelů a rodičů, říká úředník ministerstva

  • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym se kvůli Kachovce bojí vyschlého kanálu, hrozí ekologická katastrofa

Sledujeme online Zničení přehrady Nová Kachovka na jižní Ukrajině způsobilo, že v kanálu, kterým proudí voda na poloostrov Krym, je...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Micka na Hradě snad zůstane, vídám více flanelu, říká šéfka Pavlovy kampaně

Nejhorší okamžik? Výpověď bývalého spolužáka z vojenského kurzu. Nejlepší? Davy příznivců na náměstí v Ústí nad Labem...

Moldavu dál povede starostka, která před hlasováním dala vyškrtnout voliče

Moldavu na Teplicku dál povede Lenka Nováková (Otevřeně ke všem), která před volbami vyškrtla ze seznamu některé voliče...

Babiše a jeho výzvu k sázce prověří ministerstvo. Mohl porušit regulaci reklamy

Andrej Babiš svou výzvou na Twitteru, kde lidi vyzýval, aby využili během voleb příznivého kurzu a vsadili na jeho...

Opakované volby v Moldavě, kde vyškrtli některé voliče, podle soudu platí

Výsledky voleb v Moldavě na Teplicku jsou platné. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl všech 23 návrhů, které se týkaly...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...