Občané si nově zvolí 55 zastupitelů místo dosavadních 45. Počet krajských radních se zvýší z nynějšího počtu devíti na jedenáct. To je důsledek skutečnosti, že počet obyvatel regionu překročil hranici 600 tisíc a počet zastupitelů podle počtu obyvatel je daný zákonem.
V současné době je situace před vyjednáváním o tom, jak bude složený tým, který povede hejtmanství, zřejmě otevřenější než kdykoliv v minulosti. Variant možných spojení je víc než dřív. Kromě výsledku voleb mohou větší roli než programy a ideové směřování hrát čistě osobní vztahy, zejména animozity mezi jednotlivými aktéry.
Při pohledu na sestavy krajských koalic od roku 2000 je vidět, že celkové politické zaměření stran ztrácelo na významu a postupně mizely bariéry, které se před lety zdály nepřekonatelné. Teď už možná v podstatě nejsou žádné.
Do roku 2008 měla na hejtmanství dominantní roli ODS. Tehdejší hejtman Petr Zimmermann je proto zatím jediným hejtmanem, který ve funkci vydržel dvě volební období.
Krajské volbyo hlasy usiluje pět koalic a osm politických stran či hnutí Koalice:
Politické strany/politická hnutí: ANO 2011, Česká pirátská strana, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI min. mzda 70 tisíc Kč, min. důchod 50 tisíc Kč, návrat cen energií na ceny z roku 2019, v obchodech zboží nejvyšší kvality za ceny dostupné pro každého, zrušení daně z nemovitostí, STOP válce, PŘÍSAHA občanské hnutí, Sociální demokracie, STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ |
V roce 2008 přineslo zvrat výrazné volební vítězství ČSSD. Ta si proto dokonce mohla dovolit prosadit jednobarevnou krajskou vládu. K tomu ale využila i takzvanou tichou podporu KSČM. Tehdy ještě otevřená koalice s komunisty byla zřejmě pro pověst sociálních demokratů riziková. O čtyři roky později už to neplatilo a komunisté si se sociálními demokraty sedli do vedení kraje. Poprvé také vítěz voleb, kterým byla ODS, skončil v opozici.
V roce 2016 do hry vstoupilo hnutí ANO a hned ve volbách zvítězilo. V té době ovšem existovala mezi zástupci ČSSD a ODS vůle se na krajské úrovni spojit proti straně Andreje Babiše, a proto vznikla krajská vláda, do které přibrali lidi z koalice STAN a Patriotů a z Koalice pro Plzeňský kraj.
I po následujících volbách roku 2020 byla vůle nepustit do krajské vlády vítězné ANO. S ODS a TOP09 se proto spojilo hnutí STAN a Piráti. Jejich koalice ale vydržela zhruba rok a půl. STAN a Piráti se v únoru 2022 dohodli s dříve odmítaným ANO. Nevadilo jim přitom, že ANO do svého klubu zastupitelů předtím přibralo lidi zvolené za SPD a KSČM. Padly tak další dřívější mantinely. ODS a TOP09 skončily v opozici.
Už tehdy zřejmě podstatnou roli sehrály osobní vztahy mezi jednotlivými aktéry a je pravděpodobné, že „přepřahání“ v koalici bylo dohodnuto předem.
Zástupci koalice ODS a TOP09 budou mít zájem se po volbách vrátit do vedení kraje. Nicméně po tom, co je jejich dřívější partneři v tomto volebním období poslali do opozice a spojili se s ANO, mají ODS a TOP09 výrazně menší koaliční potenciál. Ten ovlivňuje i fakt, že radnici v Plzni vede v podstatě stejná sestava jako kraj, tedy: ANO, PRO PLZEŇ, Piráti a STAN.
Je nepravděpodobné, že by po volbách nastal nějaký zásadní zvrat, který by výrazně zasáhl do života lidí v regionu. Programy mnoha volebních stran jsou si v lecčem podobné. Kdekdo slibuje, že zlepší to či ono. Dostupnější lékařská péče? Jistě! Lepší veřejná doprava? Samozřejmě! Větší bezpečnost? Zařídíme!
Nicméně je pravda, že některé strany přicházejí s náznakem nových vizí, které by kraji prospěly. Zástupci některých stran, které jsou v Poslanecké sněmovně v opozici a nebo stojí mimo Parlament, se v kampani hodně zaměřovali na kritiku vlády a méně na krajská témata.
Senátní volby ve dvou obvodech
Současně s krajskými volbami se bude ve dvou oblastech kraje konat první kolo voleb do Senátu. Pokud nikdo nezvítězí v prvním kole, bude se o týden později rozhodovat v druhém kole, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního.
Za obvod č. 8, který zahrnuje Rokycansko a severní Plzeňsko, kandiduje Pavel Karpíšek z ODS, který mandát obhajuje. Za ANO kandiduje Petr Vanka, náměstek hejtmana. Dále starosta Rokycan Tomáš Rada za Pro náš kraj, ekonom Jaromír Pěnkava za SPD a Trikoloru a starosta Břas Miroslav Kroc za STAN.
Obvod č. 11 zahrnuje Domažlicko a Klatovsko a kandiduje v něm Vladislav Vilímec za ODS, který mandát obhajuje. Dále je to krajský zastupitel Jan Látka za ANO, zastupitel Sušice Jan Janda za Piráty, právník Ivan Maštálka za KSČM, zastupitel Klatov Ján Ridzoň za SPD a Trikoloru, krajský radní a starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka za STAN, starosta Domažlic Stanislav Antoš za Pro náš kraj, podnikatel Václav Sladký za Sociální demokracii a právník Robert Baxa, nezávislý.