„I když celostátní preference přisuzují opakovaně Pirátům solidní podporu, série neúspěchů Pirátů v posledních dvou volbách je pro mě osobně velkou ránou a zároveň zprávou, že je potřeba nový vítr ve vedení strany. Proto jsem se rozhodl rezignovat na post předsedy a v nadcházející volbě se o tento post ucházet nebudu,“ uvedl Bartoš.
Dodal také, že za 15 let jeho vedení se strana dostala do českého i evropského parlamentu. „Od party dobrovolníků jsme došli až do českého a Evropského parlamentu a do vlády. Naši lidé se vždy snažili ve všech patrech politiky odvádět dobrou práci pro lidi a dodávali reálná zlepšení. Přesto se nám ji opakovaně nepodařilo obrátit ve slušný volební výsledek,“ posteskl si.
PŘEHLEDNĚ: Bartoš vedl Piráty skoro 14 let. Vaz mu zlomily nepovedené volby |
Premiér a předseda ODS Petr Fiala v reakci uvedl, že Bartošovu rezignaci respektuje. „Budu s ním jednat o dalším postupu,“ dodal. V sázce je Bartošův ministerský post stejně jako vůbec další účast Pirátů ve vládě.
Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka rozhodnutí také respektuje. „O dalších krocích a dopadech na vládní koaliční spolupráci předpokládám budeme jednat v příštích dnech,“ sdělil.
Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan poděkoval Bartošovi i celému jeho týmu. „Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů. Potřebujeme znovu oslovit zklamané liberální voliče, kteří nás volili v minulých volbách do protipopulistického tábora. Bez těchto lidí, jak dnes vidíme v mnoha krajích, populisty neporazíme. A já věřím, že to dokážeme,“ uvedl na síti X.
Jedním z prvních, kdo zareagoval na Bartošovo oznámení byla europoslankyně a neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. „Ivane, přeji vám hodně sil a děkuji za vaši práci,“ napsala na síti X.
Z nevládních osobností se vyjádřil například bývalý kandidát na prezidenta Michal Horáček. „Někdy se vedlo, někdy ne. Ale vždycky jste do toho dával všechno. Nikdy jste se nechoval jako papaláš. Jste inteligentní a poctivý člověk; i ti, co Vás nevolili, Vás vesměs respektovali – aspoň já rozhodně ano. Končí jeden úsek života, ale budou i jiné,“ uvedl na X.
Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka vedení Pirátů po volebním výsledku nezbývalo než rezignovat. Je přesvědčený, že vládních míst se budou držet.
Nové vedení si Piráti zvolili teprve v lednu
Nynější lídry si Piráti vybrali v lednu v Brně. Bartoše tehdy do vedení doplnily poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová, dosavadní jihomoravská krajská radní Holomčík Leitnerová a zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu.
Ti všichni ve vedení strany končí. Místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová podala rezignaci již v průběhu neděle a ve vedení skončí posledního září.
„Ivana si vyhodit nenecháme.“ Piráti se semkli proti koaličním partnerům |
„Piráti vyrostli zdola a poradíme si i dál. Děláme politiku pro lidi, máme spoustu rozdělané práce. A bylo by nezodpovědné, možná až pokrytecké, od ní utéct. To nikdy neuděláme,“ uvedl Bartoš a dodal, že strana to určitě zvládne.
„Věříme, že se z toho oklepeme a nalezneme cestu k tomu, jak lidem doručit výsledky naší práce, přestože za námi nestojí žádné vlivné lobby ani nevlastníme žádné mediální domy,“ zakončil.
Piráti o víkendu v krajských volbách propadli podobně jako v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů. Budou mít jen tři v Plzeňském kraji. V sobotu se předsednictvo původně rozhodlo dát své funkce k dispozici s tím, že nechá v říjnu hlasovat členy o vyslovení důvěry. Rezignaci ke konci září pak oznámila třetí místopředsedkyně Jana Holomčík Leitnerová.