Když bude kandidovat Zeman, já taky. Nechci se vnucovat, říká Kolář

  13:24
Bývalý diplomat Petr Kolář bude příští rok kandidovat na Hrad, pokud pocítí zájem veřejnosti a zároveň se voleb zúčastní i Miloš Zeman. Současného prezidenta v rozhovoru pro MF DNES nepřímo označil za trojského koně Ruska. Bezpečnost by podle něj zlepšilo, když by Evropa více kultivovala své okolí.
Fotogalerie4

Byznysmen a bývalý diplomat Petr Kolář | foto: MAFRA

V posledních dnech přibývá jmen možných kandidátů na prezidenta. I vy jste před časem řekl, že o kandidatuře přemýšlíte. Platí to?
Ano. Ale za dvou hlavních podmínek. Zaprvé, bez kandidatury nynějšího prezidenta bych neměl motivaci. Zadruhé musím vědět, že o mne minimálně těch padesát tisíc lidí, které potřebujete sehnat ke kandidatuře, stojí. Nestačí si myslet, že jsem pašák, musí si to myslet i veřejnost. Je trapné vnucovat se někomu, kdo o vás nemá zájem.

Petr Kolář (54)

Bývalý diplomat Petr Kolář pracoval téměř dvacet let v diplomacii, postupně působil jako velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a svoji diplomatickou kariéru ukončil v roce 2012 v Moskvě. V letech 2003 až 2005 byl náměstkem ministra zahraničí. Dnes se věnuje byznysu a spolupracuje s advokátní kanceláří Squire Patton Boggs. Je ženatý a má tři děti.

A když vás vyzve nějaká politická strana?
Stojím nohama na zemi. V diplomacii jsem zažil opravdu mnoho hlav států a na vlastní oči viděl, jak i zralé osobnosti podlehly bludu a šálení těch, kteří jim našeptávali, jak jsou dokonalí, jediní nejlepší, a tím jsou vlastně povinni vládnout. Tomu se chci ubránit. Nejdůležitější pro mne bude mé vědomí, svědomí a vlastní vyhodnocení situace.

Dnes jste byznysmen, proč vás napadlo o kandidatuře přemýšlet?
Po ruské invazi na Krym jsem se lekl. Šokovaly mě však spíše projevy jakéhosi kolaborantství uvnitř západního společenství než invaze, která se tak nějak dala předpokládat. A pak jsem slyšel našeho prezidenta, jak v zásadě přejímá dezinformační argumentaci Kremlu, a navíc to neříká jenom nám, ale i v čínské státní televizi. Ta vyjádření už byla pomalu důvodem k impeachmentu (zproštění z úřadu, pozn. red.). Tak jsem se začal angažovat jako občan.

Není to tak dávno, kdy naši čtyři ústavní činitelé směrem k Číně podepsali prohlášení, jímž se distancovali od setkání ministra Hermana s dalajlámou. Jak se na to díváte jako bývalý diplomat?
Jako na naprosto nadbytečný krok. V česko-čínské deklaraci se nikde nedočtete, s kým by se neměl představitel české vlády scházet. Navíc jsme stát, který má sice sdílenou suverenitu v rámci EU, ale nejsme nesvéprávní, abychom si neuměli říct: moment, chceme-li nějaké posílené partnerství, tak to musí být ve formě já pán, ty pán. Vzájemně výhodné.

Jakou máte s Číňany a jejich případným tlakem na menší státy zkušenosti?
Lze s nimi jednat v zásadě jako rovný s rovným. Není pravda, že když se jim nezdá naše politika, ovlivňuje to vzájemný obchod. Vzájemný obchod pozvolna rostl i v době, kdy premiér Topolánek nosil na klopě vlaječku Tibetu. Potřebujeme schopnost kritického myšlení postaveného na faktech.

A možná trochu hrdosti.
To je zásadní. Nejvíce mě irituje, když nám chybí hrdost a zdravé sebevědomí.

Byl jste velvyslancem v Irsku a Švédsku, tyto malé státy nebyly ve vztazích s mocnostmi tak shrbené?
Když jsem pracoval v Nobelově institutu v Oslu, byl jsem přímým svědkem, jak Norové - pětimilionový národ - dokážou ve světě hrát i poměrně klíčové role v mezinárodní diplomacii. Skutečně to tkví v sebevědomí. Když jsem pak jako diplomat působil ve Švédsku, Irsku a spolupracoval s dalšími malými, například pobaltskými státy, viděl jsem, že početnost národa není rozhodující. Důležitá je kvalita elity, která jde příkladem. Třeba někdejší prezidentka Lotyšska Vikeová-Freibergová nebo estonský prezident Ilves. Jenomže k tomu musíte být vzdělaní, mít alespoň elementární znalost historie a trochu se orientovat v mezinárodní situaci. Jedna věc je nadhled a druhá ignorance a hloupost. Ignorant, který si myslí, že má nadhled, není jen k smíchu, ale v důsledku je i nebezpečný.

Udělejme „Marshallův plán“ pro naše nejbližší okolí

Byl jste velvyslancem i v Rusku či Spojených státech, myslíte si, že se pro Evropu něco změní nástupem prezidenta Donalda Trumpa?
Už se mění. Trump má výrazně jinak nastavené priority než Obama. Říká, že bude činit kroky výhodné primárně pro USA. Chceme-li, aby NATO zůstalo funkční, musíme plnit své závazky a dávat na obranu dvě procenta HDP. Všichni členové. Pro Evropany dnes již není klíčovou otázkou prosperita a trvalý růst, jak to bylo v posledních dekádách, ale bezpečnost. A není důležité, do jaké míry je ohrožení reálné, lidé se zkrátka bojí a my jim musíme dokázat, že jsme schopni se bránit a zajistit vnější hranici. Třeba i použitím síly.

To však zřejmě vytvoří ještě větší tlak vně evropských hranic.
Musíme přispět ke stabilizaci svého nejbližšího okolí. Každé impérium, které toto podcenilo, bylo nakonec svým destabilizovaným okolím rozvráceno. A my děláme stejnou chybu jako kdysi Římané: platíme a myslíme si, že penězi se vykoupíme.

Zájemci o post prezidenta mají vážný problém, většina Čechů je nepozná

Jak by měla Evropská unie stabilizovat severní Afriku či Blízký východ?
Měla by tam pomoci vytvořit alespoň bezpečný prostor, aby mohla fungovat nějaká administrativa. Nefunkční státy to nedokážou bez naší pomoci. Musíme to udělat formou - vím, že v Čechách to vytváří příšernou konotaci - jakéhosi protektorátu v pravém slova smyslu toho výrazu.

To bude mnoho lidí vnímat jako závan imperialismu.
Chceme-li skutečně být zabezpečeni a zároveň prospět těm, kdo nejvíc trpí, musíme se zbavit starých ideologických nátěrů. To není neokolonialismus. Musíme pomáhat druhým, abychom pomohli sobě.

Nemyslíte, že zrovna v těchto regionech to nebude bráno právě jako kolonizace?
Samozřejmě, že to bude zneužíváno proti nám. My proto potřebujeme spojence na místě, kteří budou natolik vlivní a schopní, že ve spolupráci s námi dokážou, že to tak není, že je to jakýsi Marshallův plán, kdy USA pomohly po válce svým největším nepřátelům. Udělejme „Marshallův plán“ pro naše nejbližší okolí. A to nemyslím jen severní Afriku a Blízký východ, ale i Ukrajinu. Strategickým úkolem Západu je pomoci z Ukrajiny vytvořit demokratický, prosperující stát, kde budou svobodné volby a pokojné střídání moci, kde nebude fungovat kleptokracie. Nemůžeme si myslet, že to půjde bez naší přímé účasti. Nejsou to jen peníze. Jsou to experti, kteří musí pracovat s tamními lidmi, musíme je podporovat.

Pospíšila zklamal Horáček. Čeká ho teď turné kvůli volbě na Hrad

Výraz protektorát sice asi skutečně devalvovalo 20. století, nicméně je chápán jako vnější nadvláda...
Ale to nemusí být nadvláda typu Böhmen und Mähren. Ono to může mít svoji pozitivní roli, kdy pomáháte místní komunitě vzdělat jejich úřednictvo a pomoci vybudovat funkční policii, soudnictví či obranu.

Myslíte něco podobného, jako byla Podkarpatská Rus v rámci Československa?
To je dobrý příklad. Čeští učitelé, četnictvo, úředníci, pivovarníci, inženýři... Tato část dnešní Ukrajiny začala tehdy skutečně prosperovat. V pravém slova smyslu je protektorát spojen s výrazem ochraňovat. Tedy my musíme těmto zemím pomoci vytvořit bezpečné podmínky pro vybudování státu, a to za naší aktivní účasti a i s tím rizikem, že budeme obviňováni z křižáctví. Musíme konečně říct, jaké jsou naše zájmy, jak je máme hájit, a také ukázat, že jsme schopni naše hodnoty bránit, a to i s nasazením vlastních sil, peněz a životů.

Jakou roli, pokud vůbec nějakou, by v takových plánech mělo hrát Rusko? Evidentně se mu to líbit nebude.
Nebude. Pokud bychom uvažovali strategicky, je nutné si uvědomit, že pro Rusy je Ukrajina takový lakmusový papírek, jak to doopravdy na Západě myslíme. Rusové nás testovali dlouhodobě. Na summit NATO v dubnu 2008 v Bukurešti přijeli Gruzínci a Ukrajinci s tím, že s nimi začneme vyjednávat o členství, ale odjeli s prázdnou, protože Francouzi a Němci nechtěli dráždit Moskvu. A v Moskvě si to vyhodnotili tak, že je to vlastně politika appeasementu (pacifistická politika, z pohledu české historické zkušenosti je vnímána jako politika mnichovské zrady, pozn. red.), a ve stejném roce, v srpnu, vtrhli do Gruzie.

A co jsme udělali my? Vůbec jsme se nezachovali rázně a neřekli, že tohle už ne, že jsou nějaké linie, přes které je nepustíme. Jak si to asi mohli vysvětlit? Že je to potvrzení jejich teze o naší neschopnosti postavit se za naše spojence, o naší prohnilosti a slabosti. Důsledkem toho byl Krym. Rozšíření prostoru stability, prosperity a bezpečí v našem okolí je pro Evropu klíčové.

„Trump se ukázal politicky silnější.“ Ukrajinu čeká změna, shodli se experti

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Podle průzkumu by volby vyhrálo ANO. Vládu by dokázalo složit s SPD

Volby do Poslanecké sněmovny by podle průzkumu společnosti STEM pro CNN Prima News vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,2 procenta hlasů. Vítězná strana by získala 77 mandátů a mohla by eventuálně vytvořit...

27. dubna 2025  11:56,  aktualizováno  12:04

Plasy okouzlila akrobatická pilotka z Francie i letecké umění otce se synem

Největší letecká přehlídka na západě Čech potěšila v sobotu tisíce fanoušků historických legend i moderních letadel a akrobatických speciálů. Organizátoři letošního 21. ročníku nasadili laťku hodně...

27. dubna 2025  12:02

Pražští policisté pátrají po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem

Policisté pátrají po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem, který v sobotu utekl z dětského zařízení v pražské Michli. Hoch má vztah ke Kutné Hoře, takže by mohl být i tam. V tiskové zprávě to...

27. dubna 2025  11:41

Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí poté, co řidič najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu, uvedla policie. Třicetiletého řidiče zadržela. Okolnosti incidentu nejsou známé,...

27. dubna 2025  7:42,  aktualizováno  11:32

V Berlíně jeli na střeše vagonů městské dráhy dva mladí lidé, oba zemřeli

Při jízdě na střeše vagonů městské dráhy S-Bahn ráno v Berlíně zahynuli dva mladí lidé. Neštěstí se stalo ve Wannsee na jihozápadě německé metropole nedaleko braniborské Postupimi.

27. dubna 2025  11:14

Rusko v noci zaútočilo drony na Ukrajinu, část z nich obrana sestřelila

Sledujeme online

Rusko v noci na neděli vyslalo na Ukrajinu 149 dronů, část z nich se protivzdušné obraně podařilo sestřelit. Oběti a škody zatím hlášeny nejsou. Také Rusko čelilo ukrajinskému dronovému úderu, při...

27. dubna 2025  10:48

Dálnice D11 je u Prahy po bourání mostu průjezdná jedním pruhem v každém směru

Dálnice D11 u Prahy je po noční uzavírce kvůli bourání mostu mezi nultým a osmým kilometrem průjezdná jedním pruhem v každém směru. Obousměrná uzavírka začala v sobotu krátce po 19:00. Původně se...

26. dubna 2025  20:18,  aktualizováno  27.4 10:39

Chceme sklárny! Obyvatelé Karolinky v referendu rozhodli o koupi areálu

Sobotní volby se v Karolince na Valašsku zúčastnilo 712 voličů, což představuje 36,93 procenta všech oprávněných voličů. Referendum je tedy platné. Obyvatelé v něm dali najevo, že chtějí, aby město...

27. dubna 2025  10:36

Noční teploty klesly až k minus šesti stupňům, mrznout bude i nadále

Noční teploty v Česku o víkendu klesly až k minus šesti stupňům Celsia. Mrzlo hlavně na horách, ale v noci na neděli bylo pod nulou i v nížinách. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického...

27. dubna 2025  10:27

K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne

Přímý přenos

K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly po jeho sobotním pohřbu chodit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která...

27. dubna 2025  10:23

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 25

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 25, dalších 800 lidí utrpělo zranění. Není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají...

27. dubna 2025  9:36,  aktualizováno  10:22

Američané nevěří Trumpově ekonomické politice, podpora klesla na 37 procent

Americký prezident Donald Trump se od svého druhého nástupu do Bílého domu letos 20. ledna v ekonomické a obchodní politice zaměřil na zavádění nových celních bariér a na boj s plýtváním veřejných...

27. dubna 2025  9:52
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.