Babiše bych premiérem nejmenoval, řekl v Rozstřelu kandidát na Hrad Fischer

  • 500
Miloš Zeman není v prezidentských volbách neporazitelný, je čas na generační obměnu, uvedl ve středečním Rozstřelu na iDNES.cz jeden z devítky kandidátů na Hrad Pavel Fischer. Jako prezident by nejmenoval premiérem Andreje Babiše, kterého chce stíhat policie.

Fischerovi zajistily prezidentskou kandidaturu podpisy od 17 senátorů, vesměs z KDU-ČSL, STAN a TOP 09 (jména všech navrhovatelů najdete v rozhodnutí o registraci prezidentského kandidáta Fischera - PDF). Že se nepokusil o podporu občanů, kteří jej přece jen tolik neznají, nevnímá jako hendikep. 

„Zákon připouští několik cest k tomu, aby se člověk mohl stát kandidátem. A následná kampaň poté slouží k tomu, aby se člověk stal známým. Já ji začal teprve před měsícem a půl a myslím, že mne už lidi na ulici poznávají,“ tvrdí Fischer. 

„Jsem diplomat, člověk, který ve Francii vystudoval na vysokého státního úředníka, a také jsem otec dětí, kterého zajímá dění ve společnosti okolo sebe a nechce k tomu být lhostejný,“ dodal. 

Neztotožňuje se například se stylem současného prezidenta. „Politický styl Miloše Zemana se mi zdá nevhodný pro výkon hlavy státu a změnil bych mnohé, je tam hodně věcí ke zlepšení,“ prohlásil Fischer a hned uvedl několik příkladů. „Soukromé večírky na Hradě, protekční prosazování některých občanů nebo to, jakým týmem se obklopuje,“ připomněl například aféru kolem kancléře Vratislava Mynáře a firmy Liglass

Uchazeči o Hrad v Rozstřelu

V diskusním pořadu Rozstřel vám představíme osm z devíti kandidátů na prezidenta. Pozvání iDNES.cz odmítl jen Miloš Zeman.

I proto si myslí, že Zeman není v lednové volbě neporazitelný. „Volba je volná, svobodná a otevřená. Je čas na generační obměnu a já jsem na to připraven. Nebylo by ale správné hledat na Miloši Zemanovi jen všechno špatné. Udělal mnoho dobrého pro tuto zemi a zaslouží si důstojný odchod do důchodu,“ vyjádřil své přání. 

Současné hlavě státu ovšem také vytknul povolební vyjednávání s Andrejem Babišem. „U Babiše bych si položil otázku, zda je nutné jmenovat do tak významné funkce někoho, kdo je vyšetřován úřady. A také není možné dát člověku, který vyhrál volby, hned dopředu dva pokusy na sestavení vlády. V tomto by měl být prezident mnohem přísnější a aktivnější,“ myslí si Fischer.

„Masaryk by si s komunisty a SPD ruku nepodal“

Ohledně jmenování vlády by jako prezident měl problém i s komunisty. „Protože komunisté a například i SPD jdou hodnotově proti zásadám české státnosti. Masaryk by si s nimi ruku nepodal,“ uvedl. 

Fischer jako prezident by nechtěl nečinně přihlížet tomu, co se nyní děje v Evropské unii a NATO. „Někdy vysíláme do Bruselu politiky, kteří ani neumí mluvit cizím jazykem. Přitom je třeba, aby se zásadní otázky prodiskutovaly předem a pak teprve vysílali politici. Prosadit v Bruselu jakýkoliv zájem je veliká dřina a musíte mí přesnou vizi, co chcete,“ dobře ví o diplomatickém vyjednávání někdejší velvyslanec.

Pavel Fischer

Narodil se v roce 1965 v Praze. Vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, později v Ženevě studoval sociální učení církve a v Paříži prestižní Vysokou školu administrativy. Vedl politický odbor v kanceláři prezidenta Václava Havla a působil také jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Kvůli kandidatuře se vzdal působení v agentuře STEM, kterou vedl od roku 2015. 

„Naše místo je v Evropě a v Evropské unii. Musíme myslet na naše nejbližší partnery a ti jsou především na Západě,“ naznačil také, že by se ve funkci orientoval spíše prozápadním směrem. Nejen proto by nerušil ekonomické sankce proti Rusku. „Rusko překročilo mezinárodní hranici Ukrajiny a nerespektuje dohody. A pokud nechceme válku, je třeba trestat ekonomicky,“ dodal.

Opatrně se staví k hojně diskutované hospodářské spolupráci s Čínou. „Jsem pro rozvoj spolupráce, ovšem ne bez podmínek. Všechno nám za tu pandu v zoologické zahradě nestojí,“ narážel v odpovědi na vyjednávání s čínskou vládou o získání vzácných pan pro Zoo Praha.

Jasno má i v přijímání uprchlíků. „Jsem pro to, aby Evropská unie bránila svoje hranice a měla velmi silnou politiku vyhoštování nevhodných uprchlíků. A žádné povinné kvóty. To mi připadá nedůstojné,“ uvedl.

Fischer by chtěl také snižovat administrativní zátěž, která trápí současné podnikatele. Je proti eutanazii a chtěl by v Česku větší úctu k ženám. Co se týče otázky potratů, uvedl: „To je tak soukromá věc, že bych do toho nikomu nemluvil.“

Opatrně se staví i k genderové problematice. „Genderová ideologie je podle mne časovanou bombou v celé společnosti. Dávejme pozor na to, abychom nerozložili celý institut tradiční rodiny,“ upozornil Fischer.

Záznam celého Rozstřelu:


Výsledky pro vaši obec

Video