David Šimek nominovaný jako nestraník za KDU-ČSL obdržel 57,36 procenta hlasů, jeho soupeř dosavadní senátor Michal Kortyš z ODS 42,63 procenta.
„Věděl jsem, že to s Michalem Kortyšem bude těžký souboj. Rozdíl dvou tisíc hlasů mezi námi mě velice překvapil a moc si toho vážím a děkuji voličům,“ řekl Šimek.
Kortyše ve druhém kole příliš nepodrželi voliči Litomyšle, nepřišlo jich tolik jako v prvním kole, kdy mu výrazně pomohli se dostat do souboje se Šimkem.
Zvolený senátor Šimek nyní automaticky přišel o post poslance a bude se věnovat práci v Senátu. Jeho místo v poslanecké sněmovně převezme Radim Jirout z ODS.
Šimek zároveň uvedl, že jeho kolegu v souboji, Michala Kortyše, nepoškodily kroky premiéra Petra Fialy, když v týdnu odvolal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. „To vůbec nemělo vliv. Dělal jsem kontaktní kampaň a slyšel jsem názory od lidí v terénu. Nemyslím si, že tyto věci by v terénu extra rezonovaly,“ řekl Šimek.
V Senátu se soustředí na to, čemu se věnoval v poslanecké sněmovně. „Chci dál posouvat témata školství a životní prostředí. Rád bych dodržel závazky, které jsem si dal jako volební program pro region. Budu se chtít zasazovat o silnici na Brno, zvýšení mobilního signálu a vysokorychlostního internetu v obcích, dostupnou zdravotní péče a kvalitní vzdělání,“ řekl Šimek, který potvrdil, že dál zůstane i starostou, jak tomu bylo, když se věnoval práci v poslanecké sněmovně.
Tecl jako jeden z mála z ODS obhájil
Paradoxem druhého kola je, že v obvodu pojmenovaném Chrudim soupeřili dva kandidáti z Havlíčkova Brodu. Více voličů dalo hlas Janu Teclovi, dosavadnímu senátorovi a bývalému starostovi Brodu. Získal 52 procent hlasů. Svého soupeře Vladimíra Slávku z hnutí ANO, současného havlíčkobrodského místostarostu, porazil o čtyři procenta.
Obhajobu postu si Tecl nadělil ke svým jednašedesátým narozeninám, které oslavil v pátek. „To ne já, voliči mi dali krásný dárek,“ smál se.
Dlouho se při sčítání jevil souboj mezi ním a Vladimírem Slávkou vyrovnaně. Až ve druhé polovině získal Tecl rozhodující náskok. „Rozhodla asi široká podpora, která se mi dostala od osobností i od politických stran. A věřím, že i práce, kterou jsem coby senátor pro region vykonal v posledních šesti letech,“ podotkl Tecl.
Je rád, že v Senátu může navázat na svou dosavadní práci. Rád by i pokračoval ve výboru pro vzdělávání. „Mým konkrétním cílem pak je věnovat se přípravě nového rámcového vzdělávacího programu. A chovat se i nadále slušně,“ doplnil.
Vladimír Slávka je s účastí ve druhém kole senátních voleb spokojen, že nezvítězil, ho ani tolik nemrzí. Už před finálovým kláním sám sebe označoval za outsidera. „Sláva vítězům, čest poraženým,“ prohlásil po sečtení hlasů.
Účast v nějaké formě celostátních voleb pro něj byla v 66 letech premiérová. „Byla to obrovská zkušenost, ale i spousta nervů,“ říká. Za rok kandidovat do poslanecké sněmovny nechce. A že by si za šest let zopakoval souboj o Senát, už vzhledem k věku nevidí příliš reálně. „Ještě jednou to zkusím za dva roky v komunálních volbách, to asi bude konec,“ dodal.