Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz | foto: koláž iDNES.cz

Otázka pro prezidenta: uchazečů o Hrad se ptáme na kvóty, migraci a teror

  • 381
Jaký přístup by uchazeči o Hrad v případě zvolení zastávali v otázkách migrace a současné vlny teroristických útoků? Téma, které poslední dobou kvůli džihádistickým útokům hýbe evropskými médii, jsme vybrali pro druhé kolo Otázky pro prezidenta. Také kvůli nedávnému českému „ne“ kvótám a následné reakci EU.

Portál iDNES.cz skrze projekt Otázka pro prezidenta nabízí interakci uchazečů o úřad prezidenta se čtenáři a zároveň testuje, kdo skutečně dokáže obstát při prezentací svých názorů. Čtenáři hodnotí odpovědi uchazečů, přičemž nevědí, kdo je autorem které odpovědi. Otázky předkládá s měsíční frekvencí redakce iDNES.cz (celá pravidla Otázky pro prezidenta čtěte zde).

Na čtenářích je, aby vybrali, zda s odpovědí souhlasí či nesouhlasí, případně aby zaujali neutrální postoj.

Pro druhé kolo jsme zvolili otázku spojenou s migrací a terorismem, tedy s tématy, která v posledních letech hýbou Evropou - především kvůli četným útokům zradikalizovaných muslimů, jejichž předky v uplynulých dekádách evropské země přijaly a udělily jim občanství. Téma je aktuální i kvůli českému odmítnutí uprchlických kvót (psali jsme zde) a hrozící sankci od EU ve výši až 270 milionů korun (psali jsme zde).

K problematice se sice již mnozí účastníci opakovaně vyjádřili, dosud však neměli čtenáři příležitost vzájemně porovnat a ohodnotit jejich odpovědi jako takové.

Červnová otázka

Jaký přístup byste jako prezident zastával v tématech migrace a současné vlny teroristických útoků?

  • Účastníci projektu mají šest dní na zformulování odpovědi. Čtenářské hlasování o odpovědích začne 20. června odpoledne.

V prvním kole ankety jsme se ptali na to, jak by účastníci řešili květnovou vládní krizi. Zapojili se (v abecedním pořadí) Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček a Igor Sládek. Svým postojem hlasující čtenáře nejvíce oslovil lékař a aktivista Hilšer (psali jsme zde).

Otázka pro prezidenta

  • Proč se projekt jmenuje právě takto?
    Budoucí prezident bude muset zaujímat postoje k různým problémům. Chceme podnítit přemýšlení: „líbilo by se mi, kdyby tohle říkal prezident republiky?“
    Podle čeho jsme oslovili účastníky?
    Rozhodli jsme se široké pole zájemců o Hrad omezit na uchazeče, kteří svou kandidaturu podle dostupných informací myslí vážně a podnikají pro ni alespoň nějaké reálné a viditelné kroky (pouhou deklaraci zájmu za ně nepokládáme).
    Nepůjde anonymitu odpovědí obejít?
    Pravidla uchazečům zakazují veřejně naznačovat, která odpověď je jejich. Rovněž z odpovědi nemá být jednoduše odhadnutelné, čí daná odpověď je.
    Proč je na odpověď šest dní?
    Doba umožňuje účastníkům si odpověď promyslet a řeší případnou krátkodobou nedostupnost, přičemž platí stejný časový rámec pro všechny. Na ničí odpověď nebudeme čekat po stanoveném termínu.

Všechny čtyři účastníky prvního kola oslovujeme i v kole druhém, spolu s nimi také Otto Chaloupku, který v prvním kole nedodal odpověď v termínu.

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní z časových důvodů, uvedl na dotaz iDNES.cz před druhým kolem mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Tým republikána Miroslava Sládka na dotaz iDNES.cz, zda se šéf republikánů zapojí do druhého kola, nereagoval.

Zeman i Sládek, stejně jako další případní uchazeči o úřad prezidenta, se budou moci zapojit v dalších kolech projektu. Pole účastníků může i prořídnout, pokud někdo odstoupí, případně hrubě či opakovaně poruší pravidla projektu.

Jak to celé funguje

Otázku v rámci projektu rozeslala redakce iDNES.cz všem uchazečům ve středu v poledne. Na zaslání odpovědi skrze stránku s formulářem mají šest dnů, formulář se uzavře v úterý 20. června ve 12 hodin.

Účastníci anketního seriálu nemohou redakcí přijaté odpovědi editovat. Redakce iDNES.cz si vyhrazuje právo opravit případně gramatiku a interpunkci (obecně záležitosti, které nemění význam či tón odpovědi), nebo odpověď nepřijmout, pokud porušuje pravidla projektu.

V úterý nabídneme čtenářům hlasování o přijatých odpovědích v rámci speciálního anketního rozhraní, kde se zobrazí v náhodném pořadí a beze jmen autorů. Dokud čtenář nepotvrdí odeslání odpovědí, bude moci mezi jednotlivými odpověďmi listovat a případně změnit svůj „zakliknutý“ postoj k odpovědi (například pokud usoudí, že jiné odpovědi se mu líbí více).

Po zhruba osmačtyřicetihodinovém hlasování toto kolo projektu uzavřeme a vydáme článek, ve kterém odtajníme, komu která odpověď patřila a jak příznivě či nepříznivě ji čtenáři vnímali. Součástí seriálu je i přehled již uplynulých anket včetně statistik a žebříčku.


Výsledky pro vaši obec

Video