Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Jsme lehce nervózní, ale máme natrénováno, říká krajský volební lídr ČSSD

  12:55
Sociální demokracii vede v Olomouckém kraji do sněmovních voleb její krajský předseda Ladislav Hynek, zkušený komunální politik z Kostelce na Hané. V malém městě byl dlouho starostou, nyní je místostarostou. Ve Sněmovně chce hájit obyčejné lidi, kteří podle něj potřebují zastání.

Lídr kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji Ladislav Hynek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Šestnáct let práce v komunálu mě nabudilo, abych šel dál a ve Sněmovně hájil zájmy obyčejných lidí,“ říká v dalším dílu seriálu předvolebních rozhovorů MF DNES s regionálními lídry Hynek, který se označuje za dělníka politiky.

ČSSD hrozí, že ze Sněmovny poprvé vypadne. Nejste z toho jako krajský lídr nervózní?
Je to boj. Celý život jsem hrál fotbal, tak to přirovnám. Vždycky, když jdete k nějakému zápasu, kdy je potřeba se udržet v soutěži, jste lehce nervózní. Ale myslím, že máme natrénováno, víme, co dokážeme a co chceme dělat. 

Preference ČSSD jsou ale chabé...
Nebylo by dobře, kdyby sociální demokracie vypadla z parlamentní politiky. Protože ať se to někomu líbí, nebo ne, jsme jedinou levicovou demokratickou stranou, která tu zůstala.

Čím tedy chcete voliče přesvědčit?
Náš program je jednoznačný. Podpora pracujících, aby se v této zemi dobře bydlelo, aby tu lidé, kteří pracují, měli za vydělané peníze aspoň životní standard, sociální jistoty. To všechno sociální demokracie v parlamentu budovala a mohlo by se stát, že tyto jistoty by pro lidi nemusely být do budoucna dané.

Ladislav Hynek

Lídr kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji Ladislav Hynek.

Třiapadesátiletý Ladislav Hynek maturoval na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově, je také vyučený v oboru kuchař, číšník. Působil jako funkcionář házenkářů Sokol Kostelec na Hané. V roce 2006 se stal ve městě zastupitelem, následně byl dvakrát starostou. V roce 2016 získal místo krajského náměstka.

ČSSD představila svou programovou vizi pro Česko 2030. Lze ji chápat také jako optimismus, že budete ve Sněmovně i v následujících volebních obdobích?
Sociální demokracie je stará tradiční strana a vždycky zastupovala pracující. Je to i můj cíl, protože pocházím z dělnických řad, takže i na radnici jsem přišel „z ulice“, skočil jsem do něčeho nového, musel jsem se hodně naučit. Stálo mě to hodně sil, ale výsledek se dostavil. Šestnáct let práce v komunálu mě nabudilo k tomu, abych šel dál, a pokud dostanu prostor, určitě bych ve Sněmovně chtěl hájit zájmy obyčejných lidí, kteří mají stejné problémy jako já.

Program jste prosazovali ve spolupráci s hnutím ANO. Umíte si to představit i po volbách do Poslanecké sněmovny?
Nemůžete předjímat. Máme za sebou sedm roků spolupráce, byť nás to možná jako stranu poškodilo, protože jsme byli v pozici, kdy jsme fůru věcí odpracovali, ale prodal to někdo jiný. Není tam garance, že hnutí ANO nebude lavírovat doprava nebo doleva. Je to jejich strategie a pan předseda Andrej Babiš je zkušený matador. Pro nás je důležité získat důvěru voličů, dostat se do Sněmovny a dál pracovat na tématech, která jsou zásadní pro naše spoluobčany, ať už je to zdravotnictví, sociální jistoty. A to třeba i z opozice.

Jako náměstek na kraji jste dohlížel na školství, staral jste se hlavně o pozvednutí odborných škol, učňovských oborů. Řemeslo je podle vás základ společnosti. Jak byste ho podporoval jako poslanec?
V kraji jsme měli nastavené podpůrné mechanismy. Měli jsme krajská stipendia a komunikovali jsme s podnikateli, kteří se přidávali. Některé obory, které byly na vymření, byly dobře podporované. Bylo to znát i v náborech, šlo třeba o řezníky-uzenáře, zedníky, klempíře. Nejdůležitější je vytvořit učňům podmínky pro praxi. Pořád platí, že řemeslo je zlatý důl. Čím dřív si to lidé uvědomí, tím lépe, protože dnes není možné sehnat řemeslníky.

Mimochodem, v záhlavní vašeho facebookového účtu stále máte, že jste náměstek hejtmana…
To se bude upravovat. (Rozhovor se uskutečnil v polovině srpna, v době vydání článku stále k úpravě nedošlo - pozn. red.)

Kdyby vám to se Sněmovnou vyšlo, měl byste zájem o výbor pro vzdělávání? 
Když jsem nastoupil na kraj, pojal jsem to trochu jinak. Nejsem pedagog, a když bylo potřeba poradit se o odborných věcech, řešilo se to s odborem. Jako člen rady, který měl na starosti školství, jsem se spíše staral, aby školy měly dost peněz na provoz, abychom do nich investovali a snažili jsme se hlavně budovat zázemí pro praktickou výuku. To bylo stěžejní, aby učni měli co nejkvalitnější vybavení v dílnách a bylo na úrovni toho, co je potká v praxi.

Jako ČSSD chcete zvýšit počet hodin tělesné výchovy ze dvou na tři. Proč, co by to změnilo?
Tělesná výchova vždy patřila k formování lidské osobnosti. Tato výuka není spojena jen s tím, že děti budou o hodinu déle běhat, ale souvisí také se zdravím. Tělesná výchova je může rozvíjet, navede je k aktivitám ve sportovních kroužcích, oddílech. Společnost si možná ani neuvědomuje, že sportující dítě se formuje. Trenér ho připravuje na život. V organizovaném klubu musí poslouchat a pracovat na sobě, je součástí týmu. Navíc ho to chrání před nástrahami, jako jsou drogy, alkohol. Celý život jsem sportoval, hrál jsem házenou, fotbal, hokej. Dodnes nevím, co je tráva, nepotkal jsem se s ní.

V každém kraji slibujete postavit alespoň tři centra pro lidi s poruchou autistického spektra, Alzheimerovou chorobou nebo dalšími diagnózami. Stejně tak plánujete nejméně čtyři hospice. Máte představu, kde by se mělo stavět?
Nejdřív by se udělal souhrn a pak by se peníze rozdělovaly. Pokud je něco organizované z centra, musí to být i centrálně řízené.

Jak se došlo k číslům, kolik center a hospiců je potřeba?
Určitě to vyšlo z nějaké statistiky.

Zásadně byste měnili trh s byty. Je reálné, že by zlevnily až o uváděných třicet procent?
S byty a trhem je problém, bydlení je obecně drahé. Z této oblasti vypadl stát, který by ji měl začít regulovat, to je alfa a omega. Pokud budeme mít možnost tuto problematiku ovlivňovat, je to jedna z priorit. Kvůli bytové politice se například vylidňuje Jesenicko. S dopravní dostupností, prací, penězi je to tam problém číslo jedna.

Kde nové byty vzít?
Viděl bych větší spolupráci mezi státem a obcemi. Aby podmínky pro výstavbu obecních bytů nebyly tak sešněrované.

Plánujete daňové změny s progresivními sazbami na zmírnění covidové pandemie. Kam by měly peníze jít?
Lidé se hodně uzavřeli, mají strach se znovu vrátit do společenského života. Obavě o život se nedivím, je to pud sebezáchovy. Ale trochu nás to ubíjí a je potřeba se zamyslet nad podporou rozvoje. Aby začala fungovat divadla, kina a hlavně sportoviště, to je důležité zejména pro mládež.

Jaké problémy kraje byste chtěl zlepšit?
Kraj není jen jedno téma. Nejzásadnější je doprava. Komunikace nejsou v takovém stavu, v jakém by měly být. Je to otázka tlaku na státní fond a na ministerstvo dopravy, aby pustilo víc peněz do krajů na rekonstrukce.

Budeme od roku 2025 v práci jen sedm hodin?
Stoprocentně pracovat osm hodin ani fyzicky nelze. Myslím, že by to bylo i efektivnější.

Byly by ve směnných provozech například delší přestávky?
Je to otázka debaty, bude na to více pohledů.

Do roku 2030 chcete navázat čtyřdenním pracovním týdnem…
Myslím, že za pět, deset let by se to mohlo podařit.

Kdybyste byl zvolen, jak by to dopadlo s vaší pozicí místostarosty?
Zůstal bych, do komunálních voleb by zbýval rok…

Rozhovory s lídry

Rozhovorem s Ladislavem Hynkem, krajským lídrem ČSSD, pokračuje představení hlavních stran, které v říjnových volbách usilují v Olomouckém kraji o křesla v Poslanecké sněmovně. Pořadí určil výsledek posledních sněmovních voleb a u stran, které v nich tehdy nekandidovaly, průzkumy veřejného mínění. Dalším rozhovor bude s krajským lídrem KSČM Ludvíkem Šuldou.

Předchozí rozhovory:

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákazy nepomohly, kamiony jezdí vesnicemi dál. Radnice chtějí změnit zákon

Zákazy nepomáhají, těžké nákladní vozy ignorují omezení, stěžují si obce na Olomoucku. Chtějí proto úpravu zákona v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Musíme to aspoň zkusit, říká lídr hnutí Přísaha v Olomouckém kraji Vévoda

Lídrem hnutí Přísaha v Olomouckém kraji je nováček na politické scéně Václav Vévoda. Jako právník by se chtěl ve...

Je důležité, aby KSČM ve Sněmovně zůstala, říká krajský lídr strany Šulda

Rozhovorem s krajským lídrem KSČM Ludvíkem Šuldou pokračuje představení hlavních stran, které v říjnových volbách...

Příroda nemá být lidem nadřazena, míní lídr Trikolóry v Olomouckém kraji

V případě zvolení se chce zaměřit na téma dopravy, není ale příznivcem plánů na kanál Dunaj–Odra–Labe či tunel pod...

Jsme lehce nervózní, ale máme natrénováno, říká krajský volební lídr ČSSD

Sociální demokracii vede v Olomouckém kraji do sněmovních voleb její krajský předseda Ladislav Hynek, zkušený komunální...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...